Yönetmen Özgür: Filmde Kullandığımız Atın Telef Olması Bizi de Üzdü - Son Dakika
Güncel

Yönetmen Özgür: Filmde Kullandığımız Atın Telef Olması Bizi de Üzdü

Yönetmen Özgür: Filmde Kullandığımız Atın Telef Olması Bizi de Üzdü

Ankara'nın Elmadağ İlçesi'nde Köy Enstitüleri'nin kapatılması ile bir aşk hikayesinin anlatıldığı 'Toprağın Çocukları' adlı filmin yönetmeni Adnan Özgür, bazı sahnelerde kullanılan tay dışındaki iki attan birinin açlık ve soğuktan donarak telef olmasına üzüldüğünü söyledi.

01.01.2012 13:46
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ankara'nın Elmadağ İlçesi'nde Köy Enstitüleri'nin kapatılması ile bir aşk hikayesinin anlatıldığı 'Toprağın Çocukları' adlı filmin yönetmeni Adnan Özgür, bazı sahnelerde kullanılan tay dışındaki iki attan birinin açlık ve soğuktan donarak telef olmasına üzüldüğünü söyledi. Özgür, "Emanet aldığımız atları sahibine teslim ettik. Sorun atların sahibinde. Hayvan severlerin yoğun eleştrileri ve yorumları bizleri de üzdü. Film ekibi olarak çevre ve hayvan dostu olarak hassasız ve her zaman bu konularda bilinçli hareket ediyoruz" dedi.

Elmadağ sokaklarında başıboş dolaşan 1 tay ve 2 at, havaların soğuması ve yerlerin karla kaplı olması nedeniyle açlıkla pençeleşirken, donma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Hasanoğlan Mahallesi'nde geçen Ağustos ayında 'Toprağın Çocukları' adlı film çekimlerinde emalet alınarak kullanılan 1 tay ve 2 at, daha sonra sahibi tarafından sokağa terkedildi. Başkentin dondurucu gece ayazında aç ve susuz sokaklarda dolaşıp, kar ile kaplı arazide ot bulmakta güçlük çeken atlardan biri, bir süre önce donarak telef oldu. Yiyecek bulmakta zorlanıp, giderek zayıflayarak güçsüz kalan, boyunlarına bağlı uzun iplerle sokak aralarında çöp bidonlarında yiyecek arayan atlar, geceleri duvar diplerine sığınarak hayatta kalmaya çalışıyor. 'Toprağın Çocukları' adlı filmin yönetmeni Adnan Özgür, hayvanların başıboş bırakılarak sokağa terkedilmesinin kendilerini de derinden üzdüğünü belirtirken, şöyle dedi:

"Filmin bazı sahnelerinde sahibinin rızası ile atları kullandık. Hasanoğlan'da yaşayan 'Zorba' isimli şahıs ve oğlunu da aynı filmin bazı sahnelerinde kendi istekleri ile oynattık. İlgili sahne çekimleri tamamlandığında atları sahibine teslim ettik ve çekim ekibi olarak bu kişiye yardımlarından dolayı ayrı ayrı teşekkür ettik ve helalleştik. Sorun atların sahibinde. Galiba bakamadığı için sokaklara bırakmış olabilir. Bir atın ölmesi benim ve film seti ekibimizi derinden üzdü. Film ekibi olarak çekimler sırasında Hasanoğlan Köy Enstitüsü yerleşkesinde 600 dönüm arazi üzerinde çevre temizliği yaptık. Eski ve yıkılmaya yüz tutmuş binalarda hiçbir karşılık beklemeksizin tadilat yaptık. Hiçbir bitki ve ağaca zarar vermeden ve nasıl teslim almışsak öyle teslim ederek Hasanoğlan'dan ayrıldık. Atın soğuktan ve açlıktan ölmesi sonucu yoğun eleştiri ve yorumlara maruz kaldık. Biz de çok derinden üzüldük. Film ekibimiz çevre ve hayvan dostu olarak hassasız ve her zaman bu konularda bilinçli hareket ediyoruz." - Ankara/ Elmadağ

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Yönetmen Özgür: Filmde Kullandığımız Atın Telef Olması Bizi de Üzdü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Trabzonspor, Türkiye Kupası'na ulaşma konusunda endişeli
  16:07 Trabzonspor, Türkiye Kupası'na ulaşma konusunda endişeli

  Trabzonspor, Türkiye Kupası çeyrek final maçı öncesinde yapılan açıklamada, takımın bu sezonki en büyük hedefi olan kupaya ulaşma konusunda uğraşlarının alıkonulması ve perişan bir tablo çıkarma çabalarına karşı endişeli olduklarını belirtti.

