Samsun'da kivi ve şeftali üreticilerine destek - Son Dakika
Ekonomi

Samsun'da kivi ve şeftali üreticilerine destek

Samsun\'da kivi ve şeftali üreticilerine destek

Samsun Büyükşehir Belediyesi kivi ve şeftali üreticilerine sulama sistemi, tel ile dayanıklı anaç fidan desteği verdi, üretimi yüzde 21 oranında artırdı.

18.04.2021 14:13  Güncelleme: 16:16

Samsun Büyükşehir Belediyesi kivi ve şeftali üreticilerine sulama sistemi, tel ile dayanıklı anaç fidan desteği verdi, üretimi yüzde 21 oranında artırdı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, 2020 yılı resmi rakamlarına göre üretim alanı 1 milyon 196 bin 170 hektara ulaşan Samsun'da 170 bin 961 ton meyve üretildiği belirtildi.

Tarımsal üretimin artırılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığınca çiftçilerin taleplerini karşılamaya çalışıldığına işaret edilen açıklamada, " Çarşamba Ovası'ndaki şeftali ve kivi yetiştiricileri aldıkları desteklerle üretime önemli katkılar sağlıyor. Türkiye genelindeki 892 bin 48 ton şeftali üretiminin yüzde 0,85'ini, 73 bin 745 ton kivi üretiminin yüzde 6,92'sini ise Samsun karşılıyor." ifadelerine yer verildi.

Çiftçilerin de salgından olumsuz etkilendiği aktarılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Şeftali ve kivi üretiminin büyük bölümünün üretildiği Çarşamba'da pandemiden olumsuz etkilenen çiftçiler, salgına rağmen geçen yıl 300 dekarlık alanda 7 bin 576 ton şeftali, 105 dekarlık alanda da 73 bin 745 ton kivi ve anaç fidan yetiştirerek her iki üründe de yüzde 21 oranında artış sağladı. Kivi bahçesi tesis, şeftali anacı yenileme ve ilaçlama makinesi projeleri kapsamında Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığından tel, sulama, dona karşı sisleme ve fidan desteği alan üreticiler, desteklerin üretim artışına katkıda bulunduğunu ifade ediyor."

Açıklamada görüşlerine yer verilen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Çarşamba'da alternatif ürün deseninde yüksek gelir elde edilmesine ilişkin çalışmalara devam ettiklerini belirterek, "Bölgemizde şeftali ve kivi yetiştiriciliği destekleme projelerini yürütüyoruz. Çiftçilerimize projeler geliştirerek uyguluyoruz. Çarşamba Meyve Üreticileri Birliği ile birlikte çok sayıda kivi ve şeftali projesi uyguladık. Faaliyetler kapsamında şeftali ve kivi anacı desteklerimizle üretimin artmasına vesile oluyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Hacılıçay Mahallesi'nde yaşayan meyve üreticisi Adem Özbek ise "14 dönümlük arazimizde kivi ve şeftali yetiştiriyoruz. Arazimizin 2 dönümlük kısmı için tel, sulama ve sprink sisleme destekleri aldık. Geçmiş yıllarda Büyükşehir Belediyesinin fidan desteğinden yararlanmıştık. Biz de 700 ağacımızın olduğu kivi bahçemizi, ek yaparak büyütmeye çalıştık. Şu anda sislemesini ve tellerini çekerek sezona hazırlanıyoruz. İnşallah bundan sonrası daha iyi olacak. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir ve ekibine teşekkür ediyorum" açıklamasında bulundu.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Samsun'da kivi ve şeftali üreticilerine destek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement