Selfie Çılgınlığının Nedeni: Narsisizm - Son Dakika

Selfie Çılgınlığının Nedeni: Narsisizm

15.04.2016 17:53
Selfie Çılgınlığının Nedeni: Narsisizm, System.String[]

Koreli araştırmacıların yaptıkları bir çalışmaya göre, narsist kişilerin Facebook gibi sosyal ağ sitelerinde selfie paylaşımları yapma ihtimalleri çok daha yüksek durumda.

Çok fazla selfie çekip bunları sosyal ağlarda çok sık paylaşıyorsanız, bu haber keyfinizi kaçıracak!

BEĞENİ ALMA ÜMİDİYLE...

Narsisistik kişilik bozukluğu, kişilerin kendi önemlerini gözlerinde büyüttükleri, övgü açlığı duydukları ve diğer kişiler için empati eksikliği gösterdikleri bir ruhsal bozukluk olarak tanımlanmakta. Belçika, Brüksel'deki Virtual Reality Medical Institute'tan Brenda K. Wiederhold'un söylediğine göre "tüm sosyal medya teknolojilerinde, narsistler, (narsist olmayan kişilere göre) beğeni alma ümidi ile kendilerini gösteren stratejilere daha fazla başvurma eğiliminde oluyorlar." Araştırmacıların söylediğine göre, kendi selfie'lerine yapılan yorumlara bağları ve diğer kişilerin selfie'lerine ilgileri, geri bildirim verme ihtimallerini çok daha yüksek.

Araştırmacılar, narsisizm derecesi ve selfie'lerle kendi reklamını yapma arasındaki ilişkiyi "Cyberpsychology, Behaviour, and Social Networking" dergisinde açıklamaktalar.

Korea University'den Jung-Ah Lee ve Yongjun Sung'un bulgularına göre daha üst seviye narsisizme sahip olan kişiler, selfie paylaşımı yapmaya daha fazla yatkınlık göstermekteler.

Ancak Wiederhold, narsisizmin tek başına selfie paylaşımlarını açıklamadığını ve gelecekte yapılacak olan araştırmalar ile diğer psikolojik ve sosyal etkenlerin de bulunması gerektiğini belirtmekte.

Tabii ki ayrı bir not olarak belirtmekte fayda var ki, her selfie paylaşan kişi de narsist değil. Araştırma sadece, narsist kişilerin, selfie'leri paylaşmaya daha yatkın olduğunu kanıtlamaya çalışıyor.

Selfie Çılgınlığının Nedeni: Narsisizm

Son Dakika Dünya Selfie Çılgınlığının Nedeni: Narsisizm - Son Dakika Dünya

YORUMLAR (3)
  • ANTİ AKP: TERÖRÜ BİTİRECEĞİZ DERKEN MEMLEKETİ BİTİRDİNİZ BU NASIL BİR TERÖR BİTİRMEKTİR ANLAMIŞ DEĞİLİM ANLAYAN VARSA BANA BİR ANLATIVERSİN AKIL ERDİRMEK MÜMKÜN DEĞİL AÇIKÇASI MADDİ VE MANEVİ OLARAK TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN VAHİM BİR DURUM İLE MEMLEKET KARŞI KARŞIYA GETİRİLMEK SURETİYLE SAHİPSİZ BIRAKILMIŞTIR... Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • yorumca: çok doğru ınstegram da fotoğrafların çoğu beğenii ve takipçi alma çabasındaki insanlarla dolu bu da onları kendini beğenme duygusunu güçlendirme bir nevi egolarını tatmin etme çabaları durumunu sokuyor bir olumsuz yorumda hemen sizi engelemeleride bu özeliklerini daha açık ortaya çıkarıyor bencil kendini beğenmiş narsizt insanlar sizi Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Sz: Bence doğru. Herkes tarafından ilgi çekmek ve beğeni almak isteyenler devamlı selfie çekip bunları paylaşıyorlar. Cevap Yaz 2 1 Yayından Kaldır

Son Dakika

ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Washington'a gidiyor Borsa 6 Şubat'tan bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi Tartıştığı eşini silahla yaralayan koca, küçük kızıyla kendini eve kapattı Everton, Beşiktaş'a Cenk Tosun'u önerdi Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret Turkcell'in Türkiye Varlık Fonu'na devri resmen onaylandı Kızarmış tavuğun içinden çıkan parça, genç kızı hastanelik etti