Oksitosin Hormonu Ritim Duygusunu Artırıyor - Son Dakika

Oksitosin Hormonu Ritim Duygusunu Artırıyor

12.12.2016 12:56
Oksitosin Hormonu Ritim Duygusunu Artırıyor, System.String[]

Araştırmalar, sosyal bağ hormonu olarak bilinen oksitosinin ritme uyum sağlamayı arttırdığını ortaya koydu.

Araştırmalar, sosyal bağ hormonu olarak bilinen oksitosinin ritme uyum sağlamayı arttırdığını ortaya koydu.

Danimarka'daki Aarhus Üniversitesi Müzik Akademisinin yaptığı, sonuçları "Scientific Reports" dergisinde yayımlanan araştırmada, deneklerin yarısına nazal spreyle oksitosin hormonu diğer yarısına da placebo verildi.

Oksitosin verilen gruptaki kişilerin lider-takipçi şeklinde yapılan ritim çalışmasında, diğer odada aynı çalışmayı yapan, ancak hormon verilmeyenlere oranla parmaklarıyla daha uyumlu ritim tutturabildikleri gözlemlendi.

Kalabalık bir konser salonunda, sahnedeki müzik grubuyla uyumlu şekilde alkış tutanların, tutamayanlara göre daha yüksek oksitosin seviyesine sahip olabileceği belirtilen araştırmada, senkronize şekilde yürüyenlerin, müzik yapanların ya da el çırpanların birbirlerinden daha fazla hoşlanma ve bağlanma eğiliminde olduklarının bilindiği kaydedildi.

Oksitosinin, katılımcılar arasındaki uyumu arttırdığı tespit edilen araştırmada, hormon verilen grubun liderlerinin çalacağı ritimleri tahmin etmekte daha başarılı oldukları ifade edildi. Böylelikle, oksitosinin sosyal etkisinin, etkileşimde tahmini kolaylaştırmak olabileceği bildirildi.

Vücutta doğal olarak üretilen oksitosinin, sosyal etkileşime olumlu katkıda bulunduğu, iş birliği ve bağlanmayı arttırdığı biliniyor.

Oksitosin Hormonu Ritim Duygusunu Artırıyor

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Oksitosin Hormonu Ritim Duygusunu Artırıyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bill Gates'in insanlara çip takmak için koronavirüs salgınını kullandığı iddiası yalanlandı Real Madrid'in eski futbolcusu Royston Drente, iflas etti Lille, Burak Yılmaz'ın golleriyle Sparta Prag'ı 2-1 mağlup etti Mine Tugay'dan ayna karşısında göğüs dekolteli pozlar! Paylaşıma beğeni yağdı Genç kadın, gelin arabasının yolunu kesip eski erkek arkadaşını son kez ikna etmeye çalıştı Fauci, Pfizer'ın korona aşısını onaylayan İngiltere'yi eleştirdi: Aceleci davrandılar Son Dakika: Fransa Ulusal Meclisi, Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ'ı devlet olarak tanıdı 337 gün sonra ortaya çıkan büyük ikramiye talihlisi neden bu kadar beklediğini anlattı: Tamamen aklımdan çıkmış