Boğaz'da Istavrit Bolluğu - Son Dakika

Boğaz'da Istavrit Bolluğu

29.06.2017 16:06
Boğaz'da Istavrit Bolluğu

İstanbul Boğazında süren istavrit akını amatör balıkçıların yüzünü güldürdü.

İstanbul Boğazında süren istavrit akını amatör balıkçıların yüzünü güldürdü. Amatör balıkçılar, sabahın ilk ışıkları ile Boğaz'a akın etti. İstanbul Boğazında günlerdir süren bereketli balık avı devam ediyor. Birkaç gündür İstanbul Boğazı'na akın eden istavrit sürüleri vatandaşın yüzünü güldürdü. Oltasını kapan amatör balıkçılar Boğaz'a akın etti. Havanın sıcaklığının da önüne geçemediği istavrit avında, amatör balıkçılar attıkları her oltada çapari iğnelerini istavritle dolu bir şekilde çekiyor.

BOLLUĞUN NEDENİ NE ?

İstavrit bereketi sayesinde güzel bir gün geçiren bir vatandaş "Buraya gelen insanların açıklamaları istavritin bol olmasının sebebinin plankton yani balığın havyarından kaynaklandığı yönünde. Balinaların yediği bir canlı ama planktonun Boğaz'a girmesiyle istavritin bunu takip ederek buraya geldiğini düşünüyoruz. Ne zamana kadar sürer bilmiyoruz ama bu zamana kadar böyle bir şey vaki değil. 20 senedir ben buraya gelip balık tutuyorum, bu zamana kadar rastlamadım" dedi.

Bir başka vatandaş ise balık bolluğunun suyun renginin turkuaza dönmesinden kaynaklandığını savunarak, "Suyun bozulmasından dolayı hayvan yolu bulup gidemedi böyle kaldı. Su düzelirse gider hiçbir şey kalmaz burada. Denizin turkuaz renginden dolayı bu zamana kadar denizde hiç böyle bir renk görmedim. Görüş yok yani denizin dibi görünmüyor" diye konuştu.

(Fatih Gavuz - Ahmet Yüceer/İHA)

Kurban Bayramı'nda köprü ve otoyollar ücretsiz hizmet verecek Kurban Bayramı'nda köprü ve otoyollar ücretsiz hizmet verecek Fenerbahçe'de Mert Hakan Yandaş sakatlık yaşadığı için kamptan ayrıldı Fenerbahçe'de Mert Hakan Yandaş sakatlık yaşadığı için kamptan ayrıldı Trezeguet, İstanbul'a geldi Trezeguet, İstanbul'a geldi
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Boğaz'da Istavrit Bolluğu - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement