İstanbul Caz Festivali Genç Cazcıları Çağırıyor - Son Dakika
Güncel

İstanbul Caz Festivali Genç Cazcıları Çağırıyor

22. İstanbul Caz Festivali, genç caz müzisyenlerini festivalde sahne almaya çağırıyor.

28.01.2015 11:14
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İstanbul Caz Festivali kapsamında bu yıl 13. kez düzenlenen Genç Caz konserleri için başvurular başladı. Türkiye'de amatör veya yarı profesyonel olarak müzikle ilgilenen genç müzisyen ve toplulukların festival programında yer alabilecekleri bir platform oluşturan Genç Caz, onları teşvik etmeyi ve profesyonel müzik dünyasına hazırlamayı amaçlıyor. Genç Caz'a katılmak isteyen müzisyenler ve topluluklar demo kayıtlarını, iksv.org/genccaz adresindeki başvuru formunu doldurduktan sonra, 24 Nisan Cuma günü 17.00'a kadar festival ofisine (İKSV, Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Caddesi No: 5 Şişhane) iletebilirler.

Genç müzisyenler seçmelere klasik ya da çağdaş caz türlerinde çalışmaların yanı sıra, fusion caz, rock caz, funk caz, latin caz, pop caz, acid caz, blues, soul, R&B, elektronik caz ve benzeri tarzlardaki demoları ile katılabiliyor. Repertuar, adayların kendi özgün bestelerinin yanı sıra caz standartlarının veya başka parçaların yorumlarından da oluşabilir. Genç Caz'a profesyonel bir albüm yayımlamamış ve müzisyenleri 30 yaşın altında olan topluluklar başvurabiliyor.

Genç Caz Seçici Kurulu tarafından, başvuruların arasından belirlenecek sekiz topluluk,
10 Mayıs Pazar günü Salon İKSV'de yapılacak değerlendirme konserine davet edilecek. Halka açık yapılacak konserde seçici kurul, 15'er dakikadan oluşacak canlı performansları izleyerek 22. İstanbul Caz Festivali'nde yer alacak 4 ismi belirleyecek. Kazananlar, festivalin bu yıl da programında olan Parklarda Caz etkinliği kapsamında düzenlenecek ücretsiz Genç Caz konserlerinde yer almaya hak kazanacak. Bu isimler ayrıca, festival kitapçığı ve festivalin resmi web sitesinde, festival sanatçıları içerisinde yer alacaklar.

Genç Caz Seçici Kurulu'nda müzisyen Elif Çağlar, müzik yazarı Feridun Ertaşkan, müzisyen Ferit Odman, müzik yazarı ve yapımcı Hülya Tunçağ, müzik yazarı Murat Beşer, müzisyen Önder Focan, müzik yazarı Sevin Okyay, gazeteci Sedat Ergin ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin yer alıyor.

Genç Caz konserleri, geçen on iki içerisinde kırkın üzerinde genç caz sanatçı ya da topluluğuna dünyaca ünlü caz sanatçılarıyla aynı festivalde yer alma imkânı sağladı. Bunun yanı sıra sanatçılar İstanbul Caz Festivali sonrasında başka festivallere katıldılar ve Türkiye ile yurt dışındaki çeşitli caz kulüplerinde sahne alma fırsatı yakaladılar. Geçtiğimiz yıllarda Genç Caz katılımcıları arasında Gevende, Ece Göksu, Deniz Taşar, Başak Yavuz, Tolga Erzurumlu, İlay Bal, Eylül Biçer ve İpek Dinç gibi müzisyen ve topluluklar yer alıyor.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel İstanbul Caz Festivali Genç Cazcıları Çağırıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Anadolu Tarım İşletmesinde Ankara keçilerinden 2,5 ton tiftik elde edilecek
  11:07 Anadolu Tarım İşletmesinde Ankara keçilerinden 2,5 ton tiftik elde edilecek

  Eskişehir'in Mahmudiye ilçesinde faaliyet gösteren Anadolu Tarım İşletmesi, Ankara keçilerinin kırkım sezonuna başladı. Bu yıl 2,5 ton tiftik elde edilmesi bekleniyor. İşletme, tiftik keçisi olarak da bilinen Ankara keçisini gelecek nesillere aktarmayı hedefliyor. Kırkım sezonunda elde edilecek tiftikler, tekstil sektöründe kullanılmak üzere ihale yoluyla satışa sunulacak. Ayrıca, işletme keçi üretimiyle ekonomiye de katkı sağlıyor.

