Gerence Koyu'nda Deniz Dibi Temizlendi - Son Dakika
Güncel

Gerence Koyu'nda Deniz Dibi Temizlendi

Gerence Koyu\'nda Deniz Dibi Temizlendi

BODRUM'da mavi yolculuğun başladığı Gerence Koyu'nda yapılan deniz dibi temizliğinde iki traktör römorku dolusu katı atık toplandı.

24.10.2016 12:44
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

BODRUM'da mavi yolculuğun başladığı Gerence Koyu'nda yapılan deniz dibi temizliğinde iki traktör römorku dolusu katı atık toplandı.

Bodrum Belediyesi'nde görevli 12 profesyonel dalgıç, "Cevat Şakir'in izinden Gökova'ya" sloganıyla 'mavi yolculuk' programında yer alan Gökova Körfezi koylarında 1 ile 30 metre arasında değişen derinliklerde deniz dibi temizliğine başladı. Dalış eğitmeni Arman Atiktaş gözetiminde Gerence (Armonika) Koyu'ndan başlatılan temizlik çalışmalarına 'Selene' isimli ahşap yat ile katı atık toplama teknesi 'Venüs' de eşlik etti. Bodrum Denizciler Derneği ile Barbaros Yatçılığı'nda destek verdiği etkinlikte Bodrum aşığı Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın romanlarında, öykülerinde, şiirlerinde sıkça övgüler yağdırdığı mavi yolculuk rotalarından Gerence Koyu'nda dalgıçlar, sudan otomobil lastiğinden aküye, çizmeden klozete kadar pek çok atık çıkardı. Toplanan iki traktör römorku dolusu atık imha edilmek üzere belediye çöplüğüne götürüldü.

BALIKÇININ MİRASINI KORUYACAĞIZ

Dalgıçların temizlik çalışmalarını Büyük Çatı, Orak Adası, Kara Ada, Küçük Çatı, Bördübet, Yedi Adalar, Tuzla Koyları'nda da deniz dibi temizliği yapılacağını belirten CHP'li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, "Amacımız ilçemize ve Gökova'nın cennet koylarına gelen yerli ve yabancı turistlerimizin buradan yararlanırken denize attıkları ile cenneti cehenneme çevirmemelerini sağlamak. Bu konuda kamuoyunda ciddi bir bilinçlenme gerçekleşti ama henüz yeterli değil. Hala birileri yiyip, içtiklerini çöpe değil denize atmaya devam ediyor. Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabağaçlı'nın bize emanet ettiği bu koyları ve denizlerimizi aynı güzellikte ve bakirlikte torunlarımıza emanet etmek istiyoruz. Mavi yolculuk teknelerinin en fazla konakladığı koylarda, mümkün ölçüde denizin derinliklerinin atıklardan arındırılmasının hedeflendiği ve çevreyi koruma bilincinin artırılmasının amaçlandığı çalışmayı devam ettireceğiz" dedi.

- Muğla

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Gerence Koyu'nda Deniz Dibi Temizlendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İBB Başkanı İmamoğlu, 2023 Faaliyet Raporunu Meclise Sundu
  18:38 İBB Başkanı İmamoğlu, 2023 Faaliyet Raporunu Meclise Sundu

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2023 yılı faaliyet raporunu İBB Meclisine sundu. İmamoğlu, raporda yapılan yatırımları ve hizmetleri detaylı bir şekilde açıkladı. Ayrıca, İBB'nin iştirak şirketlerinin 2023 yılını karla kapattığını belirtti.

 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TAİK ve AmCham Türkiye Yönetim Kurulu Üyelerini Kabul Etti
  18:33 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TAİK ve AmCham Türkiye Yönetim Kurulu Üyelerini Kabul Etti

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ve Amerikan Şirketler Derneği (AmCham Türkiye) Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Yılmaz, Türkiye ve ABD arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara ulaşması hedefine yönelik istişarelerde bulunduklarını ve kamu-özel sektör işbirliğini güçlendirmeye devam edeceklerini belirtti.

 • Niğde'de 99 ruhsatsız tabanca ele geçirildi, 1 şüpheli tutuklandı
  18:33 Niğde'de 99 ruhsatsız tabanca ele geçirildi, 1 şüpheli tutuklandı

  Niğde'de yapılan bir operasyonda, bir kamyonda yapılan aramada 99 ruhsatsız tabanca ele geçirildi ve 1 şüpheli tutuklandı. Niğde Valisi Cahit Çelik, operasyonu gerçekleştiren polislere teşekkür ederek, il genelinde kaçakçılık suçlarına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtti.

 • Adana'da 12. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı Başladı
  18:29 Adana'da 12. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı Başladı

  Adana'da düzenlenen 12. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında, ziyaretçiler el işi ürünlerin yer aldığı stantları gezdi, spor etkinliklerine katıldı ve yöresel yemeklerin tadını çıkardı. Karnaval, 21 Nisan'a kadar devam edecek.

 • Shenzhen'in dış ticareti 1 trilyon yuanı aştı
  18:29 Shenzhen'in dış ticareti 1 trilyon yuanı aştı

  Çin'in güneyindeki Shenzhen metropolünden yerel yetkililer, şehrin dış ticaretinin bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28,8 artışla 1,02 trilyon yuana (yaklaşık 140,8 milyar ABD doları) ulaştığını açıkladı. Shenzhen'in özel işletmelerinin dış ticareti ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 45,2 artışla 720,96 milyar yuana ulaştı ve şehrin toplam ticaret hacminin yüzde 70,7'sini oluşturdu.

 • Çin, Shanghai limanlarından araç ihracatını artırdı
  18:28 Çin, Shanghai limanlarından araç ihracatını artırdı

  Çin'in Shanghai limanları üzerinden 2024 yılının ilk çeyreğinde geçen yıla göre yüzde 30,7 artışla 529.000 araç ihraç edildi. Waigaoqiao liman bölgesindeki gümrüklerde ise bir önceki yıla göre yüzde 20'nin üzerinde bir artışla 280.000'den fazla araç ihraç edildi. Yangshan gümrüğü ise yeni enerjili araçların yüzde 70'inden fazlasını işlemden geçirdi.

 • Mersin Çamlıyayla'da kaçak kazı yapan 2 kişi gözaltına alındı
  18:28 Mersin Çamlıyayla'da kaçak kazı yapan 2 kişi gözaltına alındı

  Mersin'in Çamlıyayla ilçesinde, izinsiz kazı yapıldığı tespit edildi. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, bölgeye yönlendirilerek 2 kişiyi suçüstü yakaladı. Gözaltına alınan şüpheliler jandarmaya teslim edildi.

 • Kahverengi kokarcaya 'hunili tuzak' engeli
  18:26 Kahverengi kokarcaya 'hunili tuzak' engeli

  Samsun'un Çarşamba ilçesinde kahverengi kokarca zararlısı ile ilgili mücadele kapsamında tuzak asılımı gerçekleştirildi. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında feromon içeren 'hunili tuzaklar' üreticilere dağıtıldı.

 • Myanmar'da Darbe Karşıtı İsyancılar Ordu Birliklerine Pusu Kurdu
  18:24 Myanmar'da Darbe Karşıtı İsyancılar Ordu Birliklerine Pusu Kurdu

  Myanmar'da askeri darbe karşıtı silahlı isyancılar, ordu birliklerine pusu kurdu. Sosyal medyada servis edilen görüntülerde Myanmar ordusuna ait çok sayıda kamyonun yaylım ateşi arasında kaldığı görüldü. Pusu anları saniye saniye kameraya yansıdı.


Advertisement