Çocuklarının Geleceği İçin Düzenlenen Toplantıya İlgisiz Kaldılar - Son Dakika
Güncel

Çocuklarının Geleceği İçin Düzenlenen Toplantıya İlgisiz Kaldılar

Çocuklarının Geleceği İçin Düzenlenen Toplantıya İlgisiz Kaldılar

Almanya'nın Köln kentinde, Türk veliler için 'meslek seçimi' konulu bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

02.04.2014 13:18
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Almanya'nın Köln kentinde, Türk veliler için 'meslek seçimi' konulu bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantı Türk- Alman Dostluk Derneği'nin Veli Çalışması Projesi kapsamında Max Planck Realschule'da yapıldı. Emekli Öğretmen Metin Özsınmaz'ın, çocukların meslek seçiminde velilere düşen ödevleri anlattığı toplantıya anne ve babaların ilgisiz kaldığı görüldü. Metin Özsınmaz, çocukların meslek eğitimi için 7. sınıftan itibaren yönlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Diploma almadan okuldan ayrılan çocukların da meslek sahibi olabileceğini vurgulayan Özsınmaz, 'Meslek yapmanın ve istenilen mesleği yapabilmenin pek çok yolu var' dedi. Gençlerin genelde belli mesleklere odaklandığını anlatan Metin Özsınmaz, 450'den fazla meslekte eğitim imkanı bulunduğunu hatırlattı.

YOLLARI BİLİRSENİZ ÖNÜNÜZ AÇIK

Bir insanın, mesleğini en az 40 yıl yaptığına dikkat çeken Emekli Öğretmen Özsınmaz, bu yüzden meslek seçiminin önemli olduğunu söyledi. Metin Özsınmaz şu bilgileri verdi: 'Almanya'da okula gitme zorunluluğu 10 ders yılıdır, bu bir ders yılı daha uzatılabilir. Eğer bir çocuk üç kez sınıfta kalırsa diploma almadan okulu terk etmek zorunda kalabilir. Bu durumda meslek okullarında mesleğe hazırlık yılı denilen bir sınıf vardır, oraya kaydolabilir. Orada bir yıl içinde biraz çaba gösterirse orta öğretim mezuniyetini elde eder. Ondan sonrada yolu açık. İyi bir not elde ederse Fachschule'lar var. Hatta Realschule mezuniyetini elde edebiliyor. Bütün mesele velilerin de bu yolları bilmesi. Öte yandan çocuğumuza hangi mesleğin uygun olduğunu belirleyebilmek için onun hangi yapıda olduğunu bilmeliyiz. Örneğin başkalarına yardım etmeyi seven bir çocuk sosyal alanlardaki işlere yatkındır. Bunun yanı sıra okullarda çocuklara, hangi mesleğe uygun olduğunu tespit için test yapılıyor.'

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Çocuklarının Geleceği İçin Düzenlenen Toplantıya İlgisiz Kaldılar - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İzmir'de bir tekstil atölyesinde çıkan yangın bitişik binaya sıçradı
  06:06 İzmir'de bir tekstil atölyesinde çıkan yangın bitişik binaya sıçradı

  İzmir'in Konak ilçesinde bulunan bir tekstil atölyesinde çıkan yangın, bitişikteki binaya da sıçradı. Yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü ancak tekstil atölyesi kullanılamaz hale geldi ve binada hasar oluştu. Yangının çıkış sebebi henüz belirlenemedi ve soruşturma başlatıldı.

 • İzmir Konak'ta çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü
  05:28 İzmir Konak'ta çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü

  İzmir'in Konak ilçesinde bulunan bir tekstil atölyesinde çıkan yangın, itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Yangın, tekstil malzemelerinin tutuşmasıyla büyüyerek bitişiğindeki binaya da sıçradı. İhbar üzerine olay yerine sağlık, polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaklaşık 2 saat süren yoğun çalışmalar sonucunda yangın kontrol altına alındı. Yangın sonucunda tekstil atölyesi kullanılamaz hale gelirken, binada da hasar meydana geldi.

 • Fatih'te Psikolojik Sorunları Olan Kişi Üst Komşusunun Kapısını Kırmaya Çalıştı ve Ateşe Verdi
  04:52 Fatih'te Psikolojik Sorunları Olan Kişi Üst Komşusunun Kapısını Kırmaya Çalıştı ve Ateşe Verdi

  Fatih'te yaşanan olayda, psikolojik sorunları olan bir kişi, üst komşusunun çıkardığı sesten rahatsız olduğu için balyoz ve matkapla kapıyı kırmaya çalıştı. Başarılı olamayınca da kapıyı ateşe verdi. Polis, itfaiye ve özel harekat polisleri olaya müdahale ederek saldırganı etkisiz hale getirdi. Olay anı cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

 • Aksaray'da tıra çarpan otobüs kaza yaptı, 8 kişi yaralandı
  04:42 Aksaray'da tıra çarpan otobüs kaza yaptı, 8 kişi yaralandı

  Aksaray'da bir otomobilin aniden önüne geçmesi sonucu fren yapan bir tıra, arkadan gelen yolcu otobüsü çarptı. Çarpmanın etkisiyle otobüs kontrolden çıkarak bir fabrikanın bahçe duvarına çarptı. Kazada otobüs sürücüsü ve 7 yolcu olmak üzere toplam 8 kişi yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırılırken, tır ve otomobil sürücüsü gözaltına alındı. Kazayla ilgili tahkikat başlatıldı.

 • Esenler'de silahla havaya ateş eden şahıslar gözaltına alındı
  03:45 Esenler'de silahla havaya ateş eden şahıslar gözaltına alındı

  Esenler'de araç içerisinden silahla havaya ateş ettikleri anı sosyal medyada paylaşan iki şahıs, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahıslar adli makamlara sevk edilecek.

 • Tokat ve Yozgat'ta Deprem Sonrası Hasar Tespitleri Yapıldı
  03:18 Tokat ve Yozgat'ta Deprem Sonrası Hasar Tespitleri Yapıldı

  İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Tokat ve Yozgat illerinde meydana gelen deprem sonrası yapılan hasar tespitlerini açıkladı. Tokat'ta 3 ilçe, 30 köyde, 191 konutta, 84 ahırda, 7 camide ve bir fırında hasar tespit edilirken, Yozgat'ta ise bir ilçe, 7 köyde 94 konutta, 4 camide ve 3 ahırda ön hasar tespitleri yapıldı. Karaloğlu, vatandaşlara evlerini kullanmamaları konusunda uyarıda bulunarak, misafir etme imkanlarının olduğunu belirtti.


Advertisement