Kayseri'de Süt Sağma Yarışması - Son Dakika
Güncel

Kayseri'de Süt Sağma Yarışması

Kayseri\'de Süt Sağma Yarışması

21 Mayıs Dünya Süt Günü nedeniyle Kayseri'de düzenlenen etkinlikte kadın çiftçiler, süt sağma yarışmasında maharetlerini sergiledi.

21.05.2013 17:28
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

21 Mayıs Dünya Süt Günü nedeniyle Kayseri'de düzenlenen etkinlikte kadın çiftçiler, süt sağma yarışmasında maharetlerini sergiledi.

Kayseri Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinin Mimar Sinan Parkı'nda ortaklaşa düzenlediği etkinlikte, 20 bin paket süt dağıtılarak sütün sağlık üzerindeki olumlu etkileri anlatıldı.

Etkinlikte konuşan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ünay Çakı, üreticinin mağduriyetini ve tüketicinin memnuniyetini sağlamak için sütün sağımdan sonraki en önemli safhalarından birinin muhafaza kısmı olduğunu, Birlik olarak soğutmalı tanklarla sütü bakteri ve sıcağa karşı muhafaza ederek sanayi tesislerine ulaşmasını sağlayacak soğuk süt zincirini oluşturduklarını belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan da Türkiye'de üretilen sütlerin Avrupa ülkelerine nazaran çok daha sağlıklı ve çok daha organik olduğunu ifade ederek, "Ancak sokak sütlerinin daha sağlıklı olduğu gibi yanlış bir anlayış var. Biz Tarım İl Müdürlüğü olarak ilimizdeki tüm tesisleri rutin denetimlerle kontrol altına alıyoruz. Süt, yoğurt, peynir, ayran gibi her türlü süt ürünlerini laboratuvarlarımızda test ederek sıkıntılı olanları imha ediyoruz ama kaçak yollardan sokak sütçüleri sizlere ulaşmakta. Bunların denetimi yapılamamaktadır. O yüzden herkese sokak sütü değil, kutu sütü tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

Kayseri Vali Yardımcısı Kasım Fikret Dayıoğlu ise 21 Mayıs'ın, yeni yetişen nesillere ve yaşlılara, sütün insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini anlatmak ve süt içmenin önemine vurgu yapmak için tüm dünyada Dünya Süt Günü olarak kutlandığını belirterek, "Memeliler, doğaür doğmaz anne sütü içiyor. İnsanlar da böyle yapıyor. Yaradan, memelilerin hayatiyetini sürdürebilmesi için ilk enerjisini bu şekilde sunuyor" dedi.

Konuşmaların ardından, alanda bulunan 10 kadın çiftçi arasında süt sağma yarışması yapıldı. Kadınlar, 3 dakika içinde en fazla sütü sağmak için kıyasıya mücadele etti. Süre sonunda kadın çiftçilerin plastik kovalara sağdıkları sütün miktarı ölçülerek dereceye girenler belirlendi. Yarışmada sağılan ineklerin üzerinde, "Sütüm size helal olsun" yazısının bulunması dikkat çekti.

Yarışma sonunda birinci olan kadın çiftçiye kupasını ve ödüllerini Vali Yardımcısı Kasım Fikret Dayıoğlu verdi. Ayrıca yarışmaya katılan kadın çiftçilerin hepsine sağım makinası ve 750'şer kilo yem verildi.

Bu arada Vali Yardımcısı Kayım Fikret Dayıoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan, davetliler ve gazeteciler de kendilerine ikram edilen sütleri içti. - KAYSERİ

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Kayseri'de Süt Sağma Yarışması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan: 'Kimsenin ekmeği ile oynamadım'
  17:18 Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan: 'Kimsenin ekmeği ile oynamadım'

  Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, göreve geldiği ilk günden bu yana adaletli bir kent inşa ettiğini ve kimsenin ekmeği ile oynamadığını söyledi. Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda konuşan Bozdoğan, Ramazan ayında ekmeği 1 liradan vermeye devam edeceklerini belirtti.

 • İYİ Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Buğra Kavuncu, CHP'ye eleştirilerde bulundu
  17:18 İYİ Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Buğra Kavuncu, CHP'ye eleştirilerde bulundu

  İYİ Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Buğra Kavuncu, CHP yönetimine eleştirilerde bulunarak, İYİ Parti seçmeninin CHP ile yapılan ittifaktan rahatsız olduğunu söyledi. Kavuncu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ülkeyi kötüye götürdüğünü belirtti ve parlamenter sistemin güçlendirilmesini savundu. Ayrıca, İYİ Parti'nin İstanbul'da adayı olduğunu vurguladı ve seçmenlere CHP'nin ittifak politikasını sorgulamaları çağrısında bulundu.

