İstanbul'da Sansasyonel Eylem Arayışında Olan 2 PKK/KCK Teröristi Yakalandı - Son Dakika
Güncel

İstanbul'da Sansasyonel Eylem Arayışında Olan 2 PKK/KCK Teröristi Yakalandı

İstanbul\'da Sansasyonel Eylem Arayışında Olan 2 PKK/KCK Teröristi Yakalandı

İçişleri Bakanlığı, İstanbul'da sansasyonel eylem arayışında oldukları tespit edilen 2 terör örgütü PKK/KCK mensubunun yakalandığını duyurdu. Yakalanan teröristlerin geçmiş faaliyetleri ve eylem planları hakkında bilgiler paylaşıldı. Adli işlemler devam ediyor.

26.07.2023 11:08
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İçişleri Bakanlığı, İstanbul'da sansasyonel eylem arayışında oldukları tespit edilen 2 terör örgütü PKK/KCK mensubunun yakalandığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı terörle mücadele ekiplerinin, İstanbul'da sansasyonel eylem arayışında oldukları öğrenilen PKK/KCK terör örgütü mensubu Sterk Evindar kod adlı Fatıma Al Musa ile Velat Jamo'yu yakaladığı kaydedildi.

2011'de Suriye'nin Racu bölgesinde PKK/KCK terör örgütüne katılarak sırasıyla Kobani ve Kamışlı bölgelerinde silahlı faaliyet gösteren PKK/KCK'lı terörist Fatıma Al Musa'nın, aynı yıl 25 kişilik örgüt mensubuyla Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesine geçtiği ve 6 ay savaşçı eğitimi alarak Kandil bölgesine geçiş yaptığı bilgisi paylaşıldı.

Kandil'de 5 yıla yakın faaliyet gösteren ve patlayıcı, operasyon, sızma ve saldırı türü eğitimler alan Al Musa'nın, daha sonra sözde şehit Haki Karer kadro okuluna takım komutanı olarak görevlendirildiği belirtildi.

Açıklamada, Hakkari Şemdinli'de faaliyet gösterdikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bölgede gerçekleştirilen operasyonlar, yoğun savaş uçağı, İHA ve SİHA hareketliliği sebebiyle tekrar Kandil'e dönen Al Musa'nın, 2017'de Irak'ın kuzeyinden Afrin bölgesine, oradan da yasa dışı yollarla İstanbul'a gelerek sansasyonel eylem arayışı içerisinde olduğunun belirlendiği anlatıldı.

PKK/KCK terör örgütü mensubu Velat Jamo'nun ise 2012-2013 yılları arasında Afrin bölgesinde terör örgütüne bağlı Heze Cevheri isimli yapılanma içerisinde bir dönem sözde bölge sorumlusu olarak faaliyet gösterdiği, daha sonra İstanbul'a geldiği ve sansasyonel eylem arayışı içerisinde olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Başakşehir'de yakalanan 2 teröristin adli işlemlerinin devam ettiği bildirildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İstanbul'da Sansasyonel Eylem Arayışında Olan 2 PKK/KCK Teröristi Yakalandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  • Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Hac organizasyonlarında İslam ülkelerine örnek teşkil ediyoruz
    22:14 Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Hac organizasyonlarında İslam ülkelerine örnek teşkil ediyoruz

    Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen 2024 Hac Organizasyonu Kafile Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, hac organizasyonlarında İslam ülkelerine örnek olduklarını ve her sene daha iyi hizmet sunma gayreti içinde olduklarını belirtti. Erbaş, haccın müminler için büyük bir özlem olduğunu ve haccın birlik ve beraberliği sağladığını vurguladı. Ayrıca, hac organizasyonlarının başarısı için kafile başkanlarının disiplinli çalışmasının önemine değindi.

  • AK Parti Milletvekili: Belediye Başkanı liyakatli çalışanları sürgün ediyor
    22:13 AK Parti Milletvekili: Belediye Başkanı liyakatli çalışanları sürgün ediyor

    AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal'ın liyakatli, ehliyetli çalışanları sürgün ettiğini söyledi. Özkaya, beraberinde AK Parti Afyonkarahisar milletvekilleriyle Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Afyonkarahisar Belediye Başkanı seçilen Burcu Köksal'ın, seçim sürecinde verdiği sözlerin tam tersini yapmaya başladığını dile getirdi.


Advertisement