Çocuk Sevgisini, Okulda Gönüllü Çalışarak Yaşıyorlar - Son Dakika
Güncel

Çocuk Sevgisini, Okulda Gönüllü Çalışarak Yaşıyorlar

Çocuk Sevgisini, Okulda Gönüllü Çalışarak Yaşıyorlar

Van'ın Erciş ilçesinde yaşayan ve 18 yıllık evlilikleri süresince çocuk sahibi olamayan ve okul yapımı için arsalarını bağışlayan Polat çifti, okul hizmetinde gönüllü çalışarak özlemlerini gideriyor Okuldaki çocuklara hem anne hem de abla olan Sentenet Polat: "Çocuklarla diyaloğumuz çok güzel. Çocukları.

29.11.2014 11:50

SITKI YILDIZ/ ALİ DAĞER - Erciş'in Karlıyayla köyünde yaşayan ve evlilikleri süresince çocuk sahibi olamayan Sentenet ve İrfan Polat çiftçi, çocuk özlemini bağışladıkları arazide yapılan okulda gönüllü çalışarak gideriyor.

18 yıllık evli Polat çifti, evliliklerinde çocuk sahibi olmak için birçok il gezerek doktorlardan şifa bulmaya çalıştı. Tüm tedavilere rağmen çocuk sahibi olamayan çiftin hayatı, 4 yıl önce Milli Eğitim Bakanlığı'nın arazi satın alma talebiyle değişti.

Bakanlığın yüklü miktardaki arazi satın alma talebini geri çeviren çift, araziyi satmak yerine bağışlamak istediklerini yetkililere bildirdi.

Evlerinin ön kısmında kalan ve köyün en hakim bölgesindeki 10 bin metrekare araziyi okul yapımı için bağışlayan Polat çifti, köyleri ve civar köylerdeki çocukların 3 bin metrekare üzerine eğitim göreceği 8 derslikli bir ortaokul yapılmasına vesile oldu.

İnşaatlarda çalışarak ailesinin geçimini sağlayan ancak imkansızlıklara rağmen araziyi satmayıp bağışlayan İrfan Polat, eşiyle öğrencilerin sorunlarıyla ilgilenerek, eksiklerini gidermeye çalıştı.

Bir süre sonra okulda eşiyle gönüllü çalışmak istediğini okul idaresine ileten Polat, ilk yıl prosedür gereği Çalışma ve İş Kurumu bünyesinde okulda eşiyle hizmetli olarak görev yapmaya başladı. Sonraki yıl okuldaki görevlerini resmi olarak sürdüremeyen çift, öğrencilerden uzak kalmamak için gönüllü olarak okulda kalmaya devam etti.

Okul müdürü Erdal Çapanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çiftin, okul, öğretmen ve öğrenciler için çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Polat çiftinin öğrenciler kadar öğretmenler için de değerli olduğunu belirten Çapanoğlu, ailelerinden uzak öğretmenlerin çifti aileleri kadar sevdiğini dile getirdi.

Çapanoğlu, Polat çiftinin kendilerini çok sevdiğini ve gece gündüz demeden okulun ihtiyaçları için gönüllü olarak koşturduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Çift hiçbir ücret almadan, yaz ayların da bile okulda çalışıyor. Özellikle İrfan abi, okulumuzun kaloriferi, elektriği, tesisatı, yani aklınıza gelebilecek her türlü tamir ve onarımı yapıyor. Ablamız da okulumuzun temizliğiyle ilgileniyor. Bizlere çay yapıyor, karnımız acıktığında bizi doyuruyor. Bu konuda çok şanslıyız. Böyle bir yerde, böyle sıcak insanların olması bizi mutlu ediyor. Okulun bulunduğu arazi de çiftin ekip biçtiği yerdi. Çocukları olmayan çift, bu özlemlerini, evlerinin önünde çocukları görerek dindirmek için bu araziyi bağışlamışlar. Şimdi de çocuklara anne ve baba gibi davranıyorlar. Gece gündüz okulla ilgileniyorlar. Özellikle yazın tatile gittiğimizde genelde köy okullarının camları kırık, bahçeleri kirli olur ama biz geldiğimizde okulumuzu bıraktığımız gibi görüyoruz."

"Çocuklarım gibi seviyorum onları"

Eşine yardımcı olmak için okula gittiğini ve gönüllü olarak çocuklara hizmet ettiğini anlatan Sentenet Polat, çocuk sevgisi nedeniyle hem arazilerini bağışladıklarını hem de okulda gönüllü çalıştıklarını belirtti.

Polat, "Okulun bütün işlerini gönüllü yapıyorum. Sabah ilk olarak öğretmenler için çay yapıyorum. Sonra okul içi ve dışında temizlik yapıyorum. Çocuklarla diyaloğumuz da çok güzel. Çocukları çok seviyorum. Onları çocuklarım gibi seviyorum" dedi.

İrfan Polat ise günlerini çocuklarla okulda geçirmekten büyük mutluluk duyduğunu ve çocuklarla arasının çok iyi olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Sabah 08.00'den 14.00'e kadar öğrencilerle birlikteyim. Çocuklar gittikten sonra da kaloriferle ilgileniyorum. Çocukların üşümesini istemediğim için okulu sıcak tutuyorum. Geceleri de kaloriferi sık sık kontrol ediyorum. Çünkü bizim buranın kışı çok sert geçiyor. O yüzden sürekli içeriyi sıcak tutuyorum. Bunu gönülden yapıyorum. Hiç zorlanmıyorum. Hepsi benim çocuklarım ve onları çok seviyorum. Arazimi onlar için bağışladım. Bu çocuklar okuduğunda ileride bize sahip çıkabilir, okuyarak bir yerlere gelebilirler. Bu çocuklar, ileride imam, doktor, öğretmen olabilir. Onların iyi yerlere geleceğine inanıyorum."

Öğrenciler, çifti ailelerinden biri olarak görüyor

Polat çiftini çok seven öğrenciler ise aileleriyle paylaşamadıkları sıkıntılarını onlara anlattıklarını ve kendilerine çok yakın hissettiklerini ifade etti.

Çifti çok sevdiğini belirten 6/A sınıfı öğrencilerinden Hacer Atmaca, "Çok iyiler ve her konuda bize yardımcı oluyor, ihtiyaçlarımızı gideriyorlar. Bütün öğrencilere eşit davranıyorlar. Onlar bizi bizde onları çok seviyoruz. Eksiğim olduğunda, kendime yakın hissettiğim için gidip onlardan istiyorum" diye konuştu. - Van

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Çocuk Sevgisini, Okulda Gönüllü Çalışarak Yaşıyorlar - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement