Halep'te Sivillere Yönelik Saldırılara Tepkiler - Son Dakika

Halep'te Sivillere Yönelik Saldırılara Tepkiler

15.12.2016 05:21

Suriye'nin Halep kentindeki sivillere yönelik saldırılar, başta başkent Kopenhag olmak üzere Danimarka'nın birçok şehrinde protesto edildi.

Suriye'nin Halep kentindeki sivillere yönelik saldırılar, başta başkent Kopenhag olmak üzere Danimarka'nın birçok şehrinde protesto edildi.

Yardım hareketi Mellemfolkeligt Samvirke (Action Aid) ile Suriyeli aktivist ve hekim Haifa Awaad öncülüğünde, Kopenhag'da parlamento binası Christiansborg Sarayı önünde yaklaşık 7 bin kişinin katılımıyla "Meşaleli Protesto: Halep'te Sivillere Yönelik Katliamı Durdur" adlı eylem yapıldı.

Meşaleler taşıyan katılımcılara hitap eden eski Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Başkanı Mogens Lykketoft, Halep halkının korunması için çağrı yapmak amacıyla toplandıklarını söyledi.

Karar verme mekanizmalarına ve gücü elinde tutanlara seslendiklerini belirten Lykketoft, "Artık kendinize gelin ve barbarca vahşeti durdurmak için Rusya, Esed ve müttefiklerine en ağır baskıyı yapın." dedi.

Lykketoft, Suriye halkıyla aynı acıyı paylaştıklarını dile getirerek, yaşananlara tahammül edemediklerini anlattı.

Çok sayıda insanın hayatını kaybetmesi ve sağlık sorunu yaşamasında sorumluluğu bulunan Rusya ve Esed'e de seslenmek istediklerini kaydeden Lykketoft, "Evet, Doğu Halep düşebilir ama bunu askeri güçle kazanamazsınız. İnsanlara iyi davranmadığınız sürece hiçbir zaman barış olmaz." ifadelerini kullandı.

"Rusya insani yardımların ulaşmasını engelliyor"

Awaad ise Halep halkıyla dayanışma içinde olduklarını ve onların sessizce ölmediğini göstermek için bir araya geldiklerini belirtti.

Halep'te yaşananların her gün sosyal medya aracılığıyla belgelenerek dünya kamuoyunun gözleri önüne serilmesine rağmen Rusya'nın savaş suçu işlemeye devam ettiğini ve BM'de savaşın durmasını veto ettiğini söyleyen Awaad, bu davranışın bölgeye insani yardımların ulaşmasını engellediğini savundu.

Gazeteci yazar Nagieb Khaja ve Action Aid sözcüsü Helle Munk Ravborg'un konuşmalarının ardından Shaka Loveless ve Outlandish Grubundan Isam B, müzik performansları sundu.

Marah adlı küçük bir kızın sahnede Arapça şarkı seslendirdiği eylem, çoğunluğu Suriyeli çocuklardan oluşan koronun Isam B ile şarkı söylemesiyle sona erdi.

Halep'teki sivillere yönelik saldırılara tepki ve halka destek amacıyla Arhus, Odense, Aalborg, Vejle, Vordingborg, Roskilde ve Rönne kentlerinde de eylemler yapıldı.

Halep'te Sivillere Yönelik Saldırılara Tepkiler
Halep'te Sivillere Yönelik Saldırılara Tepkiler
Halep'te Sivillere Yönelik Saldırılara Tepkiler
Halep'te Sivillere Yönelik Saldırılara Tepkiler

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Halep'te Sivillere Yönelik Saldırılara Tepkiler - Son Dakika


Son Dakika

Babasının silahla yaraladığı kişiyi, 42 gün sonra oğlu bıçakladı 08:37 Babasının silahla yaraladığı kişiyi, 42 gün sonra oğlu bıçakladı Camdaki Kız 08:25 Camdaki Kız "Hayri" yeni bölüm fragmanında görüldü Validebağ Korusu'na iş makineleri girdi, gönüllülerle görevliler arasında arbede yaşandı 08:21 Validebağ Korusu'na iş makineleri girdi, gönüllülerle görevliler arasında arbede yaşandı
Bakan Muş'tan sıfır otomobillerde 07:16 Bakan Muş'tan sıfır otomobillerde "stokçuluk" iddialarına cevap: Fırsatçılık yapanlara asla müsaade etmeyeceğiz Müge Anlı'nın sır gibi sakladığı 19 yaşındaki kızı ortaya çıktı 23:53 Müge Anlı'nın sır gibi sakladığı 19 yaşındaki kızı ortaya çıktı ABD'deki Türkevi açılışında ilginç anlar! Ali Erbaş'ın duasına BM sekreteri Guterres de el açtı 22:25 ABD'deki Türkevi açılışında ilginç anlar! Ali Erbaş'ın duasına BM sekreteri Guterres de el açtı
Amirleri her şeyi kaydetti! Soygun ihbarına gitmesi gereken polisler, ekip otosunda cinsel ilişkiye girdi 21:04 Amirleri her şeyi kaydetti! Soygun ihbarına gitmesi gereken polisler, ekip otosunda cinsel ilişkiye girdi TEKNOFEST'te gövde gösterisi! Selçuk Bayraktar 20:50 TEKNOFEST'te gövde gösterisi! Selçuk Bayraktar "Dünyada bir ilk" diyerek paylaştı
Advertisement