Epçin Mantarı Demircili Çiftçilerin Geçim Kaynağı Oldu - Son Dakika
Güncel

Epçin Mantarı Demircili Çiftçilerin Geçim Kaynağı Oldu

Epçin Mantarı Demircili Çiftçilerin Geçim Kaynağı Oldu

Kızıl epçin mantarı çiftçinin geçim kaynağı oldu- Demirci'de Kızıl epçin mantarı satarak geçimini sağlayan çiftçi Çoban: "Kızıl Epçin mantarı 7 yılda bir büyüklük ve küçüklük olarak nemli ve kızıl çam diplerinde yetişiyor.

21.10.2014 21:57
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kızıl epçin mantarı çiftçinin geçim kaynağı oldu- Demirci'de Kızıl epçin mantarı satarak geçimini sağlayan çiftçi Çoban: "Kızıl Epçin mantarı 7 yılda bir büyüklük ve küçüklük olarak nemli ve kızıl çam diplerinde yetişiyor. Bunları toplayarak kilosunu 3 TL ve 5 TL arasında satışını yapıyorum."- Demirci Ziraat Odası Başkanı Karakaya: "Rengi kızıl, alt tabakası da tırtırlı olanlar Epçin mantarı olarak toplanabilir. Ancak ormanlık arazilerde yetişen çok zehirli mantarlar da vardır. Bunlara dikkat edilmesi gerekiyor."MANİSA (AA) - Demirci ilçesinde, sonbahar yağmurların ardından ağaç diplerinde bolca yetişen, tadı ve fiyatı nedeniyle sofralarda yer bulan Kızıl epçin mantarı bir çok çiftçinin de geçim kaynağı oldu. Ören mahallesinde yaşayan 38 yaşındaki İsmail Çoban, her sonbahar aylarında dağları gezerek çam diplerinde bulunan Kızıl epçin mantarını toplayarak sattığını ve bununla geçimini sağladığını söyledi. Yıllardır çiftçilik yaptığını belirten Çoban, "Çiftçilik yapmak zor bir meslek, Demirci de son bahar yağmurlarının ardından Akcakertik, Türkmen ve Asi tepe dağlarında kızılçamların dibinde yetişen epcin mantarı topluyorum. Lezzeti nedeniyle sofraların vazgeçilmezi oluyor." dedi.Epçin mantarının şifalı ve faydalı olduğunu, bu nedenle vatandaşlar tarafından tercih edildiğini söyleyen Çoban, "Kızıl epçin mantarı 7 yılda bir büyüklük ve küçüklük olarak nemli ve kızıl çam diplerinde yetişir. Bunları çok dikkatli bir şekilde topluyorum. Topladığım mantarların kilosu 3 TL ve 5 TL arasında satışını yapıyorum. Buradan kazandığım gelirle de evimin geçimini sağlıyorum" şeklinde konuştu.Demirci Ziraat Odası Başkanı Mehmet Karakaya ise, bölgenin coğrafi yapısı nedeniyle ormanlık alanlarda yağmurların ardından kızılçam ağaçları diplerinde yetiştiğini belirterek, zehirli mantarlar konusunda dikkatli olunması gerektiğini ifade etti. Çintar adı da verilen Kızıl epçin mantar türünün Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişen etli ve lezzetli bir bitki olduğuna işaret eden Karakaya, Demirci'de çok sayıda çiftçinin mantar toplayıp sattığını kaydetti. Matarların uzman kişiler tarafından toplanması gerektiğine dikkati çeken Karakaya, "Rengi kızıl, alt tabakası da tırtırlı olanlar Kızıl epçin mantarı olarak toplanabilir. Ancak ormanlık arazilerde yetişen çok zehirli mantarlar da vardır. Bunlara dikkat edilmesi gerekiyor. Toplanan mantarların ziraat mühendislerimize ve bilenlere sorulması daha doğru olacağını düşünüyorum. Vatandaşlar tanımadıkları mantarları kesinlikle tüketmesinler" diye konuştu. -Demirci İlçesi-Epçin mantarı-İsmail Çoban

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Epçin Mantarı Demircili Çiftçilerin Geçim Kaynağı Oldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Nazilli Belediyesi Sağanak ve Fırtına Sonrası Müdahale Etti
  16:28 Nazilli Belediyesi Sağanak ve Fırtına Sonrası Müdahale Etti

  Nazilli Belediyesi ekipleri sağanak ve fırtınanın etkili olduğu bölgelerde müdahale gerçekleştirdi. Yolları açan, devrilen ağaçları kaldıran ve rögar kapaklarını temizleyen ekipler, bölgenin güvenliğini sağladı.

 • Dışişleri Bakanı Fidan:
  16:26 Dışişleri Bakanı Fidan: "bir Numaralı Önceliğimiz İsrail İşgalinin Sona Ermesi ve İki Devletli Formülün Hayata Geçmesi"

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İran-İsrail gerilimini değerlendirirken, "Bir numaralı önceliğimiz İsrail işgalinin sona ermesi ve iki devletli formülün hayata geçmesi olmalıdır. Bu olmadığı takdirde dün Yemen'den yapılan saldırılar, bugün İran-İsrail arasındaki gerilim, yarın başka bir savaş türü, öbür gün başka bir ülkenin içinde çıkan başka bir iç karışıklık, toplumsal rahatsızlık. Bunların hepsi olmaya devam edecektir'' dedi. Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri,  Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Es Sisi’nin çok yakın bir süre içinde Türkiye’yi ziyaret edeceğini bildirdi.

