Ağrı'da Ahilik Haftası kutlandı - Son Dakika

Ağrı'da Ahilik Haftası kutlandı

17.09.2019 11:56
Ağrı'da Ahilik Haftası kutlandı, System.String[]

Ağrı'da, bu yıl 32'incisi düzenlenen Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde Eski Van Caddesi'nde düzenlenen Ahilik Haftası Kutlama Programı düzenlendi.

Ağrı'da, bu yıl 32'incisi düzenlenen Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde Eski Van Caddesi'nde düzenlenen Ahilik Haftası Kutlama Programı düzenlendi.

Ağrı Esnaf ve Sanatkarlar Odasınca düzenlenen programda vatandaşlara Ahi pilavı, helva ve şerbet ikram edildi.

Eski Van Caddesi'nde düzenlenen programa, Ağrı Valisi Süleyman Elban, Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hayati Aydemir, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Ardından Ahilik Haftası Kutlama Programı kapsamında Ağrı Valisi Elban, Ahilik Haftası kutlama heyetini makamında kabul etti.

Vali Süleyman Elban burada yaptığı konuşmasında, esnaflığın önemine dikkat çekerek: "Esnaflık devleti ayakta tutan bir teşkilattır. Selçuklu Devleti'nin kök salmasında ve uzun süre ayakta kalmasına esnaflık teşkilatı büyük rol oynamıştır. Yine aynı şekilde Anadolu dağıldığında çok süratli bir şekilde Osmanlı Devleti'nin ayağa kalk kalkmasına ve üç kıtada egemen olmasında esnaflık teşkilatın büyük etkisi olmuştur. Her zaman maddi ve manevi kalkınma işi esnaflara düşmüştür. Toplumun Ahlak, İnanç ve alışveriş açısından ve birçok açıdan yetiştirilmesi her zaman ahilik kültürüne ve esnaf teşkilatına düşmüştür. Ahilik kültürünün hatırlanır olması, anılması ve bunun vurgulanması esas yönünün ortaya çıkarılması açısından Ahilik Haftası oldukça önemlidir. Çünkü dünyamız kapitalist bir dünya ve maalesef her şeyin parasal bir karşılığı var. Esnaflık kültüründe bir parasal karşılığının olduğu zannediliyor. Ama öyle değil, esnaflık ayrı bir yaşam tarzıdır. O yüzden bir parasal değere indirgenmesi, çok hafife alınması esnaflık kültürünün yok sayılması anlamına gelir. Rabbim sizlere bol, hayırlı kazançlar nasip etsin. Sağlık, sıhhat, huzur, mutluluk nasip etsin. Ahilik Haftanız da kutlu olsun" ifadelerini kullandı. - AĞRI

Ağrı'da Ahilik Haftası kutlandı
Ağrı'da Ahilik Haftası kutlandı
Ağrı'da Ahilik Haftası kutlandı
Ağrı'da Ahilik Haftası kutlandı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Ağrı'da Ahilik Haftası kutlandı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, taburcu oldu Son Dakika: Sivasspor, evinde Villarreal'e 1-0 yenilmesine rağmen umutlarını sürdürdü Haluk Bilginer, Exxen'in 'Şeref Bey' dizisiyle ekranlara dönüyor Havalandırmanın arızalanması pahalıya patladı: 20 bin tavuk telef oldu Kardiyoloji uzmanından korkutan uyarı! Kalp, koronada adeta hedef tahtası CHP'li Gürsel Tekin: CHP'nin cumhurbaşkanı adayı hazır, partimiz içinden bir isim Son Dakika: Türkiye'de 3 Aralık günü koronavirüs nedeniyle 187 kişi vefat etti, 32 bin 381 yeni vaka tespit edildi Karadeniz'de ağlara takılan 8 kilogramlık levrek 1.040 liradan satışa sunuldu