Keşmir Dayanışma Günü Toplantısı - Son Dakika
Güncel

Keşmir Dayanışma Günü Toplantısı

Pakistan ile Hindistan için uzun yıllardır kanayan bir yara haline gelen Keşmir Sorunu, “5 Şubat Keşmir Dayanışma Günü” dolayısıyla Ankara’da ele alındı.

06.02.2018 00:20
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Pakistan ile Hindistan için uzun yıllardır kanayan bir yara haline gelen Keşmir Sorunu, "5 Şubat Keşmir Dayanışma Günü" dolayısıyla Ankara'da ele alındı.

Pakistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ile Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) tarafından 5 Şubat Keşmir Dayanışma Günü dolayısıyla program düzenlendi. Ankara Ataköşk Otel'de gerçekleştirilen toplantıya, Pakistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Muhammed Syrus Sajjad Qazi, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ESAM Genel Başkanı Recai Kutan ve çok sayıda davetli katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda davetlilere konuşma yapmak için kürsüye gelen Recai Kutan, İslam aleminin uzun zamandır kanayan yaralarından biri olan Keşmir'deki vahşet ve zulümlerin her yıl 5 Şubat günü bütün dünyada anıldığını söyledi. Müslüman coğrafyaların büyük bir kısmında Keşmir'de olduğu gibi ciddi sıkıntıların yaşandığına işaret eden Kutan, "İslam aleminin büyük bir bölümünde tıpkı Keşmir gibi tarihinin en kritik dönemleri yaşanmaktadır. Çünkü birçok İslam ülkesinde zulüm, kan ve gözyaşı var. Bu ülkelerdeki kardeşlerimiz insanlık dışı vahşetle karşı karşıya bulunuyor. Bu dönemde yeryüzünü Batılı emperyalistler şekillendirdi. Dolaylı veya doğrudan bu coğrafyadaki ülkelerin yönetici kadrolarının oluşumunda Batılılar etkili oldu. 1920'li yıllara kadar dünya coğrafyasının büyük bir bölümü Batılılar tarafından işgal edilmişti. Acımasızca katliamlar, işkenceler, soykırımlar yapıldı. Bu yüzden dünya halkının büyük bir çoğunluğu sefalet, açlık ve ölümle burun buruna yaşamak zorunda bırakıldı. İşte Batı medeniyeti denilen medeniyetin gerçek yüzü budur" diye konuştu.

Program alanında uzman akademisyenlerin katılacağı panel ile devam etti. Keşmir sorununun tüm yönleri ile ele alınıp, çözüm yollarının masaya yatırılacağı panele Prof. Dr. Oya Akgönenç, Prof. Dr. Sencer İmer, Prof. Dr. M. Seyfettin Erol ile Arş. Gör. Aydın Güven katıldı. - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Keşmir Dayanışma Günü Toplantısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • ABD ve AB, İran'a yönelik yeni yaptırımlar düşünüyor
  06:07 ABD ve AB, İran'a yönelik yeni yaptırımlar düşünüyor

  ABD ve AB, İsrail'e yönelik saldırının ardından İran'a daha fazla yaptırım uygulamayı düşündüklerini açıkladı. İsrail ise müttefiklerini Tahran'ın füze programına yaptırım uygulamaya çağırdı. Birleşmiş Milletler'in İran'ın füze programıyla ilgili yaptırımlarının süresi Ekim ayında doldu. İsrail'in Genelkurmay Başkanı, İran'ın saldırısının cevapsız kalmayacağını belirtti. Dünya liderleri ise taraflara itidal çağrısında bulundu.

 • Denizli'de Milli Mücadele kahramanının heykeli kundaklandı
  05:18 Denizli'de Milli Mücadele kahramanının heykeli kundaklandı

  Denizli'nin önemli Milli Mücadele kahramanlarından Köpekçi Nuri Efe anısına ilçe girişine 5 yıl önce yaptırılan heykelin, kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından kundaklandığı iddia edildi.

 • Köpekçi Nuri Efe Heykeli Kundaklandı
  05:13 Köpekçi Nuri Efe Heykeli Kundaklandı

  Denizli'nin Tavas ilçesinde bulunan Milli Mücadele kahramanı Köpekçi Nuri Efe heykeli kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından kundaklandı. Heykelde büyük oranda zarar meydana geldi.

