Mahkeme, "Sabıkan Var" Dedi, Evi Yanan Vatandaşa Kamu Davası Açtı - Son Dakika

Mahkeme, "Sabıkan Var" Dedi, Evi Yanan Vatandaşa Kamu Davası Açtı

25.04.2017 09:21

Mahkeme, "Sabıkan var" dedi, evi yanan vatandaşa kamu davası açtı - Giresun'da yalnız yaşayan ve asgari ücretle çalışan Mustafa Öztürk, hem evini kaybetti hem de mahkemelik oldu GİRESUN - Giresun merkezde babasından kalma evinde tek başına yaşayan Mustafa Öztürk'ün iddiasına göre 9 yıl içinde...

Mahkeme, "Sabıkan var" dedi, evi yanan vatandaşa kamu davası açtı

- Giresun'da yalnız yaşayan ve asgari ücretle çalışan Mustafa Öztürk, hem evini kaybetti hem de mahkemelik oldu

GİRESUN - Giresun merkezde babasından kalma evinde tek başına yaşayan Mustafa Öztürk'ün iddiasına göre 9 yıl içinde iki defa evi yandı. Son olarak geçtiğimiz Ocak ayında katalitik sobanın devrilmesi sonu evi yanan Öztürk, olaydan 3 ay sonra cep telefonuna gelen mesajla şok oldu.

Evi yanan Öztürk'e mahkeme tarafından, 'Tedbirsizlik sonucu yangına sebebiyet vermekten' kamu davası açıldı. Ne yapacağını şaşırdığını belirten Öztürk ise, asgari ücretle çalıştığını, tek isteğinin ceza kesilmemesi olduğunu söyledi.

10 yıldır babasından kalan iki odalı evde yaşadığını kaydeden Öztürk, "10 yıldır ben burada yaşıyorum ve tüpçüde çalışıyorum. Ocak ayının 22'sinde işten geldim çok yorgundum akşam geç yatmıştım. Sabah erken kalktım ev soğuk olduğu için katalitik sobayı yaktım ve tekrar yattım. Uyandığımda ise ev yanıyordu, soba devrilmişti. Dışarıya attım kendimi müdahale etmek için o sırada tüm patladı. Sonra itfaiye geldi ve beni de ambulans ile hastaneye götürdüler" dedi.

'Sabıkan var' dediler dava açtılar

"Hakkımda, yangına sebebiyet vermekten dolay kamu davası açıldı" diyen Öztürk, "Mahkeme bana '2008 yılının 12. ayından sabıkan var' dedi. 2008 yılının sonunda benim köydeki ahşap evim yanmıştı. Sobayı yakmıştım boru kızınca tahtaları tutuşturup evi yakmıştı o gün yine uyumuştum. Ön ödeme yaparsam dava düşecek, ön ödeme yapmazsam ceza verilecek ve 5 yıl ertelenecek. Para olarak ceza net belli değil. Hesaplanması için Mayıs aynın 30'una mahkeme gün attı" ifadelerini kullandı.

Harabeye dönen evini kendi imkanlarıyla yaptıracağını vurgulayan Öztürk, yangında tamamen kullanılmaz hale gelen evini 2 bin lira gibi bir masrafı olduğunu kaydetti. Öztürk, "Ben genellikle çöpten topladığım ile giyiniyordum, giyeceğe para vermiyordum. Mesela, çöpten topladığım giyecek eşyaları, çekyat ve masam vardı. Başka da bir şeyim yoktu. Bundan sonra ceza yemezsem evi yaptıracağım ama ceza yersem her halde 1-2 sene sonra yaptırabilirim. Bunu sadece kendi açımdan düşünmüyorum, bu şekilde evi yanıpta ceza yiyenler olmaz, böyle bir kanun olmaz" diye konuştu.

Mahkeme, Sabıkan Var Dedi, Evi Yanan Vatandaşa Kamu Davası Açtı
Mahkeme, Sabıkan Var Dedi, Evi Yanan Vatandaşa Kamu Davası Açtı
Mahkeme, Sabıkan Var Dedi, Evi Yanan Vatandaşa Kamu Davası Açtı
Mahkeme, Sabıkan Var Dedi, Evi Yanan Vatandaşa Kamu Davası Açtı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Mahkeme, 'Sabıkan Var' Dedi, Evi Yanan Vatandaşa Kamu Davası Açtı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Spor spikeri Diletta Leotta, sosyal medya paylaşımıyla sırrını açığa çıkardı Özel eğitim kurumlarında yüz yüze eğitim 5 güne çıkarıldı Galatasaray Başkanı Cengiz: 1 Aralık'a kadar seçime gitme şansımız yok Dağlık Karabağ'daki çatışmada şehit düşen Albay Şükür Hemidov: Milli Kahraman ismini almaktan öte, o ada layık olmam gerekiyor Koronavirüsü ısıtarak öldüren yüz maskesi geliştirildi! Bulaş riskini sıfıra indiriyor Cephede dağılan sözde Karabağ Lideri Harutyunyan, Putin'den devreye girmesini istedi Son Dakika! NATO: Türkiye ve Yunanistan gelecek hafta Akdeniz'de yapılacak tatbikatları iptal etti Bakan Albayrak'tan istihdam müjdesi: Hazine ve Maliye Bakanlığı'na 5 bin personel alınacak