5 Yıl Yattığı Cezaevinde Tiyatro Oyunu Sahneledi - Son Dakika

5 Yıl Yattığı Cezaevinde Tiyatro Oyunu Sahneledi

08.03.2012 14:21
5 Yıl Yattığı Cezaevinde Tiyatro Oyunu Sahneledi

Adana'nın Kozan İlçesi'ndeki M Tipi Kapalı Cezaevi'nde cinayet suçundan 5 yıl hükümlü olarak yatan Rabia Aksin, tahliye olduktan sonra yazdığı tiyatro oyununu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında cezasını çektiği cezaevinde...

Adana'nın Kozan İlçesi'ndeki M Tipi Kapalı Cezaevi'nde cinayet suçundan 5 yıl hükümlü olarak yatan Rabia Aksin, tahliye olduktan sonra yazdığı tiyatro oyununu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında cezasını çektiği cezaevinde sahneledi.

"Kozan Cezaevi benim için bir cezaevi değil, bir rehabilitasyon merkezi oldu. Benim bugün burada olmama, yine oyunu izleyen çok değerli insanların büyük katkısı var. Buradan bir enkaz yığını olarak da çıkabilirdim. Tutuklu ve hükümlülere 'Allah kurtarsın' diyorum. Burada olmanın ne demek olduğunu da çok iyi biliyorum."

Adını açıklamadığı bir kişiyi öldürmek suçundan 7 yıl 7 ay 10 gün cezaevinde kaldığını, bu sürenin 5 yılını da Kozan'da geçirdiğini anlatan Rabia Aksin, bu sürede bol bol kitap okuyarak kendisini geliştirdiğini söyledi. Cezaevinde kaldığı sürede 3 tiyatro oyunu ve 10 kabare yazdığını, bu oyunlarda rol alıp aynı zamanda yönettiğini anlatan Aksin, ayrıca cezaevinde yağlı boya resim sergisi açtığını ve satılan tablolarının gelirini sokak çocukları yararına bağışladığını belirtti. Rabia Aksin şöyle dedi:

"Hapishaneden tahliye edildikten sonra bir film yapım şirketinde işe başladım ve 'Koca Seyit' isimli belgesel filmde, prodüksiyon amiri ve yönetmen yardımcısı olarak görev yaptım. Bu sürede yeteneklerimi daha da geliştirdim. En büyü hayallim sahnelediğimiz oyunun sinema filmini çekebilmek."

ŞİRKET KURUP TİYATRO EKİBİ OLUŞTURMuş

İzmir'de NERAPE Kültür Sanat ve Tiyatro Organizasyon adı altında bir de şirket kurduğunu belirten Rabia Aksin, şunları söyledi:

"Birçoğu deneyimli oyunculardan 10 kişilik bir tiyatro ekibi oluşturdum. Daha sonra cezaevinde yazdığım, Kurtuluş Savaşı'nda bir kadının gösterdiği kahramanlığı anlatan 'Zeliha Gelin' isimli oyunu sahnelemek için çalışmalara başladım. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Kozan'da Belediye tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında oyunu sahnelemek üzere bir zamanlar benim de kaldığım cezaevine geldim. Cezamın infaz edildiği cezaevi sahnesine bu kez işini kurmuş, yazar, yönetmen ve hür bir kadın olarak geri döndüm."

Cumhuriyet Savcısı Mahmut Savaşçı da, Rabia Aksin'in 2 yıl öncesine kadar bulunduğu cezaevinde sosyal etkinliklere katılması ve örnek kişiliği ile takdirlerini kazandığını söyledi.

Kozan Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Tosun da Aksin ve tiyatro ekibini kutladı. - Adana/ Kozan

Kaynak: DHA
EHLİYETSİZ SÜRÜCÜ KAZADA YARALANDI EHLİYETSİZ SÜRÜCÜ KAZADA YARALANDI Otomobil ile pikabın çarpıştığı kazada 1 kişi yaralandı Otomobil ile pikabın çarpıştığı kazada 1 kişi yaralandı Kozan'daki öğrencilere Fas'taki mektup arkadaşlarından cevap geldi Kozan'daki öğrencilere Fas'taki mektup arkadaşlarından cevap geldi

Son Dakika Güncel 5 Yıl Yattığı Cezaevinde Tiyatro Oyunu Sahneledi - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement