Haremeyn Osmanlı Döneminde Mekke ve Medine Fotoğrafları Sergisi - Son Dakika

Haremeyn Osmanlı Döneminde Mekke ve Medine Fotoğrafları Sergisi

15.05.2018 12:00
Haremeyn Osmanlı Döneminde Mekke ve Medine Fotoğrafları Sergisi, System.String[]

İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) arşivlerindeki "Haremeyn Osmanlı Döneminde Mekke ve Medine Fotoğrafları Sergisi" sanatseverler ile buluştu.

İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) arşivlerindeki "Haremeyn Osmanlı Döneminde Mekke ve Medine Fotoğrafları Sergisi" sanatseverler ile buluştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Vakıf Kültürü Müzesi'nde açılan Kabe'nin 100 yıllık fotoğraflarının yer aldığı sergi, Sultan II. Abdülhamid ile Fahreddin Paşa'nın koleksiyonundan oluşuyor.

IRCICA Kütüphane ve Dökümantasyon Bölümü Başkanı Mustafa Şahidi Örnek, açılış törenindeki konuşmasında, serginin 3 ana bölümden oluştuğunu belirtti.

Fotoğrafların, 2. Abdülhamid'in "Yıldız Albümleri" ile Medine müdafisi Fahreddin Paşa'nın koleksiyonundan seçildiğini aktaran Örnek, "Sergi ile İslamiyet açısından mukaddes kabul edilen mekanların ve o dönemdeki sosyal hayatın farklı karelerini bir araya getirerek, kültürel mirasa katkıda bulunmayı hedefledik." ifadesini kullandı.

Kabe, Hicaz Demiryolu ile Mekke ve Medine hakkında bilgilerin de yer aldığı 19. ve 20. yüzyıla ait 78 fotoğraftan oluşan sergi, ramazan ayı boyunca görülebilecek.

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Haremeyn Osmanlı Döneminde Mekke ve Medine Fotoğrafları Sergisi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

İran'daki suikast Ortadoğu'yu karıştırdı! Netanyahu 2018'de Fahrizade için "Bu ismi unutmayın" demiş CNN Türk'teki tweet hatası alay konusu oldu! Canlı yayında Cemil Çiçekler karıştı Gaziantep'te cadde ve sokaklarda yemek yenilmesi yasaklandı Dağlık Karabağ'da hezimete uğrayan Paşinyan, sınırdaki altın madeni için Putin'den yardım istedi Kahramanmaraşlı emekli asker, yaptığı doğal ilaçla koronavirüsten korunuyor CHP'den Erdoğan'a Kanal İstanbul yanıtı: İmamoğlu'ndan özür dilemelidir Hatay'da deprem ve tsunami uyarısı: Deniz kumundan yapılan binalar büyük tehlike taşıyor Üç yıl içerisinde hem eşini hem de kızını kaybeden babanın paylaşımı yürek dağladı