3 Gün Art Arda Genco Erkal - Son Dakika

3 Gün Art Arda Genco Erkal

23.01.2012 11:34
3 Gün Art Arda Genco Erkal, System.String[]

Genco Erkal, art arda Marx, Aziz Nesin ve Nazım Hikmet'i canlandırıyor!

Genco Erkal; Karl Marx, Aziz Nesin ve Nazım Hikmet'i 3 gün art arda İstanbullu tiyatro severlerle buluşturuyor! Erkal'ın, 26 Ocak'ta sahneleyeceği "Marx'ın Dönüşü" ve 27 Ocak'ta gösterimi gerçekleşecek "Nereye Gidiyoruz?" adlı oyunları Muammer Karaca Tiyatrosu'nda sahnelenirken; 35 yıllık Nâzım Hikmet serüvenini, belgesel, tiyatro ve şiirle sahneye uyarladığı "Kerem Gibi" oyunu, 29 Ocak'ta Caddebostan Kültür Merkezi'nde gösterilecek.

Erkal'ın eğlenceli anlatımıyla, 19. yüzyılda getirdiği kapitalizm eleştirisinde bugün de haklı çıkan Karl Marx'ın günümüze yaptığı kısa ziyareti canlandırdığı "Marx'ın Dönüşü"nde; içinde yaşadığımız dönem ile Marx'ın yaşadığı dönem iç içe geçiyor. Oyunda; Karl Marx'ın, karısı Jenny, kızı Eleanor, dostu Engels ve siyasi rakibi Bakunin gibi karakterlerle ilgili değerlendirmeleri önemli yer tutuyor. Sergilendiği her yerde yoğun ilgi gören oyunda Marx; yaşamıyla ilgili olaylar, Jenny ile evliliği, Londra'ya sürülmesi, üç çocuğunun ölmesi, zamanın politik çatışmaları, İrlanda'nın İngiltere'ye karşı direnişi, Avrupa'daki 1848 devrimleri, Komünist Hareket ve Paris Komünü olayları hakkında konuşuyor. "Marx'ın Dönüşü"; 26 Ocak 2012, Perşembe günü saat 20:30'da Muammer Karaca Tiyatrosu'nda!

Ülkesinin her derdini kendi derdi bilen, tüm yaşamı boyunca düşünceleri uğruna yılmadan mücadele veren bir aydının, Aziz Nesin'in gözünden ülkesini ve insanlarını tanımayı hedefleyen "Nereye Gidiyoruz?"; ölümünün 15. yılında bu büyük gülmece ustasının gözünden ülkenin fotoğrafını çekiyor. Nesin'in, genç kuşaklara tanıtılmasını da amaçlayan Erkal oyunda; içinde yaşadığımız toplumun çelişkilerini ve çıkmazlarını vurucu bir dille yansıtırken, kendine has tarzıyla izleyenleri güldürdüğü bir çağdaş meddah gösterisi sunuyor. Yönetmenliğini Genco Erkal'ın üstlendiği oyunda; Aziz Nesin'in yıllar önce kaleme aldığı metinlerin güncelliği izleyenleri şaşırtırken, büyük yazarın gözlem ve değerlendirme başarısı bir kez daha ortaya koyuluyor. "Nereye Gidiyoruz?"; 27 Ocak 2012, Cuma akşamı saat 20:30'da Muammer Karaca Tiyatrosu'nda izlenebilir.

Uyarlamasını ve yönetmenliğini yine Genco Erkal'ın üstlendiği, müziklerini ise başarılı müzisyen Fazıl Say'ın hazırladığı "Kerem Gibi", Nâzım Hikmet'in şiirlerinden oluşuyor. Oyunda; 20. yüzyılın dünya ölçüsünde en büyük ozanlarından biri olan Nâzım Hikmet'in gençlik yılları, mahkumiyeti, hapishane yılları, açlık grevi, zorunlu sürgünlüğü, vatan hasreti, tüm dünyayı kucaklayan insan sevgisi, dünya barışı için mücadelesi, Kurtuluş Savaşı izlenimleri, belgesel bir filmle bütünleşerek şiirsel bir destana dönüşüyor. "Kerem Gibi"; 29 Ocak 2012, Pazar günü saat 16:00'da Caddebostan Kültür Merkezi'nde!

3 Gün Art Arda Genco Erkal

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 3 Gün Art Arda Genco Erkal - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Bilim Kurulu, Bakan Koca başkanlığında "Aşı" gündemiyle toplanıyor Yıkılmış metruk evde insan kafatası ve kemikler bulundu Çaykur Rizespor'un eski futbolcusu Abarhoun, 31 yaşında hayatını kaybetti İsmail Küçükkaya İmamoğlu'na suikast olayında resmi belgeyi canlı yayında okudu Tıp dünyası ABD'li anne ve kızını konuşuyor: Aralarında 1 yaş var İran'a karşı Türkiye'nin eline üç koz birden geçti! Doğal gazda büyük indirim kaçınılmaz oldu Pastane çalışanlarının kavgadan korkup dolaba saklandıkları anlar kamerada Yaralı kurye, zimmetli pantolonunun kesilmemesini istedi! Olay yerine gelen patron, duruma müdahale etti