Sosyal Medya Çocukları Yalana Sevk Ediyor" - Son Dakika

Sosyal Medya Çocukları Yalana Sevk Ediyor"

06.09.2017 11:22
Sosyal Medya Çocukları Yalana Sevk Ediyor

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Yönetim Kurulu Üyesi Kahraman Memiş, çocukların sosyal medyadan koruması gerektiğini belirterek, en büyük tehlikelerden birini çocukların sosyal medyada geçirdiği vakit ve yaptığı uygunsuz işler dolayısıyla ebeveynine yalan söylemeye başlaması ve...

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Yönetim Kurulu Üyesi Kahraman Memiş, çocukların sosyal medyadan koruması gerektiğini belirterek, en büyük tehlikelerden birini çocukların sosyal medyada geçirdiği vakit ve yaptığı uygunsuz işler dolayısıyla ebeveynine yalan söylemeye başlaması ve duyduğu suçluluk duygusu olduğunu bildirdi.

Memiş, yaptığı yazılı açıklamada, evrensel kuralara göre çocukların sosyal medyaya kaydolma yaşının 13 olduğunu belirtti.

Buna karşın Türkiye'de bu yaşın ilkokul seviyesine kadar düştüğüne dikkati çeken Memiş, şunları kaydetti:

"Sosyal medyaya kaydolurken yaşını büyük gösteren çocuklar ilk sosyal medya yalanını sahte işini de yapmış olur. En büyük tehlikelerden biri çocukların sosyal medyada geçirdiği vakit ve yaptığı uygunsuz işler dolayısıyla ebeveynine yalan söylemeye başlaması ve duyduğu suçluluk duygusudur. Suçluluk duygusu ile büyüyen nesil öz güven ve kimlik sorunu yaşamaktadır. Aile çocuğunu korumak istiyorsa ona kötü şeylere zemin hazırlayacak suçlayıcı üslup ile yaklaşmamalıdır."

Memiş, ailelere ilk etapta çocuklara sosyal medyada geçirebilecekleri vakti yaşlarıyla uyumlu şekilde sınırlamalarını tavsiye ederek, şöyle devam etti:

"Bu süreye uyulması sağlanmalıdır. Ceza değil ödül mekanizması işletilmelidir. Çocukla evde ve dışarıda daha çok sosyal aktivite yapılmalıdır. Sosyal medya arkadaşı olup paylaşımlara katılarak sahte hesap açması engellenmelidir. Bağımlılığa dönüşmesine engel olacak şekilde kullanım saatleri değiştirilmelidir. Öncelikle sosyal medya bir iletişim ve bilgi platformu olarak kullanılmalıdır, sadece boş vakit geçirme ve eğlenme amaçlı kullanılırsa çocuğun sosyal medyaya bakışı bu şekilde gelişecektir."

Memiş, lise öncesi çocukların günlük 1-2 saat sosyal medya kullanımının normal olduğunu ama bu sürenin aşılmaması gerektiğini vurgulayarak, "Daha fazla kullanım bağımlılık ve yaşamında zorluklar oluşturacaktır. Genelde öğrenciler ödevimi yapıyorum diye sosyal medyada çok vakit harcıyor ve ailesinin gözünde durumu normalleştiriyor. Öğrenciler ailesi ve öğretmenleri ile sosyal medyada arkadaş olmalı, sahte hesaplar açmamalı, hatta bazı ülkelerin yasalarında çocuk anne babasının izni olmadan oyun bile indiremez." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Sosyal Medya Çocukları Yalana Sevk Ediyor' - Son Dakika


Son Dakika

Manavgat'ta büyük felaket! Yangın bir türlü kontrol altına alınamıyor 00:29 Manavgat'ta büyük felaket! Yangın bir türlü kontrol altına alınamıyor İhanete uğrayan Sevda Erginci'den eski sevgilisi Yılmaz Kunt'a manidar gönderme 00:10 İhanete uğrayan Sevda Erginci'den eski sevgilisi Yılmaz Kunt'a manidar gönderme Sevgilisiyle barışan Şeyma Subaşı'dan uzun bir aradan sonra ilk poz geldi! Mesajı da bir hayli dikkat çekici 22:43 Sevgilisiyle barışan Şeyma Subaşı'dan uzun bir aradan sonra ilk poz geldi! Mesajı da bir hayli dikkat çekici
Hakan Çalhanoğlu, Inter'de şov yapıyor! Hazırlık maçına performansıyla damga vurdu 22:38 Hakan Çalhanoğlu, Inter'de şov yapıyor! Hazırlık maçına performansıyla damga vurdu Osmaniye'de çıkan orman yangını sürüyor! Tedbir amacıyla evler boşaltıldı 22:21 Osmaniye'de çıkan orman yangını sürüyor! Tedbir amacıyla evler boşaltıldı PSV'ye 2-1 mağlup olan Galatasaray, Şampiyonlar Ligi defterini kapattı! İşte Avrupa Ligi'ndeki yeni rakibimiz 20:57 PSV'ye 2-1 mağlup olan Galatasaray, Şampiyonlar Ligi defterini kapattı! İşte Avrupa Ligi'ndeki yeni rakibimiz
Bakan Soylu'dan düzensiz göçmen eleştirilerine anlamlı yanıt: Memleket zor dönemdeyken bileziklerini gönderdiler 17:35 Bakan Soylu'dan düzensiz göçmen eleştirilerine anlamlı yanıt: Memleket zor dönemdeyken bileziklerini gönderdiler Alevi ve Bektaşi derneklerinden İBB'ye festival ismi tepkisi: Eğlence programına bu isim koyulmaz 17:12 Alevi ve Bektaşi derneklerinden İBB'ye festival ismi tepkisi: Eğlence programına bu isim koyulmaz
Advertisement