Mars Helikopterinin Ayakları Yere Bastı! - Son Dakika

Mars Helikopterinin Ayakları Yere Bastı!

04.04.2021 23:16
Mars Helikopterinin Ayakları Yere Bastı!, System.String[]

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın 1.8 kilogram ağırlığındaki Mars helikopteri Ingenuity'i Kızıl Gezegen'de uçurmasına bir adım daha kaldı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın 1.8 kilogram ağırlığındaki Mars helikopteri Ingenuity'i Kızıl Gezegen'de uçurmasına bir adım daha kaldı.

NASA, helikopterin 18 Şubat'ta Jezero Krateri'ne indirdiği Perseverance (Azim) adlı aracın karnından çıkmasını sağladı.

10 santim yükselen Mars helikopteri Ingenuity, Mars'ın yüzeyine ayaklarını bastı.

NASA olayı şu tweet'le duyurdu:

Perseverance'ın "gözü"nden Mars helikopteri.

"Mars helikopterinin yüzeye inişi onaylandı. Helikopterin, Perseverance'ın bünyesindeki 471 milyon kilometrelik yolculuğu, uzay aracının karnından çıkması ve 10 santimetrelik bir yükseklikten bugün Mars yüzeyine düşmesiyle sona erdi. Yeni hedef, geceyi sağ salim atlatmak."

5 UÇUŞ YAPACAK

Ingenuity, Dünya dışında bir gezegende uçan ilk helikopter olacak. NASA, helikopterin uçuş tarihini 8 Nisan olarak açıklamıştı.

Ancak tarih erteledi. Uçuşun 11 Nisan'dan önce yapılamayacağı açıklandı.

NASA önceki açıklamasında, "Kalkış 11 Nisan'dan daha önce olmayacak ve veriler Dünya'ya 12 Nisan'da ulaşacak" ifadelerine yer verildi.

Güneş enerjisiyle şarj edilen bir bataryaya sahip olan helikopterin  ilk uçuşunda yüzeyden üç metre yükselmesi ve yaklaşık 30 saniye havada kalması planlanıyor.

Ingenuity, Mars'ta beş uçuş yapacak.

Mars Helikopterinin Ayakları Yere Bastı!

Son Dakika Teknoloji Mars Helikopterinin Ayakları Yere Bastı! - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Çok yüksek riskli iller arasındaki Erzincan'da alışverişlere 'her aileden bir kişi' kısıtlaması getirildi Çok yüksek riskli iller arasındaki Erzincan'da alışverişlere 'her aileden bir kişi' kısıtlaması getirildi Kanal İstanbul'la ilgili eski cümleleri hatırlatılan Ali Babacan, sözlerine açıklık getirdi Kanal İstanbul'la ilgili eski cümleleri hatırlatılan Ali Babacan, sözlerine açıklık getirdi MHRS ve Alo 182, Bakan Koca'nın 'aşılamada 55 yaş üstüne geçildi' açıklamasının ardından çöktü MHRS ve Alo 182, Bakan Koca'nın 'aşılamada 55 yaş üstüne geçildi' açıklamasının ardından çöktü Son Dakika: Bakan Koca, vakaların en yüksek olduğu illerdeki yoğun bakım doluluk oranlarını açıkladı Son Dakika: Bakan Koca, vakaların en yüksek olduğu illerdeki yoğun bakım doluluk oranlarını açıkladı Seti birbirine katan Akın Akınözü, karavanı dağıtıp çekimi yarıda bıraktı Seti birbirine katan Akın Akınözü, karavanı dağıtıp çekimi yarıda bıraktı ABD'de 3 kişinin öldüğü silahlı saldırının faili eski polis şefi yardımcısı çıktı ABD'de 3 kişinin öldüğü silahlı saldırının faili eski polis şefi yardımcısı çıktı Arı soktuğu için fenalaşan öğretmen tüm çabalara rağmen kurtarılamadı Arı soktuğu için fenalaşan öğretmen tüm çabalara rağmen kurtarılamadı Halatların koptuğu asansör kazasında sarılarak oğlunu korumaya çalışan genç baba, ağır yaralandı Halatların koptuğu asansör kazasında sarılarak oğlunu korumaya çalışan genç baba, ağır yaralandı