 • 70 Yaşındaki Metin Yıldız, İngilizce Öğrenmek İçin Kursa Gidiyor
  11:06 70 Yaşındaki Metin Yıldız, İngilizce Öğrenmek İçin Kursa Gidiyor

  Nevşehir'de yaşayan 70 yaşındaki Metin Yıldız, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nde mezun olabilmek için İngilizce kursuna kaydoldu. Hafta sonları bastonla kursa gelen Yıldız, çevresindekilerin takdirini topluyor. Yıldız, kurs sonrasında Japonca öğrenmek istediğini belirtti.

 • BIST 100 Endeksi Son 10 Yılda Karışık Performans Sergiledi
  11:05 BIST 100 Endeksi Son 10 Yılda Karışık Performans Sergiledi

  Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, son 10 yılın mart aylarında karışık bir performans sergilerken, endeks artış kaydettiği 4 ayda ortalama yüzde 9,44 değer kazandı. Son 5 yılda BIST 100 endeksine göre her yılın mart ayında daha iyi getiri sağlayan hisseler arasında Prizma Press, İnfo Yatırım, Ersu Meyve ve Gıda, Pınar Et ve Un Sanayi ile Merko Gıda öne çıktı.

 • Diyarbakır'da Kadınlar Deprem ve Pandemi Sürecini Atölyelerde Geçirerek Aile Ekonomisine Katkı Sağladı
  11:03 Diyarbakır'da Kadınlar Deprem ve Pandemi Sürecini Atölyelerde Geçirerek Aile Ekonomisine Katkı Sağladı

  Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde yaklaşık 30 bin kadın, deprem ve pandemi sürecindeki psikolojiyi; gittikleri 9 farklı kursta katıldıkları 80 farklı atölyede atlatarak bir yandan da aile ekonomisine katkı sağladı.

 • AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Belediye Sayısını Artırmak İstiyor
  11:02 AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Belediye Sayısını Artırmak İstiyor

  AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, seçim çalışmalarını yakından takip ederek, belediye sayısını en az 30'a çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

 • Ataşehir Belediyesi'nin 5. Klasik Müzik Festivali Başladı
  11:01 Ataşehir Belediyesi'nin 5. Klasik Müzik Festivali Başladı

  Ataşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 5. Klasik Müzik Festivali, Adıyaman Filarmoni Orkestrası'nın açılış konseriyle başladı. Festival, 16 Mart'a kadar devam edecek.

 • Kuşadası Belediye Başkanı Muhtarlara Teşekkür Etti
  11:01 Kuşadası Belediye Başkanı Muhtarlara Teşekkür Etti

  Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, ilçedeki mahalle muhtarlarıyla bir araya gelerek, kendileriyle uyum içerisinde çalıştıkları için teşekkür etti ve rekor yatırımlar yaptıklarını belirtti. Günel, önümüzdeki görev süresinde de hizmetlerin artarak devam edeceğini söyledi.

 • Kartalkaya'da En Fazla Kar Kalınlığı Kaydedildi
  11:01 Kartalkaya'da En Fazla Kar Kalınlığı Kaydedildi

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye'deki kayak merkezleri arasında en fazla kar kalınlığı, 162 santimetreyle Kartalkaya'da kaydedildi. Hakkari'de 157, Palandöken'de 140, Sarıkamış'ta 132, Ergan'da 128, Yalnızçam'da 61, Erciyes'te 53, Yıldızdağı'nda 50, Haserek'te 46, Uludağ'da 40, Davraz'da 35, Ovacık'ta 27, Kartepe'de 23, Mersivan'da 21, Kop'ta 20, Denizli'de 17, Zigana'da 15, Gevaş'ta 6, Yıldıztepe ve Ilgaz'da 5 santimetre kar ölçüldü. Ayrıca, bazı kayak merkezlerinde en düşük ve en yüksek hava sıcaklık tahminleri de verildi.


Advertisement