 • Motosikletli 2 şüpheli park halindeki araçları kurşunlayarak kaçtı
  04:50 Motosikletli 2 şüpheli park halindeki araçları kurşunlayarak kaçtı

  Kocaeli'nin Darıca ilçesinde motosikletle seyir halinde olan 2 şüpheli, 2 aracı kurşunlayarak olay yerinden kaçtı. Şüphelilerin ateş ettiği 11 boş kovan bulundu. Polis, kaçan şahısları yakalamak için çalışma başlattı.

 • Kocaeli'de Motosikletli Şüpheliler Araçları Kurşunladı
  04:40 Kocaeli'de Motosikletli Şüpheliler Araçları Kurşunladı

  Kocaeli'nin Darıca ilçesinde motosikletle seyir halinde olan 2 şüpheli, 2 aracı kurşunlayarak olay yerinden kaçtı. Şüphelilerin ateş ettiği araçlarda maddi hasar meydana gelirken, polis ekipleri kaçan şahısları yakalamak için çalışma başlattı.

 • Yalova'da orman yangını
  04:39 Yalova'da orman yangını

  Yalova'nın Termal ilçesinde meydana gelen orman yangınına Yalova ve Bursa'dan gelen ekipler müdahale etti. Yangın kontrol altına alınarak soğutma çalışmaları başlatıldı. Olayla ilgili 1 kişi gözaltına alındı.

 • Nazilli'de çıkan kavgada bir kişi bıçaklandı
  04:13 Nazilli'de çıkan kavgada bir kişi bıçaklandı

  Aydın'ın Nazilli ilçesinde kız meselesi iddiasıyla çıkan tartışma bıçaklı kavgaya dönüştü. Kavgada S.E isimli kişi bıçakla göğsünden yaralandı. Yaralı, Nazilli Devlet Hastanesine kaldırıldı ve hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Polis, kaçan şüphelileri yakalamak için çalışma başlattı.

 • İzmir'de 86 düzensiz göçmen ve 5 şüpheli yakalandı
  03:38 İzmir'de 86 düzensiz göçmen ve 5 şüpheli yakalandı

  İzmir'in Foça ve Seferihisar ilçelerinde Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yapılan operasyonlarda, 86 düzensiz göçmen ile göçmen kaçakçısı olduğu değerlendirilen 5 şüpheli yakalandı. Foça açıklarında bir lastik botta yakalanan 14 düzensiz göçmenin yanı sıra, Sahil Güvenlik İnsansız Hava Aracı tarafından tespit edilen başka bir lastik botta da 43 düzensiz göçmen yakalandı. Seferihisar ilçesinde ise karada 29 düzensiz göçmen yakalandı. Göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.

 • Nur Yoldaş hastaneye kaldırıldı
  03:09 Nur Yoldaş hastaneye kaldırıldı

  Müzisyen Nur Yoldaş, öğleden sonra yürüyüşten dönerken fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Tomografi, EKG ve kan tahlili yapılan Yoldaş'a sonuçlara göre tedavi uygulanacak. Oğlu Tunç Devrim Yoldaş, yanında olduğunu ve hemen ambulansla hastaneye götürdüklerini belirtti. Nur Yoldaş, Sultan-ı Yegah başta olmak üzere birçok şarkısıyla tanınmaktadır.

 • Avrupa Birliği, 35 Bin Gence Ücretsiz Avrupa Turu Düzenleyecek
  02:36 Avrupa Birliği, 35 Bin Gence Ücretsiz Avrupa Turu Düzenleyecek

  Avrupa Birliği Komisyonu, DiscoverEU programı kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da dahil olduğu 35 bin genç için ücretsiz trenle Avrupa turu düzenleyecek. Gençler, 1 Temmuz 2024 ile 30 Eylül 2025 arasında 30 gün boyunca Avrupa'nın birçok kentini ücretsiz dolaşabilecek ve bir indirim kartıyla birlikte birçok avantajdan yararlanabilecek. Başvurular, European Youth Portal üzerinden yapılacak ve başvuruya uygun olan gençlerden 35 bin kişi ücretsiz Avrupa seyahati kazanacak.


Advertisement