Kerbela Şehitleri İçin Gözyaşı Döktüler - Son Dakika

Kerbela Şehitleri İçin Gözyaşı Döktüler

26.11.2012 17:30
Kerbela Şehitleri İçin Gözyaşı Döktüler, System.String[]

Bab-ı Ali Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Hz.

Bab-ı Ali Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitlerini anma töreni yüzlerce kişinin katılımı ile gerçekleşti.

Gök Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen anma töreninde vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamadı. Düzenlenen anma etkinlikleri Afganistanlı Ruhullah Emin'in Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Emin'in coşkulu ve içten gelerek okuduğu Kur'an-ı Kerim davetlileri duygulandırdı. Daha sonra her yıl yapılan Türkiye genelindeki makale ve şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Makale alanında birinci Reşat Aslan (Kayseri), ikinci Hasret Rızaoğlu (Ankara), üçüncü Fatma Gök (İstanbul) oldu. Jüri özel ödülünü ise Kırıkkale'den katılan Kadri Raşit Akdeniz aldı. Şiir alanında ise Iğdır'dan katılan İsmail Aykanat birinci olurken, ikinciliği Trabzon'dan katılan Nihat Malkoç, Bursa'dan katılan Gürsel Sukuti'de üçüncülükte yerini aldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Bab-ı Ali Vakfı Kırıkkale Şube Başkanı Haydar Arat, Kur'an-ı Kerim ayetlerinden örnekler vererek, aradan 1373 yıl geçmesine rağmen acıların yürekteki acısının tazeliğini koruduğunu belirtti. Hz. Hüseyin'in kurtuluş gemisi olduğunu ifade eden Arat, "Hüseyin Allah'ın ümmetine rahmet yağmuru, ilahi sünnetin diriliş merkezidir. Kerbela, hakla batılın ayrıştığı hak ve batıl tefsirinin yazıldığı yerdir." ifadesinde bulundu.

Kerbela, imanla amelin birlikte icra edildiği yerdir diyen Arat, "İlahi aşkın tecelli ettiği yerdir. Aşk gönüllerde ve mert dillerde kıyamete kadar hep zikredilecektir. Hüseyin Allah ile kulları arasında ilahi bir bağdır. Kerbela o ilahı bağın kesilmek istendiği yerdir. Firavun kavminin erkeklerini öldürdüğü, kadınlarını sağ bırakmadığı ve onları zayıf düşürdüğü yerdir. Gelin canlar gidelim bugün o sahraya susuz Hüseyinin dolalım kan deryasına." şeklinde konuştu

Daha sonra Alevi Dedesi Rıza Ulusoy da selamlama konuşması yaptı. Ulusoy'un konuşmasının ardından Yazar Ahmet Turgut, Kerbela hakkında genel bir bilgi verdi. Programın sonunda Hüccet-ül İslam araştırmacısı ilahiyatçı yazar Musa Aydın kürsüye gelerek mersiye okudu. Salonu dolduran yüzlerce kişi mersiye okunurken gözyaşlarına boğuldu.

Kerbela Şehitleri İçin Gözyaşı Döktüler
Kerbela Şehitleri İçin Gözyaşı Döktüler
Kerbela Şehitleri İçin Gözyaşı Döktüler

- Kaynak: CHA

Son Dakika Yerel Kerbela Şehitleri İçin Gözyaşı Döktüler - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Didier Drogba'yı yakalayan Falcao, eski G.Saraylı Elmander'in gol sayısına ulaşmayı hedefliyor Milyonları ilgilendiren borç yapılandırmasında son başvuru tarihi 31 Aralık 1966 model cipi 25 bin lira harcayarak adeta 2020 modele dönüştürdü Son Dakika! 29 Ekim ve 10 Kasım törenlerine saldırı hazırlığı yapan teröristler yakalandı Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisine 'terörist' diyen Wilders hakkında suç duyurusunda bulundu Muhtar olduğuna kimseyi inandıramayan genç, kimliğini göstermek zorunda kalıyor Son Dakika: Yükselişleri durdurulamıyor! Dolar ve euro yeni güne de rekorla başladı Akıllara durgunluk veren olay! 8 yaşındaki çocuk 3 kişiyi öldürdü