13 Bin Yıl Önce Yaşanan Patlama, Suriye'de Yerleşim Yeri Yok Etti - Son Dakika

13 Bin Yıl Önce Yaşanan Patlama, Suriye'de Yerleşim Yeri Yok Etti

Dünya dışında gerçekleşen bir patlamanın, dünyada iklim değişikliğine neden olduğu düşünülen Young Dryas döneminin etkilerini araştıran bilim insanları, oldukça ilginç bir sonuçla karşılaştı.

13 Bin Yıl Önce Yaşanan Patlama, Suriye'de Yerleşim Yeri Yok Etti, System.String[]

Dünya dışında gerçekleşen bir patlamanın, dünyada iklim değişikliğine neden olduğu düşünülen Young Dryas döneminin etkilerini araştıran bilim insanları, oldukça ilginç bir sonuçla karşılaştı. Bilim insanlarına göre 12 bin 800 yıl önce atmosferde patlayan bir kuyruklu yıldız, Suriye'nin Ebu Hureyre köyünün tamamen yok olmasına neden oldu.


Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanları, 12 bin 800 yıl önce gerçekleşen Young Dryas Çarpışması'yla birlikte dünyanın dört bir yanına dağılan yoğun bir ateş yağmuru sonucunda oluşan erimiş camdan kürecikler buldu. Tahılların arasında bulunan ve hayvan kemikleri üzerine de sıçramış olan küreciklerin, insanların elde edebileceği sıcaklıktan çok daha yüksek olduğu belirtilirken bu durumun yangın, volkan gibi doğal afetlerin bir göstergesi olabileceği söylendi.


13 Bin Yıl Önce Yaşanan Patlama Suriye'de Yerleşim Yeri Yok Etti


Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Suriye'nin Ebu Hureyre köyünde kazı çalışmaları gerçekleştiren arkeologlar, alanda çok yoğun şekilde erimiş camdan kürecikler buldu. Bulunan yoğun küreciklerin sonucunda arkeologlar, atmosferde meydana gelen kuyruklu yıldız patlamasının etkisiyle Ebu Hureyre köyünün büyük bir kısmının yok olmuş olabileceğini söyledi.


Kaliforniya Santa Barbara Üniversitesinden jeoloji profesörü James Kennett, gerçekleştirilen araştırma ile ilgili yaptığı açıklamada, dünyanın dört bir yanına dağılan yoğun ateş yağmurunun sahip olduğu sıcaklığın, bir otomobili bir dakikadan daha kısa sürede eritebileceğini ifade ederken yüksek ısının kozmik etki kaynaklı olabileceğini düşündüklerini belirtti. Kennett, Ebu Hureyre köyünün, sular altında kalmadan önce elde edilen materyallere dayanarak, patlayan bir kuyruklu yıldızın doğrudan etkisi altında kalmış ilk yerleşim yeri olabileceğini ifade etti.

Kaynak: Tamindir


Son Dakika

Pınar Altuğ'un paylaşımına yine çirkin mesajlar yazıldı: Ne o buruş buruşsun Karantinadaki 56'lık Yonca, göbek dansıyla kurtlarını döktü Güzel oyuncu, bu pozuyla milyonların aklını başından aldı Ünlü sunucu sonunda isyan etti: Kalçamla mı meşhur oldum? Buse Terim, "Öncesi ve sonrası" notuyla değişimini takipçileriyle paylaştı Acun Ilıcalı, Instagram canlı yayınında 3 milyon izleyiciye ulaşarak dünya rekorunu kırdı Aşı ve ilaç çalışmalarının konuşulduğu yayında Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, zeybek oynadı 62 yaşındaki Sharon Stone, havuz önünde kasklı ve bikinili poz verdi Survivor bayram özel çekimlerine davet edilmeyen Demet Akalın, Acun Ilıcalı'ya resti çekti: Daha da izlemem Survivor 2020'de ünlü isimlerin yarıştığı Anlat Bakalım'da kazanan belli oldu Haluk Levent, Kaş'ta yanan 25 dönümlük alanı ağaçlandırmak için çalışmalara başladı Şeyma Subaşı, kendisini övdüğü paylaşımı kısa sürede yayından kaldırdı Cem Uzan torun sahibi oldu Şahan Gökbakar, kızına olmayan terlikleri çocuklara hediye ederek herkese örnek oldu İrem Derici'den sanat camiasını kızdıracak sözler: 10 milyon TL param olsa şarkıcılığı bırakırım