Hamilton, Schumacher'i geride bırakmanın eşiğinde - Son Dakika

Hamilton, Schumacher'i geride bırakmanın eşiğinde

04.11.2019 16:08
Hamilton, Schumacher'i geride bırakmanın eşiğinde, System.String[]

Mercedes’in Britanyalı pilotu Lewis Hamilton, dün ABD Grand Prix’sinin ardından altıncı dünya şampiyonluğunu ilan etti.

Mercedes’in Britanyalı pilotu Lewis Hamilton, dün ABD Grand Prix’sinin ardından altıncı dünya şampiyonluğunu ilan etti. Beş dünya şampiyonluğu bulunan Arjantinli Juan Manuel Fangio’yu ardında bıraktı, yedi kezle tüm zamanların en çok şampiyon olan pilotu Michael Schumacher’e bir adım daha yaklaştı.

Hamilton’ın, Ferrari efsanesi Schumacher’i geçip geçemeyeceği bilinmez, ancak Britanyalı şimdiden Formula 1 dünyasının unutulmaz isimleri arasına girmiş durumda. Evet; puanlama sistemleri 90’lı ve 2000’li yıllardan bu yana değişti, yarış takvimi bir hayli genişledi ve 2014’ten bu yana turbo hibrit araçlar kullanılıyor. Fakat söz konusu iki pilot en iyi zamanlarını her ne kadar aynı dönemde yaşamamış olsa da, elde ettikleri başarılar kıyaslanabilir gözüküyor.


Altıncı şampiyonluk elde edildiğinde


M. Schumacher


L. HamiltonAltıncı zaferin kazanıldığı GP
34
34


Tamamlanan sezon
12
13


Yarışılan GP
194
248


Galibiyet
91
83


Kendi evlerindeki galibiyet
4
6


Büyük beş pist*
22
21


GP'de liderlik
110
146


GP'de baştan sona liderlik
8
18


Pol pozisyonu
55
87


Hat-trick**
15
14


Grand Slam***
3
5

* Büyük beş pist: Monako, Silverstone, Spa, Monza, Suzuka** Hat-trick: Pol pozisyonu, galibiyet, en iyi tur derecesi*** Grand Slam: Pol pozisyonu, galibiyet, en iyi tur derecesi, baştan sona liderlik


2021'deki büyük değişim öncesi altın fırsat


Tüm bu rakamların yanı sıra, her iki pilotun da benzer kariyer rotalarını takip ettiğini söylemek mümkün: Onları büyüten bir ekip içinde F1 dünyasına giriş, ardından büyük bir organizasyona geçiş. Yalnızca, en iyi zamanları arasında birkaç yıl fark var.

Ek olarak, her iki pilot da 34 yaşındayken altı dünya şampiyonluğuna sahipti. Schumacher bunu 12 sezonda, Hamilton ise 13 sezonda yaptı. Schumi, 2004'te yedinci şampiyonluğunu kazanırken araçlar büyük bir değişiklik yaşamamıştı. Yine Hamilton, 2020 sezonunda yedinci şampiyonluğunu kovalarken araçlar bugünden çok farklı olmayacak. Formula 1'de büyük değişim, 2021 sezonunda yaşanacak ve Britanyalı pilot bu değişim öncesi Schumi'yi yakalamak için çok büyük bir fırsata sahip. Zira Mercedes'in önümüzdeki sezonda da en iyi araca sahip olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

2020 yılı Hamilton'ın Schumacher'e sporun en üst noktasında katılacağı sene olabilir. Yalnızca şampiyonluk sayısında değil, aynı zamanda kazanılan GP sayısında da Schumi'yi yakalayabilir, hatta onun önüne geçebilir Hamilton. Britanyalının bu sene aldığı 10 galibiyet ile toplam GP zaferi sayısı 83'e yükseldi. Alman efsanenin ise kariyerinde 91 GP galibiyeti bulunuyor.

Son olarak, iki pilotun tüm kariyer istatistiklerine göz atalım.


Kariyer toplamı


M. Schumacher


L. HamiltonŞampiyonluk
7
6


Tamamlanan sezon
18
13


Yarışılan GP
307
248


Kendi evlerindeki galibiyet
4
6


Büyük beş pist*
25
21


GP'de liderlik
142
146


GP'de baştan sona liderlik
11
18


Pol pozisyonu
68
87


Hat-trick**
22
14


Grand Slam***
5
5

Hamilton, Schumacher'i geride bırakmanın eşiğinde

Kaynak: EuroSport.com

Son Dakika Spor Hamilton, Schumacher'i geride bırakmanın eşiğinde - Son Dakika Spor

YORUMLAR

Son Dakika

Fransız milletvekili Reitzer'den Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgaline tepki Ermenistan, "bölge bazlı milis gruplar" oluşturup gerektiğinde de halkının mal varlığına el koyacak Korkunç trafik kazasında biri uzman çavuş olmak üzere iki kişi yaşamını yitirdi Kaza yapan sürücüden hız sorusuna pişkin yanıt: 500 kilometre hızla geliyordum Anaokulu öğretmeni genç kız "Sadece sevdim" diye not bırakıp hayatına son verdi Orman yangınında tahliye edilen fabrikanın önünde otomobiliyle hortuma kapılan kadının beli kırıldı Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin marketlerinde Fransız ürünleri raflardan kaldırıldı Taş kırma makinesine düşen genç feci şekilde can verdi