Trabzon'da sahilde maske ve plastik atık temizliği - Son Dakika
Güncel

Trabzon'da sahilde maske ve plastik atık temizliği

Trabzon\'da sahilde maske ve plastik atık temizliği

TRABZON Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi akademisyen ve personeli, denizlerdeki kirliliğe dikkat çekmek için Karadeniz sahilinde katı atık temizliği yaptı.

12.04.2021 12:04  Güncelleme: 12:22
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

TRABZON Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi akademisyen ve personeli,  denizlerdeki kirliliğe dikkat çekmek için Karadeniz sahilinde katı atık temizliği yaptı. Sağlıklı depolanmayan atıkların akarsu ve rüzgarla taşındığını söyleyen uzmanlar, Covid-19 virüsünden korunmak için kullanılan maskeler ile plastik atıkların çevreyi en fazla kirleten çöpler olduğuna dikkat çekti.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi (KTÜ) öncülüğünde Avrupa Birliği (AB) destekli 'Karadeniz Ekosistemini Korumak İçin Toplumsal Farkındalığı Artırarak Deniz Çöplerini Azaltma' projesi hazırlandı. Karadeniz'i tehdit eden deniz çöpleri ve mikroplastik kirliliği için başlatılan ortak çalışma kapsamında, KTÜ Çamburnu Kampüsü ile Sürmene sahilindeki atıklar toplandı. Karadeniz'e taşınan çöpleri azaltmada farkındalık yaratmak için yapılan etkinlikte katılımcılara, düzenli depolanmayan atıkların doğaya, denizlere ve insan sağlığına verdiği zararlar anlatıldı. KTÜ Deniz Bilimleri Fakültesi akademik ve idari personelin yer aldığı etkinlikte, çevreye en fazla atılan çöplerin Covid-19 virüsünden korunmak için kullanılan maskeler, pet şişe, sigara izmariti ve strafor gibi doğada yok olması yüzyıllar süren atıklar olduğu görüldü.

'MASKELER YENİ VE TEHLİKELİ BİR ATIK GRUBU'

Projenin yürütücülüğünü yapan KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Coşkun Erüz, Karadeniz'in çöpten kurtulması için her bireyin katkı vermesi ve toplumsal farkındalık yaratılması gerektiğini söyledi. Çevreye atılan çöplerin denizlere taşındığını ve yüzyıllarca yok olmadığına dikkat çeken Doç. Dr. Erüz, "Toplanan atıklar içerisinde salgından korunmak amacıyla kullanılmış olan yüz maskelerinin çok sayıda olması, maskelerin karalarda ve denizlerde  yeni ve tehlikeli bir atık grubu olmaya başladığını göstermesi açısından önemli bir tespitti. Çocuk bezi, maske gibi plastik lif içeren katı atıklar, su kaynakları ve denizler için tahmin edilenden çok daha büyük kirlilik tehdididir ve kaynaklara ulaşmadan karalarda toplanıp bertaraf edilmeleri mutlaka önlem alınması gerekmektedir" dedi.


Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Trabzon'da sahilde maske ve plastik atık temizliği - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İsrail Başbakanı Netanyahu: Savunma sistemlerimiz konuşlandırıldı, her türlü senaryoya hazırlıklıyız
  00:35 İsrail Başbakanı Netanyahu: Savunma sistemlerimiz konuşlandırıldı, her türlü senaryoya hazırlıklıyız

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran saldırısına karşı hazırlıklı olduklarını ve savunma sistemlerinin konuşlandırıldığını açıkladı. Netanyahu, İsrail'in İran'dan gelecek saldırıya karşılık vereceğini belirtti ve uluslararası desteklerini vurguladı. İsrail vatandaşlarına da sükunet çağrısı yaptı.

 • İran'ın İsrail'e hava saldırısı sonrası Irak ve Lübnan hava sahaları kapandı
  00:35 İran'ın İsrail'e hava saldırısı sonrası Irak ve Lübnan hava sahaları kapandı

  İran'ın İsrail'e hava saldırısı başlatmasının ardından Irak ve Lübnan hava sahaları kapatıldı. İsrail ordusu, İran'ın İsrail'e doğru saldırı için İHA gönderdiğini ancak henüz ulaşmadığını ve savunmalarının hazır olduğunu belirtti. Ürdün genelinde olağanüstü hal ilan edildi. İran Savunma Bakanı, İran'a saldırı durumunda cevaplarının kesin olacağını söyledi.

 • Fatma Turgut, Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi
  00:30 Fatma Turgut, Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda konser verdi

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nın ilk gününde şarkıcı Fatma Turgut, Merkez Park'ta konser verdi. Saat 21.00'de başlayan konsere vatandaşlar büyük ilgi gösterdi ve en sevilen parçalarını seslendiren Turgut'a müzikseverler eşlik etti. Karnavalın ilk gününü coşkuyla geçiren katılımcılar, Fatma Turgut'un konseriyle keyifli bir gece yaşadı.

 • Kamyonet ile otomobil çarpıştı: 3 yaralı
  00:29 Kamyonet ile otomobil çarpıştı: 3 yaralı

  Karaman'da ters yöne giren kamyonet ile otomobilin kafa kafaya çarpışması sonucu 2'si çocuk 3 kişi yaralandı. Kaza sonucunda yaralananlar ambulansla hastaneye kaldırıldı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Gümüşhane'de otomobil şarampole devrildi: 3'ü çocuk 4 kişi yaralandı
  00:25 Gümüşhane'de otomobil şarampole devrildi: 3'ü çocuk 4 kişi yaralandı

  Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, Asım K'nin kullandığı otomobil şarampole devrildi. Kazada sürücü ve 3 çocuk olmak üzere toplam 4 kişi yaralandı. Yaralılar, Gümüşhane ve Trabzon'daki hastanelerde tedavi altına alındı.


Advertisement