DP Milletvekillerinin Mirasçılarından Alacak Davası - Son Dakika
Güncel

DP Milletvekillerinin Mirasçılarından Alacak Davası

27 Mayıs askeri müdahalesi sırasında DP milletvekili olan 9 kişinin mirasçılarının, o döneme ilişkin 18 aylık milletvekili maaş ve sosyal haklarının ödenmesi için TBMM'ye karşı açtıkları alacak davasının görülmesine başlandı.

22.05.2014 16:08
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

27 Mayıs askeri müdahalesi sırasında Demokrat Parti (DP) milletvekili olan 9 kişinin mirasçılarının, o döneme ilişkin 18 aylık milletvekili maaş ve sosyal haklarının ödenmesi için TBMM'ye karşı açtıkları alacak davasının görülmesine başlandı.

Ankara 5. Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya davacıların avukatı Gökhan Karateke ile TBMM avukatı Mehmet Cevdet Yaşar katıldı.

Hakim Özden Güler, tarafları uzlaşmaya teşvik etti. Ancak taraflar sulh olmayacaklarını bildirdi.

Bunun üzerine Hakim Güler, taraflara delillerini bildirmeleri için 2 hafta kesin süre vererek, duruşmayı erteledi.

-Davanın dilekçesi

Dönemin DP milletvekilleri Abdulkerim Sebati Acun, Enver Dündar Başar ve Mehmet İlhan Yalkın'ın mirasçılarının açtığı davanın dilekçesinde, milletvekilliği görev süresinin hangi durumlarda biteceği özetlendikten sonra, 27 Mayıs 1960 darbesiyle DP milletvekillerinin gözaltına alındığı, bu fiili durumla da anayasal parlamenterlik hakları ile mali ve sosyal haklarının hukuka aykırı olarak gasp edildiği ileri sürüldü.

Abdulkerim Sebati Acun, Enver Dündar Başar ile Mehmet İlhan Yalkın'ın Haziran 1960'tan Kasım 1961'e kadar olan maddi ve sosyal alacakları olduğu ileri sürülen dilekçede, TBMM'den milletvekillerinin yasal mirasçılarına, bu süreye ilişkin 132 bin lira alacaklarının ödenmesi talep edildi. - Ankara

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel DP Milletvekillerinin Mirasçılarından Alacak Davası - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Yüksekova'da 3 Bant Bilardo Turnuvası Düzenlendi
  15:22 Yüksekova'da 3 Bant Bilardo Turnuvası Düzenlendi

  Yüksekova ilçesinde bir bilardo salonu tarafından düzenlenen '3 bant bilardo turnuvası', 54 kişinin katılımıyla gerçekleşti. 23 gün süren turnuvada birinci Sedat Ataş, ikinci Çetin Yorgun ve üçüncü Cevdet Tuna oldu. Turnuvaya ilgi gösteren sporcular, kupalarını turnuvayı düzenleyenlerin elinden aldı. Bilardo salonunun sahibi Abdulselam Dayan, ilçede spor dalında olan 3 bant bilardo geleneğini yaymak amacıyla düzenledikleri turnuvanın 6.'sını gerçekleştirdiklerini ve gelecek yıllarda da düzenlemeye devam edeceklerini belirtti.

 • DÜ'de Bağımlılıktan Kurtulmak Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi
  15:22 DÜ'de Bağımlılıktan Kurtulmak Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi

  Düzce Üniversitesi'nde düzenlenen söyleşide, bağımlılığın sosyal olayların ve bireysel sorunların doğal sonucu olduğu vurgulandı. Psikolog Zeynep Alçelik Uran, bağımlılığın fazla madde almak değil, istendiğinde durduramamak olduğunu belirtti. Yeşilay Danışmanlık Merkezi'nden Gülbeyaz Çınar ise bağımlılığın sadece alkol, tütün ve hap kullanımıyla sınırlı olmadığını, kumar, oyun ve internetin de bağımlılıkla mücadelede yer aldığını ifade etti.

 • Adana'da Durgunsu Kano Olimpik ve Aday Milli Takım Seçme Yarışları Başladı
  15:22 Adana'da Durgunsu Kano Olimpik ve Aday Milli Takım Seçme Yarışları Başladı

  Adana'da düzenlenen Durgunsu Kano Olimpik ve Aday Milli Takım Seçme Yarışları, 14 kulüpten 75 sporcuyla başladı. Sporcular, 1000 metrelik parkuru en iyi sürede bitirmek için mücadele etti. Yarışlarda aday milli takımın oluşturulması planlanıyor.

