TBMM Başkanı Şentop'un Sırbistan temasları - Son Dakika

TBMM Başkanı Şentop'un Sırbistan temasları

09.12.2022 11:42

? TBMM Başkanı Dr. Mustafa Şentop, dün akşam Sırbistan'daki temaslarına devam etti.

? TBMM Başkanı Dr. Mustafa Şentop, dün akşam Sırbistan'daki temaslarına devam etti. Şentop, Sırbistan Ulusal Meclis Başkanı Vladimir Orliç ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic ile görüştü. Meclis Başkanı Şentop ilerleyen saatlerde Sırbistan'ın Sancak bölgesi toplum temsilcileriyle bir araya geldi.

TBMM Başkanı Şentop, Sırbistanlı mevkidaşı Orliç ile görüşmelerine dair basın açıklaması yaptı. 'Sırbistan Ulusal Meclisi ile TBMM arasındaki mevcut iyi ilişkileri daha da geliştirmek için yakın bir şekilde çalışabileceğimize inanıyorum' diyen Şentop, Vladimir Orliç'i Türkiye'ye davet etti. Şentop, sadece Meclis Başkanları düzeyinde değil, ihtisas komisyonları, dostluk grupları ve ortak üyesi bulunulan parlamenter asambleler nezdindeki heyetler arasında da yakın iş birliğini ileri taşıma temennisini ifade etti. Meclis Başkanı Şentop bu çerçevede, yakın zamanda gerçekleştirilmesi planlanan Güney Doğu Avrupa İş Birliği Süreci Parlamenter Asamblesinin Genel Kurul toplantısında asamble sekretaryasının kalıcı olarak İstanbul'a alınması konusundaki önerisini dile getirerek destek istedi.

İkili ilişkilerde yaşanan olumlu gelişmelerin ticaret, yatırım ve turizm rakamlarında yukarı yönlü gelişmeleri beraberinde getirmesinden duyulan memnuniyeti aktaran Şentop, 'Eylül ayında imzaladığımız ve yürürlüğe girmesi için Sırbistan'daki iç onay sürecinin tamamlanmasını beklediğimiz Kimlikle Seyahat Anlaşması'nın bu rakamları daha da yukarı çekeceğine inanıyoruz' dedi. İkili ilişkilerin yanı sıra, Balkanlar'daki huzurun önemine işaret eden TBMM Başkanı Şentop, 'Tüm Balkanlarda huzur, istikrar ve refah sağlanması temel hedefimizdir. Türkiye-Sırbistan ilişkileri ise bu istikrarın önemli bir unsurudur. İçinde bulunduğumuz zor dönemde bölgemizde barış ve istikrarın korunması için Sırbistan'la birlikte çalışmaya devam edeceğiz' değerlendirmesinde bulundu.

Şentop görüşmede ayrıca Sırbistan'ın, terör örgütü FETÖ ile mücadelede gösterdiği dayanışmadan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şentop, 'Biliyorsunuz 15 Temmuz 2016'da bir darbe girişiminde bulunmuştu. Tam o darbe sırasında parlamento binamıza kendi uçaklarımızdan üç bomba atıldı. Bu bakımdan bu örgütle mücadele bizim için çok önemli' dedi.

'SANCAK KÖKENLİ VATANDAŞLAR İKİ ÜLKE ARASINDAKİ DOSTLUK KÖPRÜSÜDÜR'

TBMM Başkanı Şentop Sancak bölgesi toplum temsilcileriyle görüşmesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını ileterek Sancak kökenli vatandaşlarını, Türkiye ile Sırbistan arasında sağlam bir dostluk köprüsü olarak gördüklerini söyledi. Sancak'ın istikrarına ve ekonomik kalkınmasının önemini dile getiren Şentop, bölgenin kalkınması için ulaştırma alt yapısının güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Şentop, Sırbistan ile ilişkilerin gelişmesinin, Sancak Boşnaklarının da daha rahat etmelerini sağlayacağını ifade ederek, Sırbistan'la ilişkilerin olumlu yönde ilerlemesinin, Bosna Hersek ve Balkanların barış ve istikrarı açısından da önem taşıdığını söyledi.

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500
TBMM Başkanı Şentop, Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Dacic'i kabul etti TBMM Başkanı Şentop, Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Dacic'i kabul etti Sırbistan Dışişleri Bakanı Dacic, Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısında konuştu: (2) Sırbistan Dışişleri Bakanı Dacic, Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısında konuştu: (2) Belgrad Büyükelçisi Aksoy, Sırbistanlı öğrencileri Türkiye Burslarına başvurmaya çağırdı Belgrad Büyükelçisi Aksoy, Sırbistanlı öğrencileri Türkiye Burslarına başvurmaya çağırdı

Son Dakika Güncel TBMM Başkanı Şentop'un Sırbistan temasları - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement