Paylaşabilmek İçin Kar Etmek Gerekiyor - Son Dakika
Güncel

Paylaşabilmek İçin Kar Etmek Gerekiyor

TÜGİAD YİK Başkanı Ali Yücelen Patronların yeterince kar ettiği ve artık kazandıklarını çalışanlarıyla paylaşması gerektiği yolundaki tartışmaları değerlendirendi.

17.11.2015 14:15
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

TÜGİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali Yücelen:

Patronların yeterince kar ettiği ve artık kazandıklarını çalışanlarıyla paylaşması gerektiği yolundaki tartışmaları değerlendiren TÜGİAD YİK Başkanı Ali Yücelen, Türkiye'de reel sektörün karlılığının azaldığını; pek çok şirketin çalışanların maaşlarını ödeyebilmek için büyük sıkıntı çektiğini söyledi. Yücelen "Bu çağrı, KOBİ'lerden çok; büyük şirketler, özellikle gayrimenkul ve finans sektöründekiler için geçerli olabilir "dedi.

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali Yücelen, kapitalizm ve işadamlarının kazandıklarını çalışanlarıyla paylaşması çağrısıyla başlayan tartışmaları değerlendirdi. Türkiye'de ortalama karlılığın yüzde 4,2'den yüzde 3,8'lere düştüğünü belirten Yücelen, özellikle KOBİ'lerin zaten elde avuçtakini paylaştığını; belirli sektörlerdeki büyük firmalar dışında ortada paylaşılabilecek bir kar olmadığını söyledi.

Açıklamasında büyük şirketlerle KOBİ'ler arasındaki kar marjı uçurumunun giderek açıldığını belirten Yücelen şunları söyledi:

"Maliyetler artıyor, girdiler artıyor ama bu artışlar ürün fiyatlarına yansıtılamadığı için fiyatlar düşük tutuluyor. Ekonomiyi soğutma önlemleri zaten ciddi bir durgunluk yaratıyor. Faiz yükselişi gibi finansman maliyetini arttırıcı unsurlar özellikle KOBİ'leri vuruyor. Reel sektörün karlılığı düşerken, elindeki stok, marka değeri, teknoloji gibi konular ekonomi yönetimi tarafından önemsenmediğinden sürekli değer kaybedip yenilenemiyor. Buna karşın özellikle gayrimenkul ve finansman sektörünün karlılığı artıyor. Şirketler kazandıklarını tahsil etmekte büyük zorluklar yaşıyorlar; tahsil edebildiklerinin ciddi bir kısmını finansman maliyeti ve yüksek vergiler olarak zaten ödüyorlar. Geriye para kalırsa onu da çalışanlarıyla zaten paylaşıyorlar. KOBİ'ler zaten kazanabildiklerini çalışanlarıyla paylaşıyorlar. Kar edemeyen KOBİ'ler çalışanlarına ellerinde olmadığı halde imkanlar sunmak için çırpınmaktadırlar. Çalışanların maaşını ödeyebilmek için gayrimenkul sektörüne girerek kar elde etmeye çalışan sanayicilerin varlığı piyasanın malumudur.

Özellikle emek yoğun sektörlerde faaliyet gösteren ihracatçı KOBİ'lerimizin son dönemde kur dalgalanmaları, nakit sıkışıklığı ve küresel belirsizliklerden dolayı tahsilatları zorlaşırken; çalışanlarının maaşlarını dahi bu alacaklarının tahsilatına bağlamış olduklarını görmek için bir serbest bölge ziyareti bile yeterlidir. Bugün bir serbest bölgeye gidin, göreceksiniz oradaki çalışanlar maaşlarını tahsilattan tahsilata alıyorlar. Bir üstüne üstlük hazır toplu yakalamışken kuralları bunlara uygulatalım mantığıyla serbest bölgedeki üreticilerin üzerindeki denetim baskısını da hesaba katmak gerekiyor.