 • Turgut Altınok: Ankara, Türkiye'nin başkenti ve Milli Mücadelemizin merkezi
  15:21 Turgut Altınok: Ankara, Türkiye'nin başkenti ve Milli Mücadelemizin merkezi

  Cumhur İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Turgut Altınok, Ankara'nın ekonomisini geliştirerek ticaretini canlandıracağını belirtti. Altınok, Ankara'nın tarım, sanat, kültür ve spor başkenti olabileceğini vurguladı. Ayrıca, Ankara'nın lojistik açıdan avantajlı bir kent olduğunu ve birçok şirketin fabrikalarını İstanbul'daki deprem korkusu nedeniyle Ankara'ya taşıdığını ifade etti.

 • Çorum İskilip'te 400 öğrenciye bağımlılıkla mücadele eğitimi verildi
  15:21 Çorum İskilip'te 400 öğrenciye bağımlılıkla mücadele eğitimi verildi

  Yeşilay tarafından geliştirilen Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Programı kapsamında Çorum'un İskilip ilçesinde düzenlenen eğitimde 400 öğrenciye teknoloji, tütün, alkol ve madde bağımlılıklarının zararları anlatıldı. 65 Yeşilay gönüllüsü tarafından verilen eğitimde öğrencilere bağımlılıktan uzak durma ve kurtulma yöntemleri hakkında bilgi verildi. Yeşilay İskilip İlçe Temsilcisi Fehmi Yağlı, mücadelenin çok yönlü yapılması gerektiğini belirterek aileler, okullar, kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

 • Bodrum FK-Eyüpspor Maçında Olaylar Çıktı
  15:19 Bodrum FK-Eyüpspor Maçında Olaylar Çıktı

  Bodrum FK ile Eyüpspor arasında oynanan maçta gerginlik yaşandı. Teknik direktörler arasında tartışma çıktı ve tribünlerden atılan maddeler nedeniyle oyuncu hastaneye kaldırıldı. Karşılaşma uzun süre durduktan sonra yeniden başladı.

 • Hepsiburada Kurucusu Hanzade Doğan: 'Big Tech' Şirketleri Küresel Refahın Geleceği İçin Tehdit Oluşturuyor
  15:19 Hepsiburada Kurucusu Hanzade Doğan: 'Big Tech' Şirketleri Küresel Refahın Geleceği İçin Tehdit Oluşturuyor

  Hepsiburada Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, teknoloji geliştirme ve yaratımının tüm ülkelere açık olması gerektiğini belirterek, 'Big Tech' olarak da bilinen büyük teknoloji şirketlerinin teknoloji odaklı küresel refahın geleceği için yapısal bir tehdit olma riski taşıdığını söyledi. Doğan, ayrıca teknolojide Çin ve ABD arasında bir bloğun oluştuğunu da vurguladı.

 • Moda İkonu Iris Apfel 102 Yaşında Hayatını Kaybetti
  15:18 Moda İkonu Iris Apfel 102 Yaşında Hayatını Kaybetti

  Amerikan tasarımcı ve moda ikonu Iris Apfel, 102 yaşında hayatını kaybetti. Beyaz saçları, büyük boy gözlükleri ve kalın boncuklu kolyeleriyle tanınan Apfel, moda dünyasında tarihe geçecek bir isimdi. Ölüm haberi, Apfel'in Instagram hesabından duyuruldu. Birçok ünlü isim de taziye mesajları paylaştı.

 • Çorum'da hareket halindeki otomobilin tavanına çıkan genç, araçtan düşerek yaralandı
  15:17 Çorum'da hareket halindeki otomobilin tavanına çıkan genç, araçtan düşerek yaralandı

  Çorum'da bir genç, arkadaşının kullandığı otomobilin tavanına çıkarak seyahat etmeye başladı. Hareket halindeyken otomobil dönüş yapınca genç araçtan düşerek yaralandı. Olay anı cep telefonu kamerası tarafından kaydedildi.

 • Turgut Altınok: 'ABB'de çalışan İYİ Partili üyelere tehdit var'
  15:15 Turgut Altınok: 'ABB'de çalışan İYİ Partili üyelere tehdit var'

  Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok, seçim çalışmaları sırasında İYİ Partili üyelere tehditlerin olduğunu belirtti. Ayrıca Altınok, Ankara'nın yaşanabilir bir şehir olması için projelerini anlattı ve su fiyatlarının indirileceğini söyledi.

 • Antalya'da U11 Yerel Futbol Ligi Karşılaşmasında Tribün Çöktü, 3 Seyirci Yaralandı
  15:15 Antalya'da U11 Yerel Futbol Ligi Karşılaşmasında Tribün Çöktü, 3 Seyirci Yaralandı

  Antalya'da U11 Yerel Futbol Ligi karşılaşmaları esnasında tribündeki tahta plakanın vidasının çıkması sonucu çökme yaşandı. 3 seyirci 3 metreden yere düşerek yaralandı.


Advertisement