 • Gaziantep'te konteyner kentteki çocuklar için 23 Nisan etkinlikleri düzenlendi
  16:24 Gaziantep'te konteyner kentteki çocuklar için 23 Nisan etkinlikleri düzenlendi

  Gaziantep'in İslahiye ilçesinde, Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından konteyner kentte barınan çocuklar için 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri düzenlendi. Yeşilyurt Mahallesi'nde kurulan Umut Evi Destek Merkezi'nde 500'e yakın çocuğun katıldığı şenlikte çocuklar, gösteri ve çeşitli atölyelere katıldı. Etkinliğe, İslahiye Koordinatör Kaymakamı Muhammed Ali Çınarka, Gaziantep Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Mutlu Kaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Kültür Daire Başkanı ve Genel Sekreter Yardımcısı Oya Alpay, İslahiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Çetin, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Bora Tezel ve Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Acıoğlu da katıldı.

 • Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Sapanca'da Hizmet İhracatı Strateji Çalıştayı'na katıldı
  16:24 Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Sapanca'da Hizmet İhracatı Strateji Çalıştayı'na katıldı

  Sakarya'nın Sapanca ilçesinde düzenlenen Hizmet İhracatı Strateji Çalıştayı'na Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat ve Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz katıldı. Çalıştayda sektördeki gelişmeler ele alındı.

 • İstanbul'da Yağışlar Sonrası Herhangi Bir Olumsuzluk Yaşanmadı
  16:24 İstanbul'da Yağışlar Sonrası Herhangi Bir Olumsuzluk Yaşanmadı

  Marmara Bölgesi'nde dün gece yarısından itibaren etkili olan rüzgar ve yağış sonrası İBB Afet İşleri Daire Başkanlığı, AKOM'dan yapılan açıklamada, en fazla yağışın Arnavutköy, Çatalca ve Şile ilçelerine düştüğü ve herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı belirtildi. Yarından itibaren ise hava sıcaklıklarının tekrar yükseleceği vurgulandı.

 • Efes Selçuklu Çocuklar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı Kutluyor
  16:24 Efes Selçuklu Çocuklar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı Kutluyor

  Efes Selçuk Belediyesi tarafından düzenlenen çocuk şenliği ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanacak. Etkinlikler arasında atölyeler, zeka oyunları, el becerileri atölyeleri ve sahne etkinlikleri yer alacak.

 • Viranşehir Belediyesi'nin borcu 421 milyon TL
  16:24 Viranşehir Belediyesi'nin borcu 421 milyon TL

  DEM Partili Viranşehir Belediyesi Eş Başkanları, AKP'den devralınan belediyenin borcunun 421 milyon 780 bin 594 TL olduğunu açıkladı. Borç miktarının ilerleyen zamanlarda artabileceği belirtildi.

 • İstanbul Modern, 23 Nisan'da 'Müzede Oyun' şenliği düzenliyor
  16:23 İstanbul Modern, 23 Nisan'da 'Müzede Oyun' şenliği düzenliyor

  İstanbul Modern, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na özel olarak üç gün sürecek olan 'Müzede Oyun' şenliğine ev sahipliği yapıyor. Çocukları sanatla buluşturmayı amaçlayan etkinlikte, çocuklar ve aileleri müzenin farklı mekanlarında sanat aktiviteleri gerçekleştiriyor. Programa 2-10 yaş arası çocuklu aileler ücretsiz kayıt yaptırabiliyor. İstanbul Modern, çocukların kendilerini sanatçı ve kaşif gibi hissetmelerini sağlamak için farklı içerikler hazırladı. Etkinlikte sergi turları, renk atölyesi, masal okuma etkinlikleri ve ebeveynlere yönelik yaratıcılık seminerleri gibi etkinlikler yer alıyor.

 • Marmaris'te şiddetli fırtına çatıyı uçurdu
  16:22 Marmaris'te şiddetli fırtına çatıyı uçurdu

  Muğla'nın Marmaris ilçesinde dün gece başlayan ve bugün sabaha karşı etkisini gösteren fırtınanın ardından çıkan hortum sebebiyle Marmaris Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin birimlerinde meydana gelen hasar anı güvenlik kameraları tarafından anbean kaydedildi.

 • Didim'de çıkan yangında ev kullanılamaz hale geldi
  16:22 Didim'de çıkan yangında ev kullanılamaz hale geldi

  Aydın'ın Didim ilçesinde bir evde çıkan yangında ev kullanılamaz hale gelirken, yangında ölen yada yaralanan olmaması sevindirdi. Yangın diğer dairelere sıçramadan kontrol altına alındı.

 • Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  16:22 Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi, yeni dönemin ilk toplantısını gerçekleştirdi. Başkan Güler, yeni dönemin ilk mesajlarını vererek, az laf çok iş yapacaklarını ve uyum içinde çalışacaklarını belirtti.

 • Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi 2027'de Tamamlanacak
  16:20 Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi 2027'de Tamamlanacak

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi'nin bir bölümünü 2026, tamamını ise 2027 yılında bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.


Advertisement