7. Erciyes Film Festivali - Son Dakika

7. Erciyes Film Festivali

29.10.2014 19:21
7. Erciyes Film Festivali

- Festivalin ilk gününde, kısa süre önce hayatını kaybeden Türk sinemasının önemli senaristlerinden Ayşe Şasa'yı anma söyleşisi düzenlendiKAYSERİ (AA) - Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İletişim Fakültesince düzenlenen "7. Erciyes Film Festivali" başladı.

- Festivalin ilk gününde, kısa süre önce hayatını kaybeden Türk sinemasının önemli senaristlerinden Ayşe Şasa'yı anma söyleşisi düzenlendiKAYSERİ (AA) - Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İletişim Fakültesince düzenlenen "7. Erciyes Film Festivali" başladı.Festivalin ilk gününde, 16 Haziran'da hayatını kaybeden Türk sinemasının unutulmaz senaristlerinden Ayşe Şasa, Nurcan Çetinsaya Konferans Salonunda düzenlenen söyleşiyle anıldı. Yönetmen İsmail Güneş'in moderatörlüğündeki söyleşiye yazarlar Sadık Yalsızuçanlar, İhsan Kabil ve Hasanali Yıldırım konuk olarak katıldı. Yazar Yıldırım, Ayşe Şasa'nın tam anlamıyla batılı değerlerle yetiştirildiğini ancak doğu kültürüne ait bir metinden şifa bulduğunu ve hayatının farklı bir yöne doğru gittiğini söyledi. Şasa'nın hastalığı depreştiği dönemlerde kendisini aradığını anlatan Yıldırım, "Benim için beş kere Yasin okur musun derdi. Sonra tekrar arar 'Okudun mu, iyi okumamışsın bir daha oku' derdi. Çok şaşırtıcı bir iman gücü vardı, ruhu şad olsun" dedi.Moderatör İsmail Güneş de Şasa'nın bir kitapla hayatının değiştiğinden söz ettiğini belirterek, "Bu Muhiddin Arabi'nin Füsusu'l Hikem adlı eseriydi. Ben de kitabı buldum okudum. Ancak 'Bu kitap bir insanı nasıl bu kadar dönüştürebilir, etkiler' dedim. Çünkü bizim kodlarımıza işlenmiş şeyler anlatılıyordu fakat bu eserin onun için çok başka bir anlamı vardı" diye konuştu.İhsan Kabil ise Şasa'nın çocukluğundan itibaren Batı tarzı eğitim aldığını ancak modernleşme ve batılılaşma içinde hep bir huzursuzluk içinde olduğunu, bunun da onu Yeşilçam'a yönlendirdiğini dile getirdi.Söyleşinin ardından festival kapsamındaki yarışmada finale kalan kurmaca filmlerin gösterimi yapıldı.- Osman Sınav onur konuğu Her yıl ünlü bir ismin onur konuğu olarak davet edildiği festivalde bu yıl yönetmen Osman Sınav gençlerle bir araya gelecek.Sınav'a, 31 Ekim'deki kapanış töreninde onur ödülü verilecek. Festivaldeki yarışmada kurmaca ve belgesel dalında finale giren filmlere 13 bin lira ödül dağıtılacak. -

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 7. Erciyes Film Festivali - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement