Sıcakta Burun Kanamalarına Dikkat - Son Dakika
Güncel

Sıcakta Burun Kanamalarına Dikkat

Sıcakta Burun Kanamalarına Dikkat

Denizli Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr.

04.08.2012 12:57

Denizli Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Uğur Aktaş, güneşte fazla kalınmasının burun kanaması riskini arttırdığını söyledi. Dr. Aktaş, kanama nedeniyle geriye doğru yatılmaması konusunda da uyarıda bulundu.

Yaz aylarında görülen burun kanamalarının aşırı sıcak veya temelinde tansiyon, böbrek gibi genetik nedenlerden kaynaklanabileceğini belirten Dr. Uğur Aktaş, kanamaların ciddiye alınması gerektiğinin altını çizdi. Dr. Aktaş, genellikle basit nedenlere bağlı olan ve yılın her döneminde görülebilen burun kanamalarının, aşırı sıcak ve nemli havalarda daha sık görüldüğüne dikkat çekti. Dr. Aktaş, "Burun kanamaları ön ve arka burun kanamaları olarak iki başlık altında incelenebilir. Ön burun kanamaları, burnun orta bölümündeki kılcal bir damarın çatlaması nedeniyle tek taraflı olur. Özellikle çocuklarda ilkbahar ve yaz aylarında çok görülen alerjik rinit, burun kaşınmalarına yol açtığından kaşınma da burun kanamalarına neden olur. Bu bölgedeki damarlar oldukça ince ve yüzeyde olduklarından burun sümkürülmesi, çocuklarda burunla oynama ve hatta ufak dokunuşla dahi kanayabilirler. Arka burun kanamalarında ise burnun içinde arka üst bölgelerden kanama olur ve şiddeti burun ön kanamalarına göre fazladır ve sıklıkla geniz ve burundan aynı anda kan gelir. Bu tip burun kanamaları daha çok yaşlı, hipertansiyonu olan, pıhtılaşma fonksiyonlarında bozulmaya neden olan sistemik hastalıkları olan kişilerde görülür" dedi.

KANAMA SIRASINDA NE YAPILMALI?

Dr. Aktaş, burun kanaması sırasında korkulmaması ve panik yapılmaması gerektiğini ifade etti. Dr. Aktaş, "Kanı durdurmak için burnun içindeki pıhtıları suyla temizleyin. Oturun ya da başınızı kalp seviyesinden yukarıda olacak şekilde uzanın. Asla geriye doğru yatmayın. Eğer baş arkaya doğru eğilirse kanın genizden boğaza gitme ihtimali artar. Burnun ucunu başparmak ve işaret parmağıyla bir mandal gibi sıkın ve en az 5 dakika bekleyin. Pamuktan küçük rulo yaparak burnun uç kısmına koyun ve burnunuzu sıkmaya devam edin. Bunlara rağmen burnunuz hala kanıyorsa en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurun" diye konuştu. - Denizli

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Sıcakta Burun Kanamalarına Dikkat - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement