Son Dakika Haberleri: Binlerce Kadın Webcam'da Soyunuyor!

Binlerce Kadın Webcam'da Soyunuyor!

5 yıl önce

İnternette kadınların kamera önünde soyunarak para kazandığı iş kendi ekonomisini yaratan bir sektör haline geldi.

Binlerce Kadın Webcam'da Soyunuyor!, System.String[]
İnternette 'webcam operatörlüğü' olarak tanıtılan ve kadınların kamera önünde soyunarak para kazandığı 'iş', Türkiye'de kendi ekonomisini yaratan bir sektör haline geldi.

SÖZDE WEBCAM OPERATÖRLÜĞÜ

İnternette "Bayanlara özel, evde çalışabilecekleri iş fırsatları" başlığıyla duyurulan ve 'ayda en az 1500 lira maaş' vaat eden ilanlarda, kadınlara "webcam operatörlüğü" adıyla bir iş teklifi sunuluyor. Ancak biraz daha detaya inildiğinde, sözü edilen "webcam operatörlüğü"nün aslında internet üzerinden para karşılığında 'soyunma' işi olduğu anlaşılıyor.

Cumhuriyet gazetesinden Meltem Yılmaz, Türkiye'de patlama yapan bu yeni "sektörün" içeriğini, bu alanda çalışan bir sitenin sahibi ile konuşarak aydınlatmaya çalıştı.

20 BİN KİŞİ 'SOYUNUYOR'

Bundan dört yıl önce "webcam show" sitesi açan E.Y, burada çoğunlukla üniversite öğrencisi ve ev kadınlarından oluşan kişilerin, kontör ya da para karşılığında kamera karşısında soyunduğunu anlatıyor.

İlk dönemler kendisine bağlı 15 çalışanı olduğunu, şimdi ise bini bulduğunu belirterek, bir o kadar insanın da "CV" göndererek sırada beklediğini söylüyor: "Her gün sabah 8'den akşam 5'e asgari maaşa çalışmak kolay değil. Sosyal güvencesizliği, yolu, yemeği de cabası… İnsanlar artık bu şartlar altında çalışmak istemiyor, zaten geçinemiyorlar da. Bu nedenle, Türkiye'de şu an 100'ün üzerinde webcam show sitesinde çalışan 20 bin kadar insan mevcut. Yüzde 95'i kadınlardan oluşan bu modeller, kamera karşısında soyundukları saat başına en az 20 TL alıyorlar. İster gece ister gündüz, istedikleri kadar saat çalışabiliyorlar. Bu şekilde kendine ev ve araba alan bir sürü kadın oldu. Çünkü kimse burada çalışanların yüzünü görmez, adını bilmez, nerede yaşadığını öğrenemez."

"SİTEDEN 50 BİN LİRA KAZANIYORUM"

Sitelerde çalışanların çoğunluğunun büyükşehirlerde yaşadığını, ancak Türkiye'nin her yerinden çalışanlarının bulunduğunu belirten E.Y, kamuda görev yapan kimi insanların da gece kendi sitesinde çalıştığını söylüyor. E.Y, sitesine üye olan kişilerin yüzde 70 oranla evli erkekler olduğuna dikkat çekerek, kendisinin ise siteden ayda en az 50 bin lira kazandığı söylüyor.

"İŞ ARADIM MAAŞ KİRAMA BİLE YETMEDİ"

Bu sitede çalışan 35 yaşında bir ev kadını ise, 3 yıl önce eşinden boşandığını, 2 çocuğuna da kendisinde baktığını belirterek, şöyle devam ediyor: "Boşandıktan sonra çok iş aradım ama verdikleri parayla kiramı bile zor çıkarabilecektim. Bir gün internetten iş bakarken bu ilanı gördüm. O günden beri bu işte çalışıyorum, evde oturduğum yerde ayda en az 1500 lira kazanıyorum. Karşımdaki erkekle bir saat üzerinden anlaşıyoruz ama genellikle benden talepleri en fazla yarım saat içinde tükenmiş oluyor."


Kazakistan'da Facia: Otobüste Yangın Çıktı, 52 Kişi Yanarak Hayatını Kaybetti Ünlü İngiliz Modelin Türkiye'de Yaptırdığı Estetik Operasyon Gündeme Oturdu
ABD'den Küstah Afrin Çağrısı: Türkiye'yi Böyle Bir Adım Atmamaya Çağırıyoruz