Konya ivriz baraj gölü'nde 12 flamingo ölü bulundu - Son Dakika
Güncel

Konya ivriz baraj gölü'nde 12 flamingo ölü bulundu

İvriz Baraj Gölü'nde 12 flamingo ölü bulundu (2)FLAMİNGOLARA EKMEK BIRAKILDIKonya'da Halkapınar'da İvriz Baraj Gölü'nde 12 flamingonun ölmesinin ardından Halkapınar Belediyesi, yoğun kış şartlarında aç kalmaması için ekmek bıraktı.

11.02.2020 15:20  Güncelleme: 15:28

İvriz Baraj Gölü'nde 12 flamingo ölü bulundu (2)

FLAMİNGOLARA EKMEK BIRAKILDI

Konya'da Halkapınar'da İvriz Baraj Gölü'nde 12 flamingonun ölmesinin ardından Halkapınar Belediyesi, yoğun kış şartlarında aç kalmaması için ekmek bıraktı. Flamingoların soğuktan öldüklerini düşündüklerini ifade eden Halkapınar Belediye Başkanı Mehmet Bakkal, şunları söyledi:

"Dün bir ihbar üzerine Halkapınar İvriz Baraj Gölü'nde 12 tane flamingonun öldüğünü tespit ettik. Bununla ilgili gerekli yerlere bilgileri verdik. Doğa Korumadan geldi arkadaşlar, biz topladığımız flamingoları arkadaşlara teslim ettik. Ölüm nedenleriyle ilgili çalışmaları yapıyorlar. Flamingolar her yıl baraj gölüne geliyor; ancak bu yıl biraz soğuk etkili oldu. Son günlerde hava sıcaklığı eksi 18 dereceleri buldu. Zannediyorum ki açlık ve soğuk nedeniyle öldüler."

İvriz Baraj Gölü'nde ilk kez flamingo ölümüyle karşılaştıklarını belirten Bakkal, "Bu sene ilk defa karşılaştık. Daha önceki yıllarda biraz daha havanın sıcak olduğu dönemlerde konaklama yapıyorlardı; ama bu sene soğuğa denk geldi. Ereğli'de Akgöl'ünde donmasıyla birlikte oradan bu tarafa doğru göç ettiler. Soğuk nedeniyle de ölümler oldu. Flamingolar nesli tükenen bir kuş türü o yüzden sahip çıkmamız lazım. Ekip arkadaşlarımıza talimatı verdik. Bunlarla ilgili burada bir besleme çalışması yapıyoruz. Tabii flamingolar mikroorganizmayla beslendikleri için genelde balık, yengeç, gibi türlerle besleniyor. Ama bizler aç kalmasında diye ilk etapta ekmek verdik. Bu yıl baraj gölün yüzde 90 su doluluk oranı var. O nedenle de beslenmede biraz zorluk çekiyorlar. Ama bizde tabi belediye olarak onların beslenmesi için her türlü şeyi yapıyoruz koruma altına da aldık her gün buraya gelip gidiyoruz. Dışarıdan gelecek her türlü zarara tehlikeye karşı onları korumaya aldık, Burada yaklaşık 300 flamingo var. Bir kısmı son günlerde Ereğli Akgöl'e göç etti."

SOĞUKTAN ÖLDÜKLERİ ÜZERİNDE DURULUYOR

Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri de ölü bulunan flamingoların soğuktan öldüğü üzerinde durduklarını belirtti. Yetkililer, "Yapılan incelemede flamingolar 2 gün önce ölmüş. Ölümleri 6 saat kadar önce olsaydı patolojik laboratuvarında inceleme yapılıp, ölüm nedeni belirlenecekti. O nedenle yapılamadı ve kireçlenip toprağa gömüldü. Hasta ve yaşlı olanların soğuk nedeniyle öldüğünü tahmin ediyoruz, yeni ölümler gerçekleşmemesi izin gerekli tedbirleri almaya başladık." dedi.

Konya ivriz baraj gölü\'nde 12 flamingo ölü bulundu
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Konya ivriz baraj gölü'nde 12 flamingo ölü bulundu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement