Erol Evcil ve Hüseyin Kayapalı'ya Ceza Yağdı / 15'er Yıl Hapis ve 1 Milyon 274 Biner TL Para Cezası - Son Dakika
Güncel

Erol Evcil ve Hüseyin Kayapalı'ya Ceza Yağdı / 15'er Yıl Hapis ve 1 Milyon 274 Biner TL Para Cezası

Erol Evcil ve Hüseyin Kayapalı\'ya Ceza Yağdı / 15\'er Yıl Hapis ve 1 Milyon 274 Biner TL Para Cezası

İşadamı Erol Evcil ile Nilüfer Turizm'in sahibi Hüseyin Kayapalı'nın "kara para aklama" ve "örgüt kurmak ve yönetmek" suçlamalarıyla yargılandığı dava karara bağlandı.

21.06.2012 09:55
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İşadamı Erol Evcil ile Nilüfer Turizm'in sahibi Hüseyin Kayapalı'nın "kara para aklama" ve "örgüt kurmak ve yönetmek" suçlamalarıyla yargılandığı dava karara bağlandı. Mahkeme Evcil'i 15 yıl, Kayapalı'yı 15 yıl 10 ay hapisle cezalandırdı. Mahkeme 2 sanığın da kara para aklama ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından 25 bin 833'er gün adli para cezası ile cezalandırılmasına da karar verdi. Sanıklar toplam 1 milyon 274 bin 990'ar TL cezayı 24 ay taksitle ödeyecek. Mahkeme davanın sanıklarına ait olan aralarında Nilüfer Turizm'in de olduğu 19 şirketin tüm gelirlerine tedbir konulmasına karar verdi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Nilüfer Turizm'in sahibi Hüseyin Kayapalı ile Halil İbrahim Uysal katıldı. Başka suçtan hükümlü Erol Evcil ise, "İzmir Cezaevi'nde olduğunu, duruşmaya katılmak istemediğini ve son savunmasını avukatlarının yapmasını istediğine" dair dilekçe gönderdi.

AVUKAT ER: KARA PARA AKLAMA GİBİ BİR DURUM OLAMAZ

Duruşmada savunma yapan Evcil'in avukatı Mehmet Er, "Müvekkilim nitelikli dolandırıcılık, örgüt yöneticiliği ve kara para aklama suçlarından yargılanıyor. Benim müvekkilim baldırı çıplak biri değil ki, bir dönem iplik kralıydı. Bir dönemde zeytin kralı olarak anılıyordu. Kara para aklama gibi bir durumu olamaz. Geçmişte suç işledi diye bu suçu da işleyecek anlamına gelmez. Müvekkilimin beraatini, el konulan mallarının ve parasının iadesini istiyorum" dedi.

Duruşmaya katılan tüm sanık ve avukatlara son sözlerini soran mahkeme heyeti, davayı karara bağladı.

EVCİL'E ÖRGÜT KURMAK VE YÖNETMEKTEN CEZA

Mahkeme, sanık Erol Evcil'in "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, kara para aklamak ve nitelikli dolandırıcılık" suçlarından 15 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Hüseyin Kayapalı'nın ise "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, kara para aklamak, nitelikli dolandırıcılık ve mermi bulundurmakö suçlarından 15 yıl 10 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

REKOR PARA CEZASI

Mahkeme, Evcil ve Kayapalı'yı "kara para aklamak" suçundan 25 biner gün adli para cezası ile cezalandırdı. Sanıklar bu suç için günlüğü 50 TL'den toplam 1 milyon 250 bin TL'yi 24 ay taksitle ödeyecek. Sanıkların ayrıca "nitelikli dolandırıcılık" suçundan 833 gün hapisle cezalandırılmasına hükmedildi. Evcil ve Kayapalı bu suç için günlüğü 30 TL'den toplam 24 bin 990 TL ödeyecek. Mahkeme 211 kişi hakkında açılan davada diğer sanıkları da çeşitli suçlardan cezalandırdı.

