Kanser Hastalarının Ağrılarını Dindiriyoruz - Son Dakika
Basın Bültenleri

Kanser Hastalarının Ağrılarını Dindiriyoruz

Kanser Hastalarının Ağrılarını Dindiriyoruz

Kanser hastalarının özellikle son dönemlerinde yaşadıkları şiddetli ağrılara pek çoğumuz şahit olmuşuzdur.

12.01.2012 08:56
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kanser hastalarının özellikle son dönemlerinde yaşadıkları şiddetli ağrılara pek çoğumuz şahit olmuşuzdur. En kuvvetli morfinlerin bile fayda etmediği bu ağrıları çekenler kadar yakınları da ızdırap duyar. Ancak hasta ve hasta yakınlarını çaresiz bırakan bu ağrıların yüzde 90'ının dindirilmesi artık mümkün. Üstelik çok az sayıda merkezde yapılan bu işlem yalnızca bir dakika sürüyor.

Kanser hastalarının çektiği sıkıntılara pek çoğumuz şahit olmuşuzdur. Bu hastalığa bağlı olarak özellikle yaşamın son dönemlerinde çok şiddetli ağrılar ortaya çıkar. ve ne yazık ki bu ağrıların birçoğuna ağrı kesiciler ya da yüksek dozajda morfinler fayda etmez. Çoğu zaman hasta ve hasta yakınları bu ağrılarla baş etmek durumunda kalır. Ancak kanser hastalarının son dönemlerinde yaşadığı bu şiddetli ağrıların yüzde 90'ının dindirilmesi mümkün. Ağrı kliniklerinde, farklı tedavi yöntemleriyle şiddetli ağrılara tamamen son verilebiliyor.

Sema Hastanesi Spinal Ağrı Merkezi Direktörü Prof. Dr. Nurettin Lüleci, bu konuda tedavi edilmesi en zor ağrıları bile dindirebildiklerini söylüyor. Radyofrekans dalgalarıyla yaklaşık 1 dakikada gerçekleştirilen bu tedavi yönteminin başarı oranıysa yüzde 90. Tedavi tomografi altında yapılıyor. Omuriliği zedelemeyecek şekilde üretilmiş bir iğneyle ağrı liflerinin bulunduğu yer tespit ediliyor. Daha sonra omuriliğin içinde bulunan bu life uyarı veriliyor. Uyarı verilen sinirle ağrı olan bölge arasında bağ kurulduğu anda sinire müdahale edilerek ağrıya tamamen son veriliyor. Boyun bölgesinde gerçekleştirilen bu işlemle ilgili Dr. Lüleci, "Eğer ağrı sağ taraftaysa, örneğin hasta kanser ağrısını sağ dizinde hissediyorsa sol kulağın altından işlem yapıyoruz. Ağrı sol taraftaysa, tam aksini yapıyoruz." diyor. Hastanın hem sağ hem de sol yanında ağrı olduğu takdirde önce yoğun ağrı yaşadığı bölge tespit edilerek müdahale ediliyor. Birkaç hafta sonra ise diğer tarafa tedavi uygulanıyor. Kanser ağrısı tüm vücutta yaygın bir şekilde hissedildiğindeyse, omuriliğin içerisine ağrı pompaları yerleştiriliyor ve bu pompalar belli aralıklarla, ilaç dozlarını azar azar vererek ağrıyı hafifletiyor.

Akciğer kanseri olanların ağrısını dindirmek daha zor

Lüleci, omuriliğe girilerek siniri etkisiz hale getirme işleminin bazı hastalara uygulanamayacağını ifade ediyor. Örneğin solunum fonksiyonları yüzde 60'ın altında olan hastalara yapılmıyor. Bu yüzden akciğer kanseri hastaları riskli gruplar arasında. Lüleci, "Akciğer kanseri sağ taraftaysa işlemi soldan yapmamız gerekiyor. Bu da hastanın sol tarafında solunumu azaltabilir. Bu yüzden çok dikkatli olmamız gerekiyor. Fakat mezetelyoma dediğimiz akciğer kanseri türünde başarı oranının çok daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz." diyor.

İşlemin riskleri yalnız bununla da sınırlı değil. Bazen hastalarda bulantı ve kusmaya bazen de mesane fonksiyonlarında hasara yol açabiliyor. İşlemin yapıldığı bölgede yüzde 18 oranında güç kaybı yaşanabiliyor. Tüm bunların çok nadiren de olsa görülebildiğini belirten Lüleci, "Bu tarz durumlarla çok az karşılaşıyoruz. Ama kanser ağrısı o kadar şiddetli yaşanıyor ki ne hastalar ne de hasta yakınları bu durumları umursamıyor bile. Ben hastaların risklerin farkında olmalarını ancak bu hastaların hiçbir şekilde geçmez denilen ağrılarının 1 dakikalık bir işlemle geçebileceğini bilmelerini istiyorum." diyor.

Tedavi tek seansta yapılıyor. Nadiren iki seansa çıktığı durumlar da olabiliyor. Fakat ikinci seansın ücreti alınmıyor. Hasta ikinci seansın yalnızca tomografi ve iğne ücretini ödüyor. İşlemin maliyeti ise ne yazık ki bir hayli yüksek, 10 bin TL civarında. Bin 2 yüz 70 TL ise sosyal güvenlik kapsamında devlet tarafından karşılanıyor.

Kaynak: BasinOdasi.com.tr

Son Dakika Basın Bültenleri Kanser Hastalarının Ağrılarını Dindiriyoruz - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti
  00:25 HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti

  Adli yargı hakim ve Cumhuriyet Savcısı adaylarının atamaları gerçekleştirildi. Adayların, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığınca atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Atama kararına göre 148 hakim ve savcının görev yeri değişti.

 • Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü
  00:11 Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü

  Ukrayna ordusu, Karadeniz yakınlarındaki Azak Denizi üzerinde uçan Rusya'ya ait A-50 tipi istihbarat uçağını düşürdü. Ukrayna sınır hattında istihbarat topladığı düşünülen uçağın havada vurulduğu ve düştükten sonra infilak ettiği anlara ait görüntüler de ortaya çıktı.

 • Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim
  00:01 Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçimler öncesi Sancaktepe'de yaptığı konuşmasında ilk kez Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından davet edildiğini söyledi. İmamoğlu, "Teşekkür ediyorum kendisine. Pazartesi oraya gideceğim. Şunun için gideceğim o açılışa: O bakanlık, o makamlar; onlar kadar benim. Benim makamım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, benim kadar onların. Bunu onlara öğretene kadar, bunu her yerde anlatacağım" dedi.

 • Twitch'e erişim engeli getirildi
  23 Şub Twitch'e erişim engeli getirildi

  BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre, popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch'e, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişim engeli getirildi.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  23 Şub Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  23 Şub Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  23 Şub Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  23 Şub 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  23 Şub Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.


Advertisement