Erkut Yücaoğlu: Devlet Yönetimi Hiçbir Gücün Vesayeti Altında Olmamalıdır - Son Dakika
Güncel

Erkut Yücaoğlu: Devlet Yönetimi Hiçbir Gücün Vesayeti Altında Olmamalıdır

Erkut Yücaoğlu: Devlet Yönetimi Hiçbir Gücün Vesayeti Altında Olmamalıdır

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Erkut Yücaoğlu, devlet yönetiminin "hiçbir gücün vesayeti altında" olmaması gerektiği uyarısı yaptı.

18.09.2014 15:04

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Erkut Yücaoğlu, devlet yönetiminin "hiçbir gücün vesayeti altında" olmaması gerektiği uyarısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen TÜSİAD YİK toplantısında konuşan Yücaoğlu, "Hukuk devletinin gereği olarak şu an her organ eylemlerinde yargı tarafından denetlenmelidir" dedi ve ekledi:

"Yine devlet bireylere hukuk teminatı vermelidir. Hukuk devleti normlarının oturmaması devlette ve toplumda pek çok acının devam etmesine neden olabiliyor. Bu çerçeveden baktığımızda bir hukuk devletinin kendi içinde yaygın deyişle bir paralel devletin oluşmasına, böylesi bir yapının hukuku kendi gündemi doğrultusunda eğip bükmesine izin vermesi mümkün değildir. Şu muhakkak devlet yönetimi hiçbir gücün vesayeti altında olmamalıdır."

Yücaoğlu, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığının hukuk devletinin en önemli vasfı olduğunu belirterek, "Şeffaflık, yolsuzlukla mücadele de ancak hukuk devleti içinde bağımsız ve tarafsız yargı ile ele alınabilir" dedi.

SÜRECİN BÖLGESEL KALKINMA BOYUTUNA KATKI

Çözüm sürecine de değinen Erkut Yücaoğlu, demokratikleşmenin en önemli alt unsurlarından birinin çözüm süreci olduğuna dikkat çekerek, "Yeni hükümetin programında bu önemle ele alınıyor" dedi ve şunları söyledi:

"Programda çözüm süreci ile toplumun, bireylerin denkliğinin, ortak aidiyetin hayata geçirileceğine temas ediliyor. Çözüm sürecinin kararlılıkla yürütüleceği vurgulanıyor. Biz, TÜSİAD olarak çözüm sürecinin sıhhatli, barışçıl şekilde yürümesini gönülden temenni ediyoruz. Bu anlamda sürecin bölgesel kalkınma boyutuna katkı yapma gayretindeyiz."

"IŞİD GİBİ SINIRIMIZDA BELİREN YENİ ÖRGÜTLER"

Erkut Yücaoğlu, Ukrayna, Suriye ve Irak'ta yaşanan gelişmeler hakkında da değerlendirmelerde bulunarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu durum ekonominin yanı sıra Suriyeli mülteciler gibi sosyal hayatı ilgilendiren sonuçlar yaratıyor. Ortadoğu'da çatışmaların yeni aktörler ve IŞİD gibi sınırımızda beliren yeni örgütlerle daha çetrefilli hale geldiğini görüyoruz. Bütün koalisyon çalışmalarına rağmen bu karmaşanın uzun süre devam etmesi ihtimali var. Bu nedenle yeni hükümetin programında dış siyasetin siyaset-ekonomi-savunma veçheleri ile ana dayanağı Avrupa ve Transatlantik kurumları ile bu irtibatın artması olarak açıklanıyor. Bu vurguyu Suriye ve Irak sorunlarında ABD ve AB ile irtibatın değerlendirmesi olarak algılıyoruz. Türkiye kendi çıkarlarına uygun, kişilik sahibi, insan odaklı siyaset arayışı içindedir. Ama bu dış siyaset arayışı küresel güç dengeleri ile uyumlu ele alınmayı gerektiriyor."

SANAYİ ÜRETİMİNİN PAYININ ARTIRILMASI

Yücaoğlu, bu yıl üretim ve büyüme rakamlarının beklenenin altında performans ortaya koyduğunu da işaret ederek, "Büyümenin yüzde 3 dolayında olması bekleniyor. Yeniden yapılanma çerçevesinde milli gelir içinde sanayi üretiminin payının artırılması önemle ele alınmalıdır" diye konuştu. - İstanbul

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Erkut Yücaoğlu: Devlet Yönetimi Hiçbir Gücün Vesayeti Altında Olmamalıdır - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement