Afyonkarahisar'da Karantina - Son Dakika

Afyonkarahisar'da Karantina

26.04.2012 17:20
Afyonkarahisar'da Karantina

Afyonkarahisar'ın merkezine bağlı Salar beldesinde bir köpek tarafından iki kişinin ısırılmasının ardından karantina uygulaması başlatıldığı bildirildi.

Afyonkarahisar'ın merkezine bağlı Salar beldesinde bir köpek tarafından iki kişinin ısırılmasının ardından karantina uygulaması başlatıldığı bildirildi. Beldeye hayvan giriş çıkışının yasaklandığı bildirilirken, aşılama çalışmalarının ise hızla sürdüğü açıklandı. Yaklaşık 15 bin kişinin yaşadığı alanın iki ay boyunca karantinada tutulacağı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Afyonkarahisar'ın Salar beldesinde 23 Nisan 2012'de Muharrem M.'ye ait olduğu iddia edilen köpek, iki kişiye saldırdı. Saldırıdan ağır yaralı olarak kurtulan Suna Çakır (55) ve Güler Karaaslan Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Olayın ardından beldede Sağlık Müdürlüğü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri çalışma yaptı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından beldedeki hayvan sayısı tespit edilerek bu hayvanlarla ilgili aşılama çalışması

yapıldı. Beldede günde yaklaşık 200 hayvana aşı yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, karantina sahasını da belirledi. Geçici olarak beldeye her türlü hayvan giriş çıkışının durdurulduğu belirtildi.

Beldedeki hayvanların aşılama çalışmasını yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nde görevli sağlık teknisyeni Abdullah Umurhan, günde yaklaşık 200 tane hayvana aşı uyguladıklarını belirterek, "Şu ana kadar önemli bir şey yok. Bir tane kuduz vakası laboratuvar teyidi var. Onun dışında herhangi bir sıkıntılı bir durum yok. İlk tedbirler zaten alındı. Seyrine göre daha farklı idari tedbirlerin alınıp alınmayacağını Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü karar verecek. Şu anda korkulacak durum yok.

Ama yarın için ne söylenir bilmiyoruz" dedi. Umurhan, karantina bölgesinin hatlarının belirlenmesi için çalışmaların hızla sürdüğünü, Salar dışında da civar beldelerde bu aşılamanın sürdüğü kaydedildi.

Köpeğini aşılatmaya gelen Kemal Kahraman ise kuduzdan korktuklarını ve köpeklerine aşı yaptırdıklarını söyledi. Tedbir için aşı yaptırdıklarını ifade eden Kahraman, "Daha önce aşı yaptırmamıştım. Uygulamada iyi oldu. Keşke her yıl olsa bu çalışma" dedi.

KÖPEĞİN ISIRDIĞI KADIN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Muharrem M.'ye ait olduğu öne sürülen köpek tarafından ısırılarak yaralanan Suna Çakır ise yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Annemin evine gidiyordum. Sırtımda da odun çuvalı vardı. Karşılaştığım köpeğin her yeri kanlıydı. Bana saldırdı. Yere düştüm. Elimden kaptı. Elimden, kolumdan ve belimden de ısırdı. 4 yerimden ciddi yara aldım. Köpek azgın olunca kimse bana yardıma da gelemedi, komşular yaklaşamadı. Beni korumak için elinde kürek ile bekleyen diğer kadına da saldırdı. Onun da omzundan ısırmış. Sonra da kaçmayı başardım."

Kendilerine köpeğin kuduz olup olmadığı ile ilgili bir açıklamanın yapılmadığını söyleyen

Çakır, yaşananların ardından hakkını aramak için savcılığa başvurduğunu söyledi.

"PANİĞE GEREK YOK HER TÜRLÜ TEDBİR ALINDI"

Konuyla yakından ilgilendiğini aktaran Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, "Salar beldemizde bir sokak köpeğinin kuduz olduğu anlaşıldı. Kanun gereği bölge karantina altına alındı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü gerekli idari ve fenni tedbirlerin tamamının alındığını bize rapor etti. Valilik olarak da olaya el koyduk. O bölgede ne kadar hayvan varsa aşılanması gerekiyor. Bu iş için de İl Özel İdaresi'nden aşı alımına destek olacağız. Vatandaşların herhangi bir panik göstermesine gerek yok.

Her türlü tedbirler alındı" şeklinde konuştu.

Olayın yaşanmasının ardından ise köpekten alınan bir örneğin incelenmesi için Konya'ya gönderildiği belirtildi. - AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar'da Karantina
Afyonkarahisar'da Karantina
Afyonkarahisar'da Karantina

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Afyonkarahisar'da Karantina - Son Dakika


Son Dakika

Kamyonet ile tır çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı 09:03 Kamyonet ile tır çarpıştı: 2 ölü, 2 yaralı HDP'li Ömer Gergelioğlu'dan TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a tepki: Şahsi meseleni buraya getiremezsin 08:43 HDP'li Ömer Gergelioğlu'dan TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a tepki: Şahsi meseleni buraya getiremezsin Sosyal medyada çok konuşulan muz yeme videosunu çeken 7 şahıs sınır dışı edilecek 07:36 Sosyal medyada çok konuşulan muz yeme videosunu çeken 7 şahıs sınır dışı edilecek
31 Aralık'a kadar sağlık çalışanlarına toplu taşıma ücretsiz olacak 07:34 31 Aralık'a kadar sağlık çalışanlarına toplu taşıma ücretsiz olacak Belediye personeli, onlarca köpeği diri diri gömdü 00:43 Belediye personeli, onlarca köpeği diri diri gömdü Şebnem Şirin'in boğazını keserek öldüren katil zanlısı suç makinesi çıktı 22:27 Şebnem Şirin'in boğazını keserek öldüren katil zanlısı suç makinesi çıktı
Basketbolcu Metecan Birsen, Selin Ciğerci'yle aşk yaşadığı dedikodularını yalanladı 21:26 Basketbolcu Metecan Birsen, Selin Ciğerci'yle aşk yaşadığı dedikodularını yalanladı Mısır tarlasında yürüyen çobanlar, cenini kordon bağıyla birlikte buldu 17:49 Mısır tarlasında yürüyen çobanlar, cenini kordon bağıyla birlikte buldu
Advertisement