Boğaziçi Üniversitesi'nde Münazara - Son Dakika

Boğaziçi Üniversitesi'nde Münazara

5 yıl önce

Başbakan Başdanışmanı Etyen Mahçupyan, Türkiye'nin geleceğini AK Parti'nin belirleyeceğini belirterek, "İyi de olabilir, yanlış yöne de gidebilir.

Boğaziçi Üniversitesi'nde Münazara, System.String[]

Başbakan Başdanışmanı Etyen Mahçupyan, Türkiye'nin geleceğini AK Parti'nin belirleyeceğini belirterek, "İyi de olabilir, yanlış yöne de gidebilir. Bilmiyoruz. Bu, halka bağlı. Sekülerleşmeye, orta sınıfın güçlenmesine, şehirleşmeye ve ülkenin canlılığına bakınca, burada bir diktatörlüğün falan olmayacağı görülüyor. AK Parti diktatörleşse, Müslümanları bile yönetemez" dedi.


Mahçupyan, Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenen televizyon münazarasında, CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak ile karşı karşıya geldi.


Tanınmış İngiliz gazeteci ve televizyoncu Tim Sebastian'ın yürüttüğü "New Arab Debates" (Yeni Arap Tartışmaları) başlıklı uluslararası bir tartışma dizisi kapsamında gerçekleştirilen "Türkiye'deki demokrasi ağır tehlike altında mı?" konulu münazarada konuşan Mahçupyan, Türkiye'nin demokratikleşen bir ülke olduğunu belirtti.


Mahçupyan, Türkiye'de geçmişten gelen bürokratik vesayet altında bir çok partili sistem olduğunu, yargının da tarafsız olmadığını kaydederek, ülkeyi anlamak için geçirilen değişime bakmanın doğru olacağını aktardı.


Türkiye'de siyaseti sosyolojinin yönettiğini dile getiren Mahçupyan, "Sosyoloji de Türkiye'de tarihin geri tepmesi niteliğinde. Müslümanların sekülerleşmesi, orta sınıfın yüzde 40'lara ulaşması ve benzeri olgular bize bunu gösteriyor. Tartışma için seçilen önerme aslında doğru ama tehlike geride, geçmişte kalacak. AK Parti Türkiye'de geleceği kuracak. İyi de olabilir, yanlış yöne de gidebilir. Bilmiyoruz. Bu, halka bağlı. Bu halk da bugün küresel bir dünyada yaşıyor. Sekülerleşmeye, orta sınıfın güçlenmesine, şehirleşmeye ve ülkenin canlılığına bakınca, burada bir diktatörlüğün falan olmayacağı görülüyor. AK Parti diktatörleşse, Müslümanları bile yönetemez" değerlendirmesinde bulundu.


Toprak: "Türk demokrasisi ciddi sorunlar yaşıyor"


CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak da Türkiye'de seçimlerin yapıldığını ancak kuvvetler ayrılığının sorunlu olduğunu savunarak, "İfade ve basın özgürlüğü üzerinde kısıtlamalar var. Laiklik sorunlu. Çoğu atama liyakata dayalı değil. Cinsiyet eşitliğinde sorunlar var. Bütün bu alanlarda Türk demokrasisi ciddi sorunlar yaşıyor" görüşlerini dile getirdi.


Tim Sebastian'ın moderatörlüğünde gerçekleşen tartışma, Deutsche Welle'nin İngilizce kanalında ve kanalın küresel ağ ortakları konumundaki yayın organlarında yayımlanacak.


Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin de sorularıyla katıldığı tartışmanın başında ve sonunda "Türkiye'deki demokrasi ağır tehlike altında mı?" sorusu izleyiciler tarafından elektronik olarak oylandı.


Norveç Dışişleri Bakanlığı'nca desteklenen "New Arab Debates" tartışma dizisinin amacı, "Genç insanların politik yaşama katılmalarını teşvik" olarak ifade ediliyor. "New Arab Debates" tartışma dizisinin bugüne kadar yapıldığı ülkeler arasında, Ürdün, Mısır, Filistin ve Tunus yer alıyor.

Haber Yayın Tarihi: 30.03.2015 10:25 Kaynak: AASon Dakika

Stilist Eliz Sakuçoğlu, sevgilisiyle arabada öpüşürken görüntülendi
Esra Erol, internetten tanıştığı adamla ilişkiye giren evli kadına fena patladı Son dakika: Manisa'da 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi

Son Dakika Haberleri