Düzce'de, ekim ve kasım aylarında 29 kişi mantardan zehirlendi - Son Dakika
Güncel

Düzce'de, ekim ve kasım aylarında 29 kişi mantardan zehirlendi

Düzce\'de, ekim ve kasım aylarında 29 kişi mantardan zehirlendi

DÜZCE'nin Gümüşova ilçesinde Yusuf Yavuz (62) ile eşi Emine Yavuz ormandan topladıkları mantarı yemeleri sonucu yaşamını yitirirken, gelinlerinin ise tedavisi devam ediyor.

08.11.2022 13:09  Güncelleme: 13:14
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

DÜZCE'nin Gümüşova ilçesinde Yusuf Yavuz (62) ile eşi Emine Yavuz ormandan topladıkları mantarı yemeleri sonucu yaşamını yitirirken, gelinlerinin ise tedavisi devam ediyor. Düzce İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, Düzce'de ekim ve kasım aylarında 29 kişinin mantardan zehirlendiğini, zehirli mantarın önce karaciğer yetmezliğine ardından ise nakil olmazsa ölüme neden olduğunu söyledi.

Gümüşova ilçesinde Yusuf Yavuz ormandan mantar topladı. Yusuf Yavuz, eşi Emine Yavuz ve gelinleri Tuğba Yavuz (32) mantarları yedi. Rahatsızlanan 3 kişi önce Düzce Atatürk Devlet Hastanesi'ne buradan da İstanbul'a Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'ne sevk edildi. Yusuf Yavuz ve Emine Yavuz hayatlarını kaybederken, gelinleri Tuğba Yavuz'un ise karaciğer nakli için tedavisi devam ediyor.

Mantardan 2 kişinin ölmesi 1 kişinin ise tedavisinin devam etmesi üzerine açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, ekim ve kasım ayı içerisinde toplam 29 kişinin mantar zehirlenmesi şikayeti ile hastanelere başvurduğunu söyledi. Doğadaki mantarların zehirli olup olmadığını ayırt etmenin çok zor olduğunu ifade eden Yılmaz, şunları söyledi: "Geçen ay 23 mantar zehirlenmesi vakası olurken, bu ay ise 6 mantar zehirlenmesi vakası meydana geldi. Bu vakalardan ikisi yaşamını yitirdi. Bir hastamız ise ağır şekilde karaciğer yetmezliği geliştiği için nakil bekliyor. Doğada bulunan mantarların hangisinin zehirli hangisinin yenebilir olduğunu ayırmak çok zor. Birçok mantarın içerisinde birinin bile zehirli olması ve tüketilmesi herkesin zehirlenmesine neden olabiliyor. O yüzden mümkün olduğu kadar kapalı mantarları tüketmemiz gerekiyor. Doğadaki ve bilmediğimiz mantarları tüketmememiz gerekiyor." Mantar zehirlenmelerinin karaciğer yetmezliğine neden olduğunu belirten Yılmaz, "İçindeki zehrin etkisi nedeniyle karaciğer yetmezliği oluyor. Karaciğer yetmezliği gelişince vefat gerçekleşmiş oluyor. Tek seçenek karaciğer nakli oluyor. Yağmur sezonu devam ediyor ve mantarlar çıkıyor. Vatandaşlarımızı uzak durmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Düzce'de, ekim ve kasım aylarında 29 kişi mantardan zehirlendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Danimarka Başbakanı Frederiksen'in paylaştığı fotoğraf ülkeyi ikiye böldü: Şaka mı yapıyorsun?
  11:07 Danimarka Başbakanı Frederiksen'in paylaştığı fotoğraf ülkeyi ikiye böldü: Şaka mı yapıyorsun?

  Danimarka'da, Başbakan Mette Frederiksen'in evinden yaptığı paylaşım ülkeyi ikiye böldü. Frederiksen'in tavuklarla birlikte soğanları da aynı tahtada kestiğine dikkat çeken sosyal medya kullanıcılarının bir kısmı "Şaka mı yapıyorsun?", "Sebzelerle çiğ tavuğu aynı kesme tahtasında kesemezsin, ciddi misin?" sözleriyle tepki gösterirken, bir kısmı da bunun önemsiz bir detay olduğuna değindi. Başbakan tepkiler sonrası açıklama yapmak durumunda kaldı.

 • Icardi'nin cezası sonrası Beşiktaş ve Fenerbahçe'den paylaşımlar
  11:05 Icardi'nin cezası sonrası Beşiktaş ve Fenerbahçe'den paylaşımlar

  Galatasaraylı futbolcu Mauro Icardi'nin Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevk edilerek aldığı 1 maçlık ceza sonrası Beşiktaş ve Fenerbahçe'den sosyal medya paylaşımları geldi. Beşiktaş'ın eski futbolcusu Pascal Nouma, daha önce benzer bir hareketten dolayı aldığı cezayı hatırlatarak 'No comment (yorum yok)' notunu düştü.

 • Kızılcık Şerbeti Dizisinin Başrol Oyuncusu Settar Tanrıöğen'in Rolü Değişti
  10:50 Kızılcık Şerbeti Dizisinin Başrol Oyuncusu Settar Tanrıöğen'in Rolü Değişti

  Kızılcık Şerbeti dizisinin başrol oyuncusu Settar Tanrıöğen, bir ay önce beyin kanaması geçirdi. İyileşme süreci yavaş ilerlediği için dizideki rolüne Ahmet Mümtaz Taylan getirildi. Tanrıöğen'in rahatsızlığından dolayı zaman zaman hafıza kaybı yaşadığı ileri sürüldü.

 • DEM Parti, İzmit Belediye Başkan adayını geri çekti
  10:35 DEM Parti, İzmit Belediye Başkan adayını geri çekti

  Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), İzmit Belediye Başkan adayı Avukat Gencer Demirkaya'nın adaylığını çekme kararı aldı. Parti, CHP'nin adayı Fatma Kaplan Hürriyet'i destekleyeceğini duyurdu. DEM Parti, İzmit'te CHP'de yaşanan tartışmaların ardından adayını geri çekti.

 • Fenerbahçe'nin İsmail Yüksek ve Serdar Dursun'un Tarzları Konuşuluyor
  10:31 Fenerbahçe'nin İsmail Yüksek ve Serdar Dursun'un Tarzları Konuşuluyor

  Fenerbahçe'nin gözde iki futbolcusu Serdar Dursun ile İsmail Yüksek'in, Bağdat Caddesi kombinleri sosyal medyada çok konuşuldu.

 • TÜİK'in güncel raporuna göre il olmaya aday 25 ilçe listelendi
  10:26 TÜİK'in güncel raporuna göre il olmaya aday 25 ilçe listelendi

  TÜİK'in güncel raporuna göre Bursa, Adana ve Ankara gibi şehirlerde bulunan 25 ilçe, il olmaya aday olarak görülüyor. Nüfusun en az 100 bin ve il merkezine en az 30 kilometre uzaklıkta olmak gibi 8 kriteri sağlayan 25 ilçe tek tek listelenirken, Mersin Tarsus 330 binlik, Bursa İnegöl ise 255 binlik nüfusuyla dikkat çekiyor.

 • Valide-i Cedid Camisi'nin dik merdivenleri ziyaretçilerin dikkatini çekiyor
  10:10 Valide-i Cedid Camisi'nin dik merdivenleri ziyaretçilerin dikkatini çekiyor

  İstanbul Üsküdar'da bulunan Valide-i Cedid Camisi, 1708-1711 yılları arasında yapılmış olup hala ibadete açıktır. Caminin üst katına çıkan merdivenler, dik ve dar yapısıyla dikkat çekmektedir. Bu özgün tasarımıyla ziyaretçilerin ilgisini çeken merdivenler, camiye ayrı bir hava katmaktadır.

 • Ailesini katledip suçu uzaylılara attı: O alçakların peşine neden düşülmüyor?
  10:06 Ailesini katledip suçu uzaylılara attı: O alçakların peşine neden düşülmüyor?

  İstanbul Ümraniye'de dini nikahla birlikte yaşadığı Yasemin Ünlü ile kızları Mine Güney ve Zeliha Güney'i tabancayla vurarak öldüren Suat Güney, hakimlikteki ifadesinde "Neden burada olduğumu bilmiyorum. Çocuklarımı katledenlerin, uzaylı alçakların peşine neden düşülmüyor?" dedi.

 • Tolga Savacı'nın vefatı sanat dünyasını yasa boğdu
  09:42 Tolga Savacı'nın vefatı sanat dünyasını yasa boğdu

  Geçirdiği kalp krizi sonucu 60 yaşında hayatını kaybeden Türk sinemasının sevilen oyuncusu Tolga Savacı'nın ölümü sevenlerini ve sanat dünyasını yasa boğdu. Savacı'nın vefatının ardından ünlü isimlerden peş peşe taziye mesajları geldi.


Advertisement