 • Yunus Günçe, Survivor'a davet edildiğini ancak videolarından dolayı gidemediğini söyledi
  15:58 Yunus Günçe, Survivor'a davet edildiğini ancak videolarından dolayı gidemediğini söyledi

  Oyuncu Yunus Günçe, Haber Bahane programında yaptığı açıklamada, Survivor'a davet edildiğini ancak yayınladığı videolar nedeniyle gidemediğini belirtti. Günçe, sosyal medyada yaptığı paylaşımların kendisine gaddarlık yapıldığını ve Survivor ekibini takipten çıkardığını söyledi. Ayrıca, All Star'a çağrıldığını ancak sonradan takımların değiştiği ve kendisinin çağrılmadığı bilgisini aldığını ifade etti.

 • Wanda Nara, eşi Mauro Icardi ile ilişkisini anlattı
  15:56 Wanda Nara, eşi Mauro Icardi ile ilişkisini anlattı

  Galatasaraylı Mauro Icardi'nin hem eşi hem menajeri olan Wanda Nara, Arjantin'de katıldığı bir programa konuk oldu. Nara, eşiyle en çok kavga etme nedenlerinin kendisinin çalışması olduğunu söyledi. İş yapmasını istemeyen Icardi'nin yaptığı eleştirilerden bahseden Nara, futbolcuların eşlerinin çalışması gerektiğini ve bir şeyler yapmaları gerektiğini belirtti.

 • İmamoğlu mu Kurum mu? İşte seçime 1 ay kala yapılan anketten çıkan sonuç
  15:34 İmamoğlu mu Kurum mu? İşte seçime 1 ay kala yapılan anketten çıkan sonuç

  ASAL Araştırma ve Danışmanlık Şirketi tarafından yapılan ankete göre, İstanbul'da bir yerel seçim olsa, Ekrem İmamoğlu ve Murat Kurum arasında büyük bir rekabet yaşanacağı ortaya çıktı. Ankete katılanların %41.9'u İmamoğlu'na, %40.8'i ise Kurum'a oy vereceğini belirtti.

 • Günler sonra bir ilk! İliç'teki arama çalışmalarında araç parçalarına ulaşıldı
  15:34 Günler sonra bir ilk! İliç'teki arama çalışmalarında araç parçalarına ulaşıldı

  Erzincan İliç'te altın madeninde meydana gelen faciada toprak altında kalan 9 işçiyi arama çalışmaları devam ederken işçi Uğur Yıldız ve 2 arkadaşının bulunduğu tabir edilen bölgede araç parçalarına ulaşıldı. Servis edilen fotoğraflarda bir kamyonet olduğu düşünülen aracın göstergesi ve yine başka bir aracın lastik kısımlarının yer aldığı görüldü.

 • Karşıdan karşıya geçmek isterken tramvayın altında kalarak hayatını kaybetti
  15:27 Karşıdan karşıya geçmek isterken tramvayın altında kalarak hayatını kaybetti

  Topkapı'da raylardan geçmeye çalışan bir vatandaşa tramvay çarptı. Kazada yaralanan kişi, tramvayın altında sıkıştı. Olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Metro İstanbul, T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı'nda seferlerin geçici bir süre için Kabataş-Çapa ve Cevizlibağ-Bağcılar istasyonları arasında yapıldığını duyurdu.

 • Cristiano Ronaldo'nun Suudi Arabistan'daki futbol kariyeri tartışmalı bir olayla gölgeleniyor
  15:21 Cristiano Ronaldo'nun Suudi Arabistan'daki futbol kariyeri tartışmalı bir olayla gölgeleniyor

  Cristiano Ronaldo, Al Nassr formasıyla oynadığı maçta yaptığı tepki nedeniyle Suudi Arabistan Ligi Etik ve Disiplin Komitesi'ne sevk edildi. Verilecek ceza, en az 2 maçlık men ve para cezasını içerebilir.

 • Kırmız ette fiyatlar neden artıyor?
  15:21 Kırmız ette fiyatlar neden artıyor?

  Kırmızı et fiyatlarındaki artış, ilçeler arasında fiyat farklarını ortaya çıkarırken vatandaşlar, özellikle yakında başlayacak Ramazan ayı öncesi tekrar bir zamla karşılaşmaktan endişeleniyor. Et fiyatlarındaki fahiş artışın sebebi olaraksa Türkiye'deki hayvan varlığındaki azalış ve tekelleşme olarak gösteriliyor.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki gençlerden birine kızdı: Önce dinlemesini öğren
  15:09 Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki gençlerden birine kızdı: Önce dinlemesini öğren

  Kütahya'da vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki gençlerden birine sinirlendi. Erdoğan, sık sık sözünü kesen gence, "Delikanlı önce dinlemesini öğren" diyerek çıkıştı.


Advertisement