Izmir'de Sağlık Çalışanları Yürüdü - Son Dakika

Izmir'de Sağlık Çalışanları Yürüdü

14.03.2014 13:55
Izmir'de Sağlık Çalışanları Yürüdü, System.String[]

Türk Sağlık Sen Izmir şubeleri, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi için Basmane semtinden Konak Meydanı'na kadar yürüdü.

Türk Sağlık Sen Izmir şubeleri, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi için Basmane semtinden Konak Meydanı'na kadar yürüdü. Bir açıklama yapan Türk Sağlık Sen Izmir 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, Tıp Bayramı'nın Türkiye'de modern tıp eğitiminin başlangıç tarihi ve aynı zamanda 14 Mart 1919, yani Istanbul’u işgal eden düşmana karşı tıbbiye öğrencilerinin ve hekimlerin protesto gösterilerin yıldönümü olduğunu söyledi.

Doğruyol, açıklamasında şunları kaydetti: “Işte sağlık çalışanları için böylesine bir tarihi değeri olan bu günü, 14 Mart'ı biz de bu sene bir bayram gibi karşılamak ve kutlamak isterdik ancak iktidar ve bürokrasinin yandaş sendikayı da yanlarına alarak kurdukları şer üçgeni, sağlık çalışanlarında bayram kutlayacak hal bırakmamıştır. Işine geldi mi bir gecede kanun çıkartan, TBMM’yi torba yasa üretim merkezine çeviren iktidar, mevzu sağlık çalışanları olunca bugüne kadar kılını bile kıpırdatmamış, çalışanların istediği düzenlemeleri yapmamıştır. 2013 Ocak ayında yeni bir bakan göreve başladı. o da eskisini aratmadı. Çalışanların hakkını hukukunu gündeme getirmedi. Çalışanın sorunlarına kulak tıkadı. Bürokratlar, 'çalışanlara nasıl baskı yaparız'ın derdine düştüler. Siyasetçilerle birlikte ayrımcılık yaptılar. Vatandaşları ötekileştirerek kutuplara ayırdılar. Çalışanlar mağdur edildi. Sözleşmeli yöneticilikle idareciler esir alındı. Pek çok trajikomik uygulamalara imza atıldı. Siyasetin gölgesinde, makam koltuklarına sırtlarını dayayarak sendikacılık yapanlar ise bakanla pingpong oynamayı, bakan yardımcısının peşinde kukla gibi gezmeyi marifet saydı. Işte böyle bir düzenin kurulduğu ortamda doktorundan hemşiresine, ebesinden ATT’sine, sağlık memurundan hizmetlisine kadar herkes hak kaybı yaşadı.“

Son yapılan toplu sözleşmenin, sağlık çalışanlarının hakkını korumaktan uzak olduğunu öne süren Ahmet Doğruyol, “Toplu sözleşme müzakeresi devam edecekken Memur-Sen, üç günde imzayı attı. 500 bin sağlık çalışanının toplu sözleşmeyi zararla kapatmasına neden oldu. Kamu çalışanlarının iki yılı heba edildi. Performans ödemeleri, son yıllarda adeta bir yalana döndü. Sağlık çalışanları, 10 yıl önce aldıkları ücretleri mumla arar hale geldi. Bugün üniversite hastanelerinde hekimlerin haricindeki sağlık çalışanlarına, 3,5 TL gibi performans ücretlerinin verildiği utanılacak bir hal ortaya çıktı. Biz sağlık çalışanları olarak Tıp Bayramı'nı kutlamıyoruz. Siz beş yıldızlı otellerde, yandaş sendikanızla kutlayın. Sayın Sağlık Bakanım, siz çalışanların sıkıntılarına çözüm arayacağınıza, dün yaptığınız gibi televizyon ekranlarından çalışanları, 'Eylem hukuksuzdur' diye tehdit etmesini bilirsiniz. Türkiye’nin ILO’ya attığı imzalardan, sendikal faaliyetlerle ilgili Başbakanlık genelgelerinden, Danıştay kararlarından bihaber olan sizin müsteşarınız, sendikal faaliyetlerin engellenmesine yönelik yazıyı da valiliklere gönderirken siz neredeydiniz? Bu anlamlı günü sağlık çalışanları değil, sağlık çalışanlarını sorunlar yumağı içinde bırakanlar kutlayacak. Yine süslü sözler, hamaset dolu mesajlar işiteceğiz. Biz bunlara kanmayacağız. Hani diyorlar ya lafa değil icraata bakın diye, biz de icraata bakıyoruz, Bize bayramı zehir edenlere ve bayramı kutlamamıza mani olanlara hakkımızı helâl etmiyoruz. 14 Mart'ta yılın doktorunu seçip 15 Mart'ta tüm sağlık çalışanlarına sırtlarını dönenlere, sağlık çalışanları hesap soracaktır.“ şeklinde konuştu.

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Güncel Izmir'de Sağlık Çalışanları Yürüdü - Son Dakika


Son Dakika

Beşiktaş'a döneceği konuşulan Tosic, Guangzhou ile yollarını ayırdı Günlerdir kayıp olarak aranan sosyal medya fenomeni Alexis Sharkey, çırılçıplak halde ölü bulundu Oyuncu Melis Birkan'ın yeni mesleği şaşırttı! Hobisi işi oldu ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, karantina süresini 7 ila 10 gün olarak güncelledi Başakşehir'den müthiş geri dönüş! Yıldız futbolcu efsane golle hat trick yaptı Yağmur Aşık'ın Emre Aşık için tuttuğu iddia edilen kiralık katil: Benden hamile kaldı İran'ın "nükleer faaliyetlerini hızlandıracak" yasa tasarısı hükümetin itirazlarına rağmen onaylandı Saadet Partisi'nden asgari ücret zammı önerisi: Hedef 8 bin 85 lira olmalı