Etkili Yağmur Sele Dönüşünce Yolları Çamur Kapladı - Son Dakika
Güncel

Etkili Yağmur Sele Dönüşünce Yolları Çamur Kapladı

Etkili Yağmur Sele Dönüşünce Yolları Çamur Kapladı

Erzincan ve Çevresinde Dün Akşam Saatlerinde Etkili Olan Yağmur, Merkeze Bağlı Bazı Belde ve Köylerin Tarım Arazilerine ve Altyapısına Zarar Verdi.

13.06.2007 18:23

Erzincan ve çevresinde dün akşam saatlerinde etkili olan yağmur, merkeze bağlı bazı belde ve köylerin tarım arazilerine ve altyapısına zarar verdi.

Yoğun yağmur yağışının ardından dağlardan gelen sel suları, Erzincan merkeze bağlı Akyazı beldesinin Başpınar Mahallesi'nde yolları çamurla kapladı. Akyazı beldesine 4 kilometre uzaklıktaki mahallede gece saatlerinde gelen sel suları, toprakla karışarak çamur şeklinde tarım arazilerine doldu. Devlet Su İşleri 82. Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler bir taraftan çamurla kaplanan yolları temizlemeye çalışırken, diğer taraftan da sulama kanallarına dolan çamur birikintilerini temizledi.

Başpınar Mahallesi'nde büyük bir felaket atlattığını dile getiren Belediye Başkanı Mehmet Karadaş, bölgede selin önlenmesi için öncelikli olarak derenin başlangıç noktasından itibaren ağaçlandırma yapılması gerektiğini söyledi. Karadaş, "Etkili olan yağış sebebiyle mahallede ikamet eden vatandaşlar evlerini terk etti. Dağdan gelen sel sularıyla sokaklar, ekili alanlar adeta çamur deryasına dönüştü. Vatandaşlar bu mahallenin başka bir yere naklini istiyor. Bunun için ilgili yerlere müracaatlarımız oldu,

ancak bir sonuç alamadık. Yağışın ardından DSİ'ye ait setler patlamış olmasaydı, mahallenin büyük bir kısmı, evlerde dahil selin altında kalacaktır. Büyük bir felaket atlatmış olduk" dedi.

DSİ 82. Şube Müdürü Abdurrahman Durmuş ise Erzincan'da 15 adet büyük dere bulunduğunu ve bu derelerin dışında küçük yan dereler olduğunu belirterek, "Bu derelerin bitki örtüsünün çok zayıf olması bu sellere meydan veriyor. DSİ olarak Erzincan'da 40 yıllık bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışmaların yüzde 25'ini tamamlamış durumdayız. Derelerdeki problemi daha üst makamlara da bildirdik. Bizim yaptığımız, tesrip bendi, husubat tutucu havuzlar yeterli olmuyor. Süratle bu dağların çıplak halden kurtarılması,

bitki örtüsüne yada ormana kavuşturulması lazım" diye konuştu. Erzincan'da dün akşam etkili olan sağanak yağmurla birlikte Akbulut Sulama Birliği'ne ait pompa istasyonunun da zarar gördüğü belirtildi.

(İS-İRT-OM-Y)

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Etkili Yağmur Sele Dönüşünce Yolları Çamur Kapladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement