Yerli Değil Yerel Tüketim Teşvik Edilmeli - Son Dakika

Yerli Değil Yerel Tüketim Teşvik Edilmeli

11.12.2014 08:47
Yerli Değil Yerel Tüketim Teşvik Edilmeli, System.String[]

Yerli Malı Haftası yaklaşırken ekonomide yerli ürünlerin kullanımı tartışılmaya devam ediyor.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Özkaya yerli malı kavramıyla ilgili doğru bilinen bir yanlışa dikkat çekti. Prof. Dr. Özkaya, "Yerli malı denice akla siyasi sınırlar geliyor, bu yanlış bir sınıflandırmadır. Tüketiminizi yaşadığınız yere en yakın yerdeki üreticiden yapmak birçok açıdan sağlıklıdır" dedi.

"YEREL TÜKETİM BİRÇOK AÇIDAN FAYDALI"

Yerel tüketimin yararlarını anlatan Prof. Dr. Özkaya, "Yerli malı denince Türkiye malı olarak anlaşılıyor bu doğru değil. Yerel tüketim yapılmalı. Mümkün olduğu kadar yakından tüketim yapmanız birçok bakımdan daha iyidir. Kendi sağlığınıza katkı sağlamış olursunuz, çevre kirliliğini engellemiş olursunuz, fosil yakıtların tüketimini azaltırsınız. Bunu sağlayabilmek için büyük uluslararası ticareti gereksiz kılacak tarım politikaları üretmemiz lazım. Bu elbette hiçbirşey ithal etmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Türkiye her zaman kahve alacak. Buna karşılık bazı ürünleri ihraç edecek" diye konuştu.

"İTHALAT KÜRESEL ISINMAYI TETİKLİYOR"

Yerel ürün kullanmamanın önemli çevre sorunlarına neden olduğunu belirten Prof. Dr. Özkaya, "1980'den sonra dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ülkelerin tarım alanında bile kendilerine yetmeleri değil gümrükleri indirerek daha fazla ticaret yapmalarını öngören küresel bir anlayış gelişti. Bana göre doğru değildi. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ülkeleri yoğun miktarda destekleme yaptılar. Gelişmekte olan ülkeler bu kadar yapamıyorlar. Sonuç olarak siz gümrüklerinizi indirdiğinizde diğer ülkelerin ürünlerine maruz kalıyorsunuz. Dünya küresel ısınma gibi bir tehdit söz konusu. Siz diyelim ki Amerika'dan çeltik ithal ediyorsunuz, Amerika'dan buraya doğal olarak ulaşımla geliyor. Ulaşımda kullanılan yakıtlar da küresel ısınmayı olumsuz yönde etkiliyor" dedi.

OKULLARDA TARIM YAPILMALI

Yerel üretim ve tüketimin yapılabilmesi için toplumun hemen herkesimine görev düştüğü belirten Prof. Dr. Özkaya, "Öğretmenler yerli malı haftasını bir gün kutlamak yerine tüm eğitim döneminde okul bahçesinin bir kısmında öğrencilere ürün yetiştirmeyi öğretebilirler. Bu çocuklar için büyük bir teşvik olur. Tüketicilere büyük görev düşüyor; insanlar bir cep telefonunu satın almadan önce haftalarca araştırma yapıyor, neden daha sağlıklı yiyeceği nereden alabilirim diye sorgulamıyor? İnsanlar aralarında anlaşarak bir üreticinin kendilerine ürün getirmesini sağlayabilirler. Hem yerel üreticiye katkıda bulunmuş olurlar hem de organik ürün tüketirler. Üreticilerimiz çeşitli nedenlerden dolayı monokültüre yöneliyor yani tek ürün yetiştiriciliği yapıyor bu sağlıklı bir durum değil. Çünkü toprak yoruluyor ardından bunun için kimyasal gübre kullanıyor, böcekler çoğalıyor hastalıklar yoğunlaşıyor. Bunlar tabii insan sağlığına zarar veriyor. Üreticilerimiz monokültür yerine polikültür yani çok ürünlü tarım anlayışını benimsemeli" dedi.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Yerli Değil Yerel Tüketim Teşvik Edilmeli - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Sigara parası için annesini ekmek bıçağı ile kovalayan adam kardeş katili oldu Feyenoord'dan G.Saray'ın istediği Jörgensen için transfer yanıtı: 15 milyon euroyu veren alır Son Dakika: Gine Körfezi'nde korsan saldırısına uğrayan Türk gemisi Gabon'un Gentil Limanı'na demirledi Fenerbahçe "MesutOl" kampanyasından ilk gün 2.8 milyon TL gelir elde etti Sulama kanalına 1 metre kala balçığa saplanan sarhoş sürücüyü kurtarmak için zamanla yarıştılar HDP binasındaki Öcalan posterleri ifşa olunca Soylu AİHM kararını hatırlattı: Batı istismara müsaade etmiyor, ancak bizden istiyor ABD'de restoranda kahvaltı yapan müşteri 148 TL'lik hesaba 10 bin TL bahşiş bıraktı Pfizer/BioNTech aşısında tedirgin eden sonuçlar: İlk aşıda koruma yüzde 50'ler seviyesinde ve mutasyonlara karşı etkisiz
12:47