Claude Closky Akbank Sanat'ta - Son Dakika
Güncel

Claude Closky Akbank Sanat'ta

Claude Closky Akbank Sanat\'ta

Sanatçı Claude Closky'nin "Yazı mı Tura Mı" Adlı Sergisi 16 Ocak 2010 – 6 Mart 2010 Tarihlerinde Akbank Sanat'ta Sanatseverlere Buluşacak. İmajların Anlam ve Anlamsızlığı Üzerine Düşündüren Serginin Küratörü Ali Akay.

12.01.2010 14:13
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ali Akay Claude Closky'nin Akbank Sanat'taki "Yazı mı Tura mı" adlı sergisinin öncelikle imajların anlam ve anlamsızlığı üzerine düşündürttüğünü belirtiyor.

Akay sözlerine şöyle devam ediyor: "Bu sergide; birbirleriyle karşıt ikilikler yaratarak hem arkalı önlü, hem de "seçim yapılamaksızın" (No Choice) imajların zıtlığı üzerine sıkışmış olan izleyicilerin, ne kadar anlam ve anlamsızlığın birbirlerine geçmekte olduğunu anlamaları üzerine kurulu bir düzenleme söz konusu."

"Seyircinin anlam bakımından imajları anlamaktaki yetersizliklerini ve de sanatın anlam meselesinin tıpkı bugünün enformasyonunda olduğu gibi gelip geçerken, hız sayesinde, yavaş yavaş anlamını kaybettirecek kadar bizim düşünme ihtimallerimizi basitleştirmekte olduğunu hatırlatmakta. Claude Closky'nin çalışmalarına baktığımızda kelimelerin birer imaj haline gelmeye başladığı, yazı ve okumanın imajlardan ve seslerden geçmeye başladığı bir çeviri dünyası teknolojisinin bizim bugünkü hayatımızdaki enformasyonun "televizüel teknolojisiyle'' benzerliği sanki ilk akla gelen şey oluyor."

Paris'te Marcel Duchamp ödülüne layık görülen Claude Closky, Yazı mı Tura mı" adlı sergide, sessizce durarak izleyicilerine; sanat tarihinin yakın zamanına, enformasyon ve haberler dünyasına, gündelik yaşamın tüketim toplumunun markalarına, kelimeler arasındaki imajlarda ve seslerdeki yankılara ve yakınlıklara ait bazı ipuçları veriyor.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Claude Closky Akbank Sanat'ta - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  • İran'ın İHA ve füzeleri Yüksekova üzerinde görülmeye başladı
    03:20 İran'ın İHA ve füzeleri Yüksekova üzerinde görülmeye başladı

    İran'ın İsrail'e yönelik başlattığı İHA ve füze saldırıları, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi ve Esendere Beldesi üzerinden geçerken kaydedildi. İsrail Savunma Kuvvetleri Sözcüsü, İran'dan fırlatılan insansız hava araçlarının İsrail'e doğru ilerlediğini açıkladı. İHA saldırıları, Yüksekova İlçesi ve Esendere Beldesi semalarında yoğunlaşırken, vatandaşlar tarafından kaydedildi.


Advertisement