Türklerin Rumeli'ye Geçişinin 663. Yılı Kutlandı - Son Dakika
Güncel

Türklerin Rumeli'ye Geçişinin 663. Yılı Kutlandı

Türklerin Rumeli\'ye Geçişinin 663. Yılı Kutlandı

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde, Türklerin Anadolu’dan Rumeli’ye geçişi ve Gelibolunun fethinin 663’cü yıldönümü törenlerle kutlandı.

22.05.2017 20:01
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde, Türklerin Anadolu'dan Rumeli'ye geçişi ve Gelibolunun fethinin 663'cü yıldönümü törenlerle kutlandı.

Lapseki'ye bağlı Çardak beldesinde düzenlenen törenlerin ardından protokol üyeleri, Bolayır köyünde yapılacak fetih törenleri için motorla mehter eşliğinde Gelibolu'ya geçti. Buradan Gazi Süleyman Paşa'nın türbesinin bulunduğu ve törenlerin yapılacağı Bolayır köyüne gidildi. Bolayır'daki törenlerde Gazi Süleyman Paşa'nın lalası ve atının da gömülü olduğu yer ziyaret edildi. Gelibolu Kaymakam vekili Bülent Turan, 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yaşar Arslanhan, Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, Çardak Belediye Başkanı Basri Ulaş, Kavakköy Belediye Başkanı Necati Kopça, Evreşe Belediye Başkanı Dr. Ali Kamil Soyuak tarafından çelenk sunuldu. Namık Kemal'in kabri de ziyaret edilerek dua okundu. Gazi Süleyman Paşa'nın hayatı ve Türklerin Rumeli'ye geçişiyle ilgili konuşma Anadolu Lisesi tarih öğretmeni Gökhan Gökkaya tarafından yapıldı. Mehmet Akif Ersoy Lisesi öğrencilerinden Ömer Faruk Birer tarafından 'Ordunun Duası' adlı şiir okundu. Bolayır'daki törenler, mehter gösterilerinin ardından mevlit okunması ve ikram ile sona erdi. - ÇANAKKALE

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Türklerin Rumeli'ye Geçişinin 663. Yılı Kutlandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • AŞTİ'de Ramazan Bayramı Yoğunluğu
  14:20 AŞTİ'de Ramazan Bayramı Yoğunluğu

  AŞTİ'ye 5-15 Nisan 2024 tarihleri arasında 17 bin 662 otobüs giriş-çıkış yaparken, toplam 706 bin 480 yolcu sirkülasyonu gerçekleşti. Bayram tatilini değerlendirmek isteyen vatandaşlar peronları doldururken, toplam 17 bin 662 otobüs de AŞTİ'ye giriş-çıkış yaptı. Yoğunluk nedeniyle tatil öncesinde ve tatil boyunca temizlik, güvenlik, trafik gibi konularda tüm önlemler artırılırken süreç boyunca herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

 • Yargıtay Başkanlığı Seçimi 19. Turda Sonuçlanamadı
  14:20 Yargıtay Başkanlığı Seçimi 19. Turda Sonuçlanamadı

  Yargıtay Başkanlığı için bugün yapılan seçimin 2 turundan da sonuç alınamadı. Yarın yapılacak 19. turda Mehmet Akarca ve Ömer Kerkez yarışacak.

 • Yozgat Çamlığı'nda doğaseverler ve motor tutkunları buluştu
  14:19 Yozgat Çamlığı'nda doğaseverler ve motor tutkunları buluştu

  Yozgat Valiliği tarafından düzenlenen etkinlikte doğaseverler ve motor tutkunları Yozgat Çamlığı'nda bir araya geldi. Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, ilin turizm potansiyelini artırmak için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

 • Balıkesir'de Ramazan Bayramı denetimlerinde 3 milyon TL ceza kesildi
  14:18 Balıkesir'de Ramazan Bayramı denetimlerinde 3 milyon TL ceza kesildi

  Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı, Ramazan Bayramı tatili dahil olmak üzere son bir haftada gerçekleştirdiği denetimlerde 417 aranan şahıs ve 925 araç sürücüsüne toplamda 3 milyon 232 bin TL para cezası kesti. Ayrıca, yapılan denetimlerde çeşitli suçlardan arama kaydı bulunan 417 şahıs yakalandı.

 • Fındık Üretimi Kahverengi Kokarca Tehlikesi Altında
  14:16 Fındık Üretimi Kahverengi Kokarca Tehlikesi Altında

  Karadeniz Bölgesi'nde fındık üretimini tehdit eden kahverengi kokarca böceği ile mücadele çalışmaları devam ediyor. İlaçlama çalışmalarıyla kokarca popülasyonunda azalma sağlanırken, kimyasal mücadelenin önemi vurgulanıyor. Tarım yetkilileri, kokarcanın fındık bahçelerine verdiği zararın yanı sıra insan sağlığı açısından da tehlike oluşturduğunu belirtiyor.


Advertisement