TÜM HESAPLARINA TEDBİR KONULDU

Mahkeme davanın sanıklarına ait olan aralarında Nilüfer Turizm'im de olduğu 19 şirketin tüm gelirlerine tedbir konulmasına karar verdi. Mahkeme Evcil ve Kayapalı'nın tüm taşınır ve taşınmazlarına, kara, deniz veya hava ulaşım araçlarına, banka veya mali kurumlardaki her türlü hesaplarına da tedbir konulmasına hükmetti.

(BB) - İstanbul/ Şişli

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Erol Evcil ve Hüseyin Kayapalı'ya Ceza Yağdı / 15'er Yıl Hapis ve 1 Milyon 274 Biner TL Para Cezası - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Motosiklet sürücüsü, yaralanan kız arkadaşını bir an olsun yalnız bırakmadı
  04:23 Motosiklet sürücüsü, yaralanan kız arkadaşını bir an olsun yalnız bırakmadı

  Düzce'de ticari taksi, aynı istikamette giden motosiklete çarptı. Motosiklet sürücüsü, motosiklette yolcu konumunda bulunan yaralı kız arkadaşını ambulansa binerken bir an olsun yalnız bırakmadı. Kaza sonucunda 2 kişi yaralandı.

 • Düzce'de Ticari Taksi, Motosiklete Çarptı: Yaralı Kız Arkadaşını Yalnız Bırakmadı
  04:17 Düzce'de Ticari Taksi, Motosiklete Çarptı: Yaralı Kız Arkadaşını Yalnız Bırakmadı

  Düzce'de meydana gelen kaza sonucu ticari taksi ile motosiklet çarpıştı. Motosiklette yolcu olarak bulunan kız arkadaşı yaralanan sürücü, ambulansa binerken onu yalnız bırakmadı. Kaza sonrası yol trafiğe kapatılırken, inceleme başlatıldı.

 • Avustralya'da Kilise Saldırısı: En Az 4 Kişi Bıçaklandı
  03:34 Avustralya'da Kilise Saldırısı: En Az 4 Kişi Bıçaklandı

  Avustralya'nın Sydney kentinde bir kiliseye düzenlenen saldırıda piskopos dahil en az 4 kişi bıçaklandı. Polis, saldırganın gözaltına alındığını ve olayı bir 'terörist eylem' olarak değerlendirdiklerini açıkladı. Saldırının ardından kilisenin dışında toplanan yüzlerce kişi, saldırganın kendilerine verilmesini talep etti ve polisle çatıştı. İki polis yaralandı ve 20 polis aracı hasar gördü. Yaralıların hayati tehlikesi olmadığı bildirildi. Saldırının kişisel bir eylem olduğu belirtilirken, olaylar birbiriyle bağlantılı değil. Kilise saldırısının ardından güvenlik önlemleri alındı.

 • Şırnak'ın Uludere ilçesinde dereye düşen araçta 4 kişi hayatını kaybetti
  03:25 Şırnak'ın Uludere ilçesinde dereye düşen araçta 4 kişi hayatını kaybetti

  Uludere ilçesinde meydana gelen kazada, Ferhat Bilen'in kullandığı hafif ticari araç dereye düştü. İtfaiye ekipleri tarafından araçtan çıkarılan Abdulkerim Babat, Melek Soylu, Haşim Babat ve Sevim Demircioğlu hayatını kaybetti. Sevim Demircioğlu ise tedavi altına alındı.

 • Threads Uygulaması Türkiye'de Kullanılamayacak
  03:09 Threads Uygulaması Türkiye'de Kullanılamayacak

  Dünyada milyonlarca kayıtlı kullanıcısı olan uygulamanın Türkiye'de 1 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaştığı belirtildi. Rekabet Kurumu tarafından alınan karar sonrası uygulama kullanıcılarına veda mesajı yolladı. Threads 29 Nisan 2024 tarihinden itibaren Türkiye'de kullanılamayacak.


Advertisement