Yüz yıllık motifler İzmit KO-MEK sergisinde buluştu - Son Dakika

Yüz yıllık motifler İzmit KO-MEK sergisinde buluştu

06.04.2017 14:47
Yüz yıllık motifler İzmit KO-MEK sergisinde buluştu, System.String[]

Yüz yıllık motiflerin hayat bulduğu KO-MEK İzmit İlçe sergisi Ege Bölgesi Konseptiyle açıldı

12 ilçede açtığı sergilerle Anadolu kültürünü Kocaeli'ne taşıyan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları(KO-MEK) ilçe sergilerinin üçüncüsünü Ege Bölgesi konseptiyle İzmit'te açtı.

Mevlana Kültür Merkezi'nde açılan İzmit Sergisine AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ali Yeşildal, AK Parti İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Demirtaş'ın yanı sıra kursiyerler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

EGE BÖLGESİ İZMİT'E TAŞINDI

"Gelenekseli Sergile" projesiyle iki dönemdir Türkiye'deki yedi coğrafi bölgemizdeki geleneksel el sanatlarımızı, motiflerimizi, kıyafetlerimizi, yemeklerimizi araştırılarak, gün yüzüne çıkaran KO-ME İzmit ilçe sergisinde Ege Bölgesine yönelik kültürel değerleri sergiledi. 1 yıl boyunca kursiyerlerin hazırladığı birbirinden güzel el işi ürünlerin yer aldığı sergide yüz yıllık motifler gün yüzüne çıkarılarak sergilendi. Ege bölgesine yönelik kültürel değerlerin ön plana çıktığı sergi de çini işlemeciliğinden filoğrafi uygulamasına kadar birçok ürün sergiyi gezen vatandaşlardan tam not aldı.

KO-MEK SAYESİNDE BİRÇOK KİŞİ İŞ SAHİBİ OLDU

Sergi açılışı öncesinde KO-MEK usta öğreticilerinden oluşan halk müziği ekibi konser verdi. Müzik dinletisi sonrasında başlayan programda ilk önce saygı duruşu ve İstiklal Marşı İşaret Dili Kursiyerleri öncülüğünde okundu. Daha sonra kursiyerler adına konuşma yapan KO-MEK'te Tramvay Operatörü Vatmanlık branşında eğitim alan 27 yaşındaki Yavuz Selim, ''KO-MEK sayesinde hayatımız değişti'' diyerek istihdama yönelik kurslar sayesinde birçok işsiz gencin iş sahibi olduğunu ifade etti.

DOĞAN: HERŞEY SİZİN İÇİN VAR

''KO-MEK'ler sizlerin sadece el emekleriniz ve becerilerinizin gelişmesi için değil, sizlerin sosyal ve psikolojik olarak da desteklenmesi için var'' diyen İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, ''Biz liderimiz Recep Tayip Erdoğan'ın belediyecilik anlayışı ile hizmetlerimizi devam ettiriyoruz. Toplumun her kesimine hizmet vermek için bütün gücümüzle bu yönde çalışıyoruz'' dedi.

BAŞKAN: KO-MEK'İ ÖNEMSİYORUM

''KO-MEK'ler kurs olmanın ötesinde artık sizin eviniz, okulunuz, bir aileniz oldu'' diyerek konuşmasına başlayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, "Sizin sağlığınız, birlik ve beraberliğiniz milletin, devletin gücünü oluşturur" dedi. Sağlığın önemine değinen Başkan Karaosmanoğlu, ev hanımlarının spor yapması için birçok proje geliştirdiklerini ifade ederek spor yapmak isteyen bayanlara her zaman destek olacaklarını belirtti. KO-MEK'lerin bir rehabilitasyon merkezi olduğunu ifade eden Başkan Karaosmanoğlu, ''Bizim kadınımız her yönüyle güçlü olmalı. Biz toplumda ezilen kadınlarımıza destek olup, onları hayatın içinde tutmak için çalışıyoruz" dedi. KO-MEK projesini her yönüyle önemsediğini ifade eden Başkan Karaosmanoğlu, ''Bu güne kadar 455 bin kardeşimiz buralardan sertifika alarak, hem meslek sahibi oldu, hem de kendini geliştirdi'' diyerek, KO-MEK'lerin önemine değindi.

KO-MEK BOHÇASI HEDİYE EDİLDİ

KO-MEK'te, önemli bir sosyal sorumluluk projelerinden biri olan ve 2014 yılından beri yürütülen "KO-MEK BOHÇASI", KO-MEK'te eğitim alan kursiyerlerin hazırlamış olduğu el emeği göz nuru çeyiz eşyalarını düğün hazırlığı yapan nişanlı bir kıza hediye edildi. Ahşap Boyama kursiyerlerinin ortaklaşa yapmış olduğu hediyeyi Seniha Özdil, tüm kursiyer arkadaşları adına Başkan Karaosmanoğlu'na takdim etti.

KO-MEK, GEÇMİŞE IŞIK TUTTU

Konuşmaların ardından protokol ve kursiyerler hep birlikte açılış kurdelesini kesti. İzmit ilçede bulunan kurs merkezlerinde eğitim gören kursiyerlerin el emeği göz nuru eserlerinin yer aldığı sergiye katılan vatandaşlar ürünleri uzun uzun inceledi. Vatandaşlarla sergiyi gezen Başkan Karaosmanoğlu, ürünleri teker teker inceleyerek kursiyerlerle sohbet etti hatıra fotoğrafı çektirdi. 3 gün boyunca Mevlana Kültür Merkezi'nde açık kalacak olan İzmit sergisi Ege Bölgesine has değerlerle Kocaeli halkına unutulmaya yüz tutmuş geleneksel değerleri göz önüne sermenin mutluluğunu yaşadı.

Yüz yıllık motifler İzmit KO-MEK sergisinde buluştu

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Yüz yıllık motifler İzmit KO-MEK sergisinde buluştu - Son Dakika


Son Dakika

Ortaya çıkan fotoğraf sonrası Aykut Kocaman'ın Çukur'da rol alacağı iddia edildi Dev derbide ortalık karıştı! İbra'nın üzerine yürüyen Lukaku zor sakinleştirildi Yasak Elma'nın müstehcen sahnesi Fox'un başını yaktı ABD Başkanı Biden ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki ilk görüşme gergin geçti YSK, toplam 17 partinin seçime girebileceğine karar verdi! DEVA ve Gelecek partisi listede yer almadı Kılıçdaroğlu, İnce'nin kuracağı partiye katılacağı iddia edilen 3 vekil ile görüştü 7 binden fazla kişiyi 150 milyon TL dolandıran çete üyelerinden 19'u tutuklandı Cumhurbaşkanlığı'ndan makam aracı kararı! Türkiye yatırımından vazgeçen Volkswagen dönemi bitiyor