Van Tübitak Başkanı Ergin, Van'da Sıvı Amonyum Nitratı ve Güneş Enerjili Hücum Yeleğini İnceledi - Son Dakika

Van Tübitak Başkanı Ergin, Van'da Sıvı Amonyum Nitratı ve Güneş Enerjili Hücum Yeleğini İnceledi

26.09.2016 19:19
Van Tübitak Başkanı Ergin, Van'da Sıvı Amonyum Nitratı ve Güneş Enerjili Hücum Yeleğini İnceledi, System.String[]

Tübitak Başkanı Ergin, Van'da sıvı amonyum nitratı ve güneş enerjili hücum yeleğini incelediTÜRKİYE Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) bünyesinde bulunan Teknokent 'i ziyaret etti.

Tübitak Başkanı Ergin, Van'da sıvı amonyum nitratı ve güneş enerjili hücum yeleğini inceledi

TÜRKİYE Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) bünyesinde bulunan Teknokent 'i ziyaret etti. İki bilim adamının araziye çıkan askerler için tasarladıkları 'Güneş enerjili hücum yeleği' ve katı amanyum nitrat yerine geliştirilen 'nano yapılı sıvı gübre', Prof. Dr. Ergin'in dikkatini çekti. Ergin, "Güneş pili ve gübre teknolojisi inanılmaz projeler. İnovasyon çok gelişmiş şirketlerden değil, ihtiyacın olduğu yerlerden çıkar" dedi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin YYÜ ve Teknokent 'i ziyaret etmek için Van'a geldi. Prof Dr. Ergin'e ziyaretine YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, YYÜ Teknokent Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necat Görentaş eşlik etti. Teknokent toplantı salonunda bilim adamlarıyla bir araya gelen Prof. Dr. Ergin, burada yeni projeler hakkında bilgi aldı. Yaklaşık 20 projenin tanıtıldığı toplantıda Prof. Dr. Ergin'in bölge için yararlı olacağını düşündüğü YYÜ Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Zahmakıran tarafından üretilen amonyum nitrat ve kullanımını azaltıcı nano yapılı sıvı gübre ile Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Halil İbrahim Yavuz tarafından üretilen ve ariziye çıkan askerlerin telsiz, telefon ve çeşitli cihazlarının şarj ihtiyacını karşılayacak olan özel tasarlanmış güneş enerjili hücum yeleğini detaylı şekilde inceledi.

GÜBREYLE BOMBA YAPIMININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

Bölgede özelikle teröristler tarafından bomba yapımında kullanılan amonyum nitratı sıvı hale getirererek bu sıkıntının önüne geçeceklerini anlatan YYÜ Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Zahmakıran, "Amonyum nitrat tarımda kullanıldığı gibi patlayıcı olarak da kullanılıyor. Biz bu katı malzemeyi toprağın ihtiyaç duyduğu şekilde nano teknolojiyle sıvı hale getirdik" dedi.

Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Halil İbrahim Yavuz da, üretilen güneş enerjili hucum yeleğinin arazideki askerin gün boyunca ihtiyacını karşılayacak elektriği üreteceğini söyledi.

'İNOVASYON İHTİYACIN OLDUĞU YERDEN ÇIKAR'

Projelerin kendisini heyecanlandırdığını ve Türkiye'nin sistematik çözümünün bu masada olduğunu anlatan Prof. Dr. Ergin duygularını şöyle dile getirdi:

"Güneş pili ve gübre teknolojisi inanılmaz projeler. İnovasyon çok gelişmiş şirketlerden değil, ihtiyacın olduğu yerlerden çıkar. Gübre amonyum nitratla ne kadar başımızın belada olduğunu siz benden çok daha iyi biliyorsunuz. Çünkü bunu bayramın birinci günüde yaşadınız. İnovasyon buradan çıkar işte. Dağda bayırda dolaşan askerin şarjının bitmesini New York'ta ki İstanbul, İzmir'deki insan düşünmez ben bu adımları doğru toprağa doğru tohumların atılması olarak değerlendiriyorum."

MUTFAK TEMİZLİĞİ YAPTIK

Türkiye'deki her kurum gibi TUBİTAK'ın da 15 Temmuz darbe girişiminden etkilendiğini söyleyen Prof. Dr. Ergi, "Geçenlerde 'TÜBİTAK tarafından darbecilere para aktarıldığı' yönünde asılsız haberler yapıldı. Biz bu haberlerin yalan olduğunu söyledik. Böyle bir şey yok. Bu kurumdan çıkan her kuruşun hesabı sorulacaktır. Darbe girişimi sonrası şu anda mutfakta temizlik var, müşteriler biraz aç kaldı. Ama en kısa zamanda en iyi hizmeti vermeye başlayacağız" diye konuştu.

Van Tübitak Başkanı Ergin, Van'da Sıvı Amonyum Nitratı ve Güneş Enerjili Hücum Yeleğini İnceledi
Van Tübitak Başkanı Ergin, Van'da Sıvı Amonyum Nitratı ve Güneş Enerjili Hücum Yeleğini İnceledi
Van Tübitak Başkanı Ergin, Van'da Sıvı Amonyum Nitratı ve Güneş Enerjili Hücum Yeleğini İnceledi
Van Tübitak Başkanı Ergin, Van'da Sıvı Amonyum Nitratı ve Güneş Enerjili Hücum Yeleğini İnceledi

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Van Tübitak Başkanı Ergin, Van'da Sıvı Amonyum Nitratı ve Güneş Enerjili Hücum Yeleğini İnceledi - Son Dakika


Son Dakika

Bakan Soylu'dan HDP'li vekillere: Bir tek cümle söyleyeceksiniz, 'Bu PKK'nın Allah belasını versin' diyeceksiniz Azerbaycan'a karşı Dağlık Karabağ'da yenilgiye uğrayan Ermenistan'da vekiller birbirine girdi Şişli'de ünlü bir otelin camından düşen kadın yaralandı Trump, Biden'ın başkanlığının onaylanması durumunda Beyaz Saray'ı bırakacağını açıkladı Yusuf'lu Lille ile Hakan'lı Milan 1-1 berabere kaldı Türk gemisine yapılan hukuk dışı baskınla ilgili düğmeye basıldı! Savaş gemileri sahaya iniyor Merve Boluğur'dan cesur paylaşım! Derin bacak ve göğüs dekoltesi olay oldu Eski takım arkadaşı, Maradona'nın Türkiye macerasını anlattı: İnanılmazdı