Dolayısıyla ilgili demeçte sözü edilen sektörler sanırım son zamanlarda çok fazla el üstünde tutulup her türlü eksik ve ihtiyaçları çeşitli mercilerle giderilmeye çalışılan gayrimenkul ve finansal hizmetler sektörleridir. Kayıt dışı oranının hala çok yükseklerde olduğu malum olan gayrimenkul sektörüyle finans sektöründeki yüksek karları çalışanlardan çok yüksek kademe yöneticiler ve sermaye sahipleri paylaşıyor. Asıl sorun kar marjları giderek azalan KOBİ statüsündeki esnaf ve üreticiler değil, son günlerde çok kar eden ve gittikçe daha da fazla kar elde etmeye başlayan büyük şirketler, özellikle de finansal hizmetler ve gayrimenkul sektöründe faaliyet gösterenlerdir."

Açıklamasında TÜGİAD'ın 2014 yılında açıkladığı Türkiye'nin karlılık araştırmasına atıfta bulunan Yücelen,

"Paylaşabilmek için önce kar etmek lazım" diyerek o tarihteki açıklamasını hatırlattı:
"Türkiye'nin en önemli sorunu karlılıktır. Pek çok işadamı ekonominin düzeleceği umuduyla zararına iş yapmaktadır. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Biz kimse fahiş karlar etsin demiyoruz; ancak eğer insanlar işlerinden yeterince kar edemezlerse o zaman o dükkan, fabrika, işyeri kapanır. Günün sonunda acı faturayı hepimiz öderiz. Küresel kriz öncesinde işletmelerimizin ortalama karlılığı yüzde 4,2 seviyelerinde idi... Bugün bu oran yüzde 3,84... İnşaat sektörünün ise Türkiye ekonomisinde üretilen toplam kardan aldığı pay 2006 yılında yüzde 5,2 iken bugün bu oran yüzde 50 oranında artarak yüzde 7,5'e çıkmıştır. İnşaat sektörümüzü kutluyoruz; peki bu süre zarfında inşaat sektöründe üretilen evleri alan; işyerlerine yatırım yapan imalat sektörünün karlılığı ne olmuş diye baktığımızda 2006 yılında yüzde 39,3 pay alan imalat sektörünün bu süre zarfında yerinde saydığını ve yüzde 2,5 oranında bir atış sağlayarak yüzde 40,3'e ulaştığını görüyoruz. Bu tablo ister istemez imalat sektöründeki yatırımcılarımız için inşaat sektörünü daha cazip kılmaktadır."

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Paylaşabilmek İçin Kar Etmek Gerekiyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Usta oyuncu Yaşar Üzer, Ömer dizisinin kadrosuna katıldı
  07:49 Usta oyuncu Yaşar Üzer, Ömer dizisinin kadrosuna katıldı

  Selahattin Paşalı, Gökçe Bahadır, Barış Falay ve Merve Dizdar'ın başrollerini paylaştığı Ömer dizisinin kadrosuna Ayfer Dönmez'in ardından Yaşar Üzer de katılıyor. Usta oyuncu, fenomen dizide 'Samet' karakterine hayat verecek ve Reşat'ın sağlık kontrolü için İstanbul'a gelen değerli dostunu canlandıracak.

 • Model Simurg Sarsılmaz ölüm tehditleri nedeniyle muhtar adaylığından çekildi
  07:32 Model Simurg Sarsılmaz ölüm tehditleri nedeniyle muhtar adaylığından çekildi

  Diyarbakır Bağlar ilçesi Kaynartepe Mahalle muhtarlığına aday olan Simurg Sarsılmaz, sosyal medya üzerinden gelen tehditler nedeniyle adaylıktan çekildiğini açıkladı. Sarsılmaz, tehditlerin artması üzerine psikolojisinin kötü olduğunu ve suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

 • İstanbul'da deniz ulaşımına sis engeli! İşte iptal edilen vapur seferleri
  07:06 İstanbul'da deniz ulaşımına sis engeli! İşte iptal edilen vapur seferleri

  İstanbul'da etkili olan yoğun sis nedeniyle Eminönü-Beykoz, Anadolu Hisarı-Eminönü, Sarıyer-Eminönü, Beykoz-Sarıyer, Anadolu Kavağı-Rumeli Kavağı-Sarıyer vapur seferleri iptal edilirken, İstanbul Boğazı'nda gemi trafiği çift yönlü olarak askıya alındı. Görüş mesafesinin düşmesiyle trafikte bazı noktalarda aksamalar yaşanırken yoğunluğun her geçen dakika artması bekleniyor.

