Ay Kolonileri İçin Özel Nükleer Reaktörler Yapılacak: Enerji Problemi Bitiyor - Son Dakika

Ay Kolonileri İçin Özel Nükleer Reaktörler Yapılacak: Enerji Problemi Bitiyor

Uzun soluklu projeler içerisinde yer alan ay kolonileri için özel nükleer reaktörler geliştiriliyor.

Ay Kolonileri İçin Özel Nükleer Reaktörler Yapılacak: Enerji Problemi Bitiyor, System.String[]

Uzun soluklu projeler içerisinde yer alan ay kolonileri için özel nükleer reaktörler geliştiriliyor. Bunu yapmalarının nedeni ise enerji probleminin Ay'da çok büyük bir sorun teşkil etmesi. İşte Ay aktörleri ile ilgili detaylar.


Enerji, günümüzün en büyük problemleri arasında yer alıyor. Özellikle de güneş enerjisinin ve diğer yeraltı kaynaklarının pek kullanılamadığı yerlerde enerji sorunu daha fazla artabiliyor. Üstelik bu durum Dünya için bile bu kadar büyük problemken, NASA kolonilerinde muhtemelen daha ciddi sorunlar yaratacak. Bilim insanları bunu çözmenin bir yolunu buldu.


Ay kolonileri özel nükleer reaktörlerden güç alacak


Ay yüzeyinde güneş enerjisinden yararlanmak, normal şartlarda mümkün. Ancak Ay'ın karanlık yüzeyinde böyle bir enerji ne yazık ki kullanılır durumda değil. Bu nedenle bilim insanları Ay kolonileri kurulursa, nasıl enerji sağlanacağı ile ilgili yeni yöntemler araştırdı.


Yapılan çalışmalar sonucunda, Ay'ın sert hava koşullarına ve yüzey şekillerine dayanabilecek küçük nükleer reaktörler yapılması uygun görüldü. Özellikle de hava koşulları nedeniyle Ay yüzeyinde nükleer reaktör geliştirmek oldukça zor. En ufak bir ısı artışında bile patlama olma ihtimali yüksek.


Los Alamos Ulusal Laboratuvarı'nda nükleer enerji mühendisi olarak görev alan David Poston, 4 reaktörün 6 mürettebat için yeterli miktarda enerji üretebileceğini söylüyor. Elbette bu proje sadece Ay için değil, aynı zamanda Mars gezegeninde de kullanılabilir.

Kaynak: Tamindir


Son Dakika

Beyazıt Öztürk'ten "Beyaz Show" hayranlarına müjdeli haber: Yeniden başlamak istiyorum Rihanna, kendi markasının yeni koleksiyonu için iç çamaşırlarıyla cesur pozlar verdi Sevgilisiyle yürüyüşe çıkan ünlü şarkıcı, fileli taytıyla dikkat çekti Sosyal medya fenomeni Selin Ciğerci, ikiz annesi olmaya hazırlanıyor Aslışah Alkoçlar'dan ablası Neslişah Düzyatan'a sitem: Virüs var diye beni eve almıyor Fatih Ürek, eski dostu Demet Akalın'ı hayatından çıkardı: İlgi alanımda değil Maske takma zorunluluğuna uymayan Bennu Gerede: Yasaksa ceza kessinler Hande Erçel ve Kerem Bürsin'in başrol oynadığı Sen Çal Kapımı dizisinin ilk fragmanı yayınlandı Sevgilisinin evlenmekten vazgeçtiği televizyon sunucusu intihar etti Evliyken Ece Erken'le aşk yaşayan iş adamı Şafak Mahmutyazıcıoğlu, eşinden boşandı Kendisini uyaran Acun Ilıcalı'ya gülerek cevap veren Yunus Emre, hatasından dolayı herkesten özür diledi Komedyen Cem Yılmaz, bahçesinin içini gözetleyenleri mahkemeye veriyor Ünlü oyuncu Ezgi Mola, eylül ayında evleniyor Oyuncu Gamze Topuz, köpeklerine çivili kemik atıldığını görünce şikayetçi oldu Arto Dalga, sürekli Şeyma Subaşı'yı eleştiren Demet Akalın'a sert çıktı: Kafayı yedi