Kapıda Vize" Yunan Turizmcinin Umudu - Son Dakika

Kapıda Vize" Yunan Turizmcinin Umudu

02.04.2017 12:36
Kapıda Vize

Yunan adalarına girişte "kapıda vize" uygulamasının devreye girmesiyle, Yunan turizmciler yeni sezonda Türk turistlerden umutlu.AA muhabirine açıklamalarda bulunan adalardaki turizm yetkilileri, Türk ziyaretçilerin turizmin yüksek payı olan ada ekonomilerine önemli katkıda bulunduğunu vurguladı.

Yunan adalarına girişte "kapıda vize" uygulamasının devreye girmesiyle, Yunan turizmciler yeni sezonda Türk turistlerden umutlu.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan adalardaki turizm yetkilileri, Türk ziyaretçilerin turizmin yüksek payı olan ada ekonomilerine önemli katkıda bulunduğunu vurguladı.

Midilli Odası Başkanı Vangelis Mirsinias, vize uygulamasının 2017'de yenilenmesini olumlu bir karar olduğunu belirterek, "Yerel ekonomi için katkısı çok önemli, sezon içinde yükselişe destek veriyor. Ayrıca, Türk turistler son dakikada istedikleri zaman adayı ziyaret edebiliyor. Yunan konsolosluklara uzakta yaşayan Türk vatandaşları için de çok iyi." ifadelerini kullandı.

Geçen yıl adayı 40 binin üzerinde Türk turistin ziyaret ettiği bilgisini paylaşan Mirsinias, "Bu sene ne olur tahmin etmek güç, çünkü Türk ziyaretçiler de Yunanlar gibi birkaç gün önceden nereye gideceklerine karar veriyor ama bu sayının daha da yükseleceğini tahmin ediyoruz. Adanın kuzeyindeki Petra bölgesinde yeni bir Schengen girişi açıldı. İki yeni hat bu yıl Türkiye'yi Petra Limanı'na bağlayacak. Daha çok kapı, daha çok turist getirir diye umuyoruz." şeklinde konuştu.

Mirsinias ayrıca, son 5 yılda adaya gelen turistlerin yüzde 25'inden fazlasının Türk ziyaretçilerden oluştuğunu söyledi.

"10 milyon avroluk gelir"

Midilli Adası Otelciler Birliği Başkanı Periklis Antoniu geçen yıl 2015'e göre düşüş yaşadıklarına işaret ederek, "2015'te 50 binin üzerinde Türk turist geldi. Geçen yıl bu sayı vize uygulamasının iki buçuk ay gecikmesi ve teknik sorunlar sebebiyle 40 bine düştü. Bu yıl ise çok iyimseriz. 2015'teki sayıyı aşacağımıza inanıyoruz. Yeter ki bahsettiğim sorunlar yaşanmasın." diye konuştu.

Vize programının ada için çok önemli olduğuna dikkati çeken Antoniu, "Kaba bir hesapla kişi başı ortalama otel, yemek ve eğlence için 200 avro dersek, 50 bin turistle çarptığınızda bu 10 milyon avro eder. Alışveriş de bunun cabası. Bu, yaşadığımız malum ekonomi ve sığınmacı sorunlarından sonra yerel piyasaya nefes vermek değil, can vermektir." ifadelerini kullandı.

Antoniu ayrıca, geçen yıl yaşanan sorunlardan sonra bu yıl "kapıda vize" uygulamasının uzatılmasını ve konsolosluklarda turizm sezonu için eleman takviyesi yapılmasını talep ettiklerini kaydetti.

Sakız Adası Otelciler Birliği Başkanı Yorgo Mitsezis, adanın Türk turistlerin ilk tercihi olduğunu belirterek, yıllık yüzde 16'lık düşüşe rağmen geçen yıl 70 bin Türk ziyaretçinin adaya geldiğini belirtti.

Sığınmacı krizinden dolayı büyük darbe alan ada ekonomisine, vize uygulamasıyla büyük katkı sağlanacağını vurgulayan Mitsezis, "Biz, Türk turist sayısının en az geçen seneki kadar olmasını ümit ediyoruz. İyimseriz ve Türk ziyaretçilerimiz için her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız." şeklinde konuştu.

Midilli, Sakız, Rodos, İstanköy, Sömbeki, Sisam ve Meis adaları için 2012 yılından bu yana turizm sezonunda geçerli olan uygulamayla Türk turistlerin adalara seyahatlerinde limanda vize verilerek önemli bir kolaylık sağlanıyor. Dün başlayan uygulama, bu yıl ise 30 Eylül'e kadar sürecek.

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Kapıda Vize' Yunan Turizmcinin Umudu - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti 13 yaşındaki kıza aşk mektubu yazan 61 yaşındaki sapık tutuklandı Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Masumlar Apartmanı'nın "Han"ı Birkan Sokullu'nun eski eşinin ünlü oyuncu olduğu ortaya çıktı Giydiği çorap nedeniyle eleştirildikten sonra reklam teklifi bekleyen Seda Sayan'ın başına talih kuşu kondu Bilim insanlarından yeni araştırma! Koronavirüsün insanı nasıl hasta ettiği ortaya çıktı Korkutan görüntüler! Koronavirüsten ölenler hastane koridoruna dizildi