Ortak Sınavlar İlk Gün Oturumuyla Başladı - Son Dakika
Güncel

Ortak Sınavlar İlk Gün Oturumuyla Başladı

Ortak Sınavlar İlk Gün Oturumuyla Başladı

İzmir'de sınavlara yaklaşık 54 bin öğrenci girdi İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı "(Öğretmenlerin toplu rapor aldığı iddiası) Biz tedbirimizi almıştık, sınavda görevli öğretmenlerin yede...

28.11.2013 09:58

İzmir'de, Milli Eğitim Bakanlığı'nca, 8. sınıflar için ilk kez düzenlenen merkezi ortak sınavların ilk gün oturumuna 53 bin 834 öğrenci girdi.

Öğrenciler, saat 09.00'da başlayan sınav için erken saatlerde okullarına geldi. Veliler de çocuklarını yalnız bırakmadı.

Sınav öncesi öğrencilere tavsiyelerde bulunan okul yöneticileri, sınav süresinin iyi kullanılmasını, artan zamanda cevapların kontrol edilmesini istedi.

Öğrenciler daha önce kendilerine bildirilen, bugün de okulların kapısına asılan listedeki sınıflarda sınava girdi. Öğrencilerin girişi sırasında polis herhangi bir arama yapmadı.  Bazı öğrencilerin sınava girerken heyecandan gözyaşını tutamadığı görüldü.

Sınav yapılan okullarda 5, 6 ve 7. sınıf öğrencileri idari izinli sayıldı. Öğretmenler de sınavlarda kendi okullarından farklı bir okulda görevlendirildi.

İlk oturumda Türkçe, Matematik ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavları yapılacak. Her sınav için öğrencilere 40 dakika süre verilirken, sınav araları ise 30 dakika olarak belirlendi.

Çocukları sınava giren veliler de okul çevresinde heyecanla bekledi. Bazı veliler çocuklarının sınavının iyi geçmesi için Kuran okudu, dua etti.

Velilerden Yeşim Kopri de ikiz çocuklarının aynı gün sınav heyacanı yaşadığını, kendisini de onların bu duygusuna ortak olduğunu ifade etti. Çocuklarının sınava iyi hazırlandığını kaydeden Kopri, "Dershaneye gidiyorlar, evde test çözüyorlar. Oyuna, kendilerine de zaman ayırıyorlar. Aşırı bir baskı uygulamıyoruz, ben de öğretmenim. Bu sınav eskiye göre daha avantajlı. Sınavın iki günde olması rahatlattı. Yanlış doğruyu götürmüyor. Çocuklar bu yıl kendilerini daha şanslı görüyorlar geçen yıla göre" diye konuştu.

Ali İhsan Koç da hem çucuğunda hem kendileirn büyük heyecan olduğunu belirterek, oğlu İbrahim Koç'un sınava iyi hazırlandığını söyledi.

Öğretmenlerin toplu sağlık raporu alması

İzmir Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı ilçelerde öğretmenlerin sınava iki gün kala toplu olarak sağlık raporu aldığını tespit ettiklerini söyledi.

Konak ilçesinde 90 civarında, Bornova ilçesinde 20 civarında öğretmenin sağlık raporu aldığını belirten Bardakcı, şunları ifade etti:

"Bunlar tek tek rapor alma değil, öyle olsa sağlık nedeniyle diyebiliriz ama mesela bir okulda 15 öğretmen toplu olarak sağlık raporu almış. Ancak biz tedbirimizi almıştık, sınavda görevli öğretmenlerin yedeklerini de belirlemiştik. Sınavla ilgili sıkıntıya neden olacak bir durum yok." - İzmir

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ortak Sınavlar İlk Gün Oturumuyla Başladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement