Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Kentbank Davası 8 Yıl Sonra Düştü - Son Dakika

Kentbank Davası 8 Yıl Sonra Düştü

Kentbank'ın zarara uğratılmasına ilişkin bankanın eski Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Süzer'in de aralarında bulunduğu 36 sanığın yargılandığı dava, şikayetin ortadan kalkmasıyla oy çokluğuyla düştü.

Kentbank Davası 8 Yıl Sonra Düştü
20.03.2013 - 18:12,

Kentbank'ın zarara uğratılmasına ilişkin bankanın eski Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Süzer'in de aralarında bulunduğu 36 sanığın yargılandığı dava, şikayetin ortadan kalkmasıyla oy çokluğuyla düştü. Mahkeme başkanı, karara şerh koyarak bazı sanıklar hakkında zaman aşımı ve beraat yönünde görüş bildirdi.

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilen duruşmada tutuksuz sanıklar Sami Çakır, Cevdet Erkanlı, Yasin Hilmi Yazan, Haluk Bayülgen, Mustafa Selçuk, Hasan Kılavuz, Cevdet Erkanlı, Mehmet Ercan Targay ve Mete Kılıç ile tarafların avukatları hazır bulundu. Tutuksuz sanık Mustafa Süzer'in de aralarında bulunduğu 25 sanık ise duruşmaya katılmadı. Duruşmada söz alan tutuksuz sanık Mustafa Süzer'in avukatı Köksal Bayraktar, BDDK'nın müdahillikten çekildiğini hatırlatarak, "Başvurudan vazgeçmede, şikayetten vazgeçme neticesi olan düşme hükmünün verilmesini gerektirir" dedi.

Sanık avukatlarının son savunmalarının ardından mahkeme kararını açıkladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) müdahillikten çekildiğini belirten mahkeme, 36 sanık hakkındaki davanın düşürülmesine hükmetti. Böylece 8 yıldır süren Kentbank davası kapanmış oldu. Oy çokluğu ile alınan karara mahkeme başkanı şerh koydu. Başkan Sevil Tosun, bazı sanıklar yönünden beraat kararı ve zaman aşımının uygulanması yönünde görüş bildirdi.

İDDİANAMEDE 15 YIL HAPİSLERİ İSTENİYORDU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede ise Kentbank Yönetim Kurulu eski Başkanı Mustafa Süzer, Genel Müdürler Sami Çakır, Veysel Bilen ve Cevdet Erkanlı, Yönetim Kurulu üyeleri Mustafa Selçuk, Hasan Kılavuz, Yasin Hilmi Yazan, Mehmet Ercan Targay, Uğur Tevfik Doğan, Taner Berksoy, Kemal Cantürk ve Mete Kılıç, Genel Müdür Yardımcıları Hakan Coşkun ve Barbaros Hayrettin Görkem'in zimmet suçlamasıyla 15'er yıl hapis cezasına çarptırılması isteniyordu. Diğer sanıklar Seyit Şahin, Bülent Haluk Bayülgen, Salih Hakan Özgüz, Mustafa Vuruşkaner, Hasan Süzer, Mehmet Ali Kaya, Cennet Teker, Ömer Yener, Turan Saka, Nurettin Özmen, Uğur Güner Gürses, Turgut Bolu, Ömer Nurhan Azizoğlu, Mehmet Açıkgöz, Önal Necip Yücesan, Osman Altıparmak, Kenan Öztekin, Sabri Şahin Alataş, Servet Bozdağ, Şaban Yem ve Önder Karataş'ın da zimmet suçuna iştirakten dolayı 6'şar yıl hapisle cezalandırılmaları talep ediliyordu. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Kentbank Davası 8 Yıl Sonra Düştü - Son Dakika


Advertisement