 • Murat Kurum, İstanbul'da Kadınlarla Buluştu
  17:16 Murat Kurum, İstanbul'da Kadınlarla Buluştu

  Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Beykoz Kültür Sanat Merkezi'nde (BEYSEM) düzenlenen programda kadınlarla buluştu. Programda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu eleştiren Kurum, İSKİ'nin kaynaklarını kendi geleceği için harcadığını ve İstanbul'a bir damla içme suyu kaynağı getirmediğini söyledi.

 • Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, huzur ve asayişi sağlamak için 4 bin 190 kolluk kuvvetiyle çalışıyor
  17:16 Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, huzur ve asayişi sağlamak için 4 bin 190 kolluk kuvvetiyle çalışıyor

  Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat'ta huzur ve asayişi sağlamak amacıyla 4 bin 190 kolluk kuvvetiyle birlikte 7 gün 24 saat esasıyla çalıştıklarını belirtti. İçişleri Bakanı Sayın Ali Yerlikaya'nın 'Türkiye'nin Huzuru' adıyla başlattığı çalışmalar kapsamında düzenlenen 'Tokat'ın Huzuru Toplantısı', Vali Numan Hatipoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.

 • Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı: Yatırımlarımız ikinci dönemde de devam edecek
  17:15 Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı: Yatırımlarımız ikinci dönemde de devam edecek

  Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, yaptığı açıklamada, ulaşımda yapılan ciddi yatırımların ikinci dönemde de devam edeceğini belirtti.

 • AK Parti Karabük Belediye Başkan Adayı Özkan Çetinkaya, Nehir Parkı Projesi Hakkında Konuştu
  17:15 AK Parti Karabük Belediye Başkan Adayı Özkan Çetinkaya, Nehir Parkı Projesi Hakkında Konuştu

  AK Parti Karabük Belediye Başkan Adayı Özkan Çetinkaya, yerel bir basın kuruluşu canlı yayınında, gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı, değerlendirmelerde bulundu. Çetinkaya, katıldığı canlı yayında, açıkladığı gar park projesi ve nehir park projesi hakkında konuştu. Nehir Parkın Karabük'ün potansiyeline katkısının çok büyük olacağının altını çizen Çetinkaya, turizm ve sosyal etkinliklerin önemine vurgu yaptı.

 • Meral Akşener, Etimesgut'ta oy kullanacak vatandaşa ilginç cevap verdi
  17:15 Meral Akşener, Etimesgut'ta oy kullanacak vatandaşa ilginç cevap verdi

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara'nın Altındağ ilçesinde esnaf ziyareti sırasında oyunu Etimesgut'ta kullanacağını öğrendiği bir vatandaşa, 'Etimesgut'u mutlaka isterim. Gıcıklık olsun' cevabını verdi.

 • Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde 'Bağımlı olma özgür ol' semineri gerçekleştirildi
  17:15 Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde 'Bağımlı olma özgür ol' semineri gerçekleştirildi

  Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nde İl Emniyet Müdürlüğü ve Yeşilay Niğde Şubesi iş birliğinde düzenlenen programda, bağımlılığın zararları hakkında öğrenciler bilgilendirildi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nafiz Tok, bağımlılığın fiziksel ve ruhsal zararlarına dikkat çekerek, bu tür faaliyetlerin süreklilik kazanması gerektiğini belirtti.

 • Düzce'de Asayiş Olaylarında Yüzde 23 Düşüş
  17:11 Düzce'de Asayiş Olaylarında Yüzde 23 Düşüş

  Düzce Valisi Selçuk Aslan, jandarma ve polis ekiplerinin aldığı önlemler sayesinde kentte asayiş olaylarında yüzde 23 düşüş yaşandığını açıkladı. Vali Aslan, evden hırsızlık, işyeri hırsızlığı, oto hırsızlığı gibi suçlarda da önemli azalmalar olduğunu belirtti. Vatandaşları telefon dolandırıcılarına karşı dikkatli olmaya davet eden Vali Aslan, kişilere karşı işlenen suçlarda da yüzde 22 azalış sağlandığını ifade etti.


Advertisement