 • Kupada yarı finale çıkan Fernando Santos'tan derbi yorumu
  00:55 Kupada yarı finale çıkan Fernando Santos'tan derbi yorumu

  Beşiktaş Teknik Direktörü Fernando Santos, 2-0 kazandıkları Konyaspor maçının ardından yaptığı açıklamada, Galatasaray derbisi hakkında da konuştu. Galibiyet istediğini belirten deneyimli antrenör, "Yarın sabah uyandığımda yüzde yüz bir şekilde derbiyi düşünmeye başlayacağım. 3 puan için sahaya çıkacağız. Kazanan takımın biz olmasını umuyorum" şeklinde konuştu.

 • ABD Başkanı Biden, rutin sağlık kontrolünden geçti
  00:20 ABD Başkanı Biden, rutin sağlık kontrolünden geçti

  ABD Başkanı Joe Biden, Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezi'nde rutin sağlık kontrolünden geçti.

 • Performansı kırdı geçirdi! Dursun Özbek'ten ''Aşkın olayım'' yorumu
  28 Şub Performansı kırdı geçirdi! Dursun Özbek'ten "Aşkın olayım" yorumu

  Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Engelsiz Aslanlar Balosu'nda, Icardi ile özdeşleşen ''Aşkın olayım'' şarkısını söyledi. Başkan Özbek'in bu performansı, sarı-kırmızılı taraftarlardan büyük beğeni aldı.

 • Kara Kartal yüksekten uçuyor! Beşiktaş, Türkiye Kupası'nda yarı finalde
  28 Şub Kara Kartal yüksekten uçuyor! Beşiktaş, Türkiye Kupası'nda yarı finalde

  Beşiktaş, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final maçında Konyaspor'u 2-0 mağlup ederek yarı finale çıktı.

 • Akkuyu'nun ardından Türkiye'de ikinci santral Sinop'ta inşa edilecek
  28 Şub Akkuyu'nun ardından Türkiye'de ikinci santral Sinop'ta inşa edilecek

  Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, Mersin'de inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ardından Türkiye'de ikinci bir nükleer santral yapacaklarını duyurdu. Lihaçev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sinop'ta inşa edileceğini söylediği yeni nükleer santrale ilişkin ''Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni santral inşasının bize emanet edilmesi için siyasi karar alındığını açıkça dile getirdi.'' dedi.

 • TBMM'de FETÖ polemiği! CHP'li Tanal'ın sözlerine Meclis Başkanvekili Bozdağ'dan zehir zemberek yanıt
  28 Şub TBMM'de FETÖ polemiği! CHP'li Tanal'ın sözlerine Meclis Başkanvekili Bozdağ'dan zehir zemberek yanıt

  TBMM'de AK Parti Milletvekili Osman Gökçek'le polemiğe giren CHP Milletvekili Mahmut Tanal, ''Sen FETÖ'nün daniskasısın! FETÖ'cü arıyorsan bak, bakan burada. Bekir Bey, FETÖ için 'O muhteremdir' diyordu.'' sözleriyle Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ'ı hedef aldı. Tanal'a yanıt veren Bozdağ, ''Ben onları çöplüğe, lağıma attım. Oradan elinizi soktukça eliniz de kirlenir ağzınız da kirlenir. Lütfen bunu yapmayın. Ben FETÖ ile mücadele eden adamım.'' ifadelerini kullandı.


Advertisement