TBMM Başkanı Kahraman Açıklaması - Son Dakika
Güncel

TBMM Başkanı Kahraman Açıklaması

TBMM Başkanı Kahraman Açıklaması

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde Meclis'in bombalanmasına ilişkin, "Meclis'teki bütün kırık yerler, kapılar, pencereler, hasar gören yerler onarıldı, onarılmaya devam ediyor.

20.09.2016 12:33
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde Meclis'in bombalanmasına ilişkin, "Meclis'teki bütün kırık yerler, kapılar, pencereler, hasar gören yerler onarıldı, onarılmaya devam ediyor. Yalnız Başbakanımızın bulunduğu odanın ve onun çevresindeki bomba izlerinin saklanmasını ve 'Demokrasi Müzesi' adı altında bir mekan olarak muhafazasını uygun gördük." dedi.

"Doğumunun 174. Yılında Sultan İkinci Abdülhamit ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu"na ilişkin Dolmabahçe Sarayı Hazine-i Hassa binasında basın toplantısı düzenleyen Kahraman, toplantının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kahraman, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, TBMM'deki enkazın temizlenmesi yönündeki çağrısına cevabının sorulması üzerine, "Bildiğiniz gibi Meclis'teki bütün kırık yerler, kapılar, pencereler, hasar gören yerler onarıldı. Onarılmaya devam ediyor. Yalnız Başbakanımızın bulunduğu odanın ve onun çevresindeki bomba izlerinin saklanmasını ve 'Demokrasi Müzesi' adı altında bir mekan olarak muhafazasını uygun gördük." diye konuştu.

"Yeni bir sığınak yapılacak"

Dışarıdan geçmiş olsun demek için ziyarete gelen kişilere, heyetlere buraları gösterdiklerini anlatan Kahraman, şöyle devam etti:

"Ayrıca bir başka bombanın düştüğü bahçede bir çukur var. Orada yine tankın ezdiği bir araba, buradaki çukur, burası da kapalı hale getirilecek ve Meclis'le o çukur arasındaki yola 'Demokrasi Yolu' denilecek. Kenarında da 15 Temmuz darbesine ait resimler sergilenecek. Bu hususta 15 kişilik bir komite teknik yönden, sergileme yönünden çalışmalarını sürdürüyor. Kalıcı olacak. Bir de "Milletin meclisini millet yapar" adında bir kampanya ile Gayrimenkul Sermaye Ortaklığı derneklerinin teşebbüsüyle, 62 şirketin katıldığı bir onarımla Meclis'te bir inşaat yapılacak. Meclisimizde maalesef 1958 tarihinde Avusturyalı mimar Clemens Holzmeister'in yaptığı bir çalışmaydı, bugüne uygun bir sığınak yok. Eskiden yapılmış, sığınak diye ayrılan bir yer vardı. Oranın çok çok yetersiz olduğunu hatta olmadığını, sığınak olmadığını gördük. Günümüz şartlarına, sivil savunma şartlarına, normlarına uygun bir sığınak yapacağız."

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "15 Temmuz'daki demokrasiye karşı darbenin millet tarafından önlenmesi hafızalarda yer etsin, demokrasi yaşatılsın" diye, söz konusu müzenin yapılacağını dile getirdi.

Meclis'teki 4 siyasi partinin iştirakiyle ortak bir deklarasyon yayınlandığını anımsatan Kahraman, sözlerini şöyle tamamladı:

"Millet bir bütün olarak, parti farkı olmaksızın demokrasiye sahip çıktı ve darbeyi önledi. Böylece benim temennim ve aynı zamanda kanaatim darbeler dönemi Türkiye'de sona erdi. Fakat, bunun fikir olarak yaşatılması uygundur. Yine dün 18 milyon çocuğumuzun başladığı eğitim döneminde ilk dersler, 15 Temmuz'a, darbeye, demokrasinin güzelliğine ve yaşamasına ait konulara ayrıldı."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel TBMM Başkanı Kahraman